در هفتمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران مطرح شد:

غزه آزمونی برای نظام بین‌الملل و جامعه جهانی است

تهران (پانا) - وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر توجه ویژه به چندجانبه‌گرایی در تاریخ تعاملات خارجی ایران گفت اکنون نیازمند حضور منتقدانه در نهاد‌های چندجانبه و بین‌المللی هستیم.

کد مطلب: ۱۴۴۴۱۷۳
لینک کوتاه کپی شد
غزه آزمونی برای نظام بین‌الملل و جامعه جهانی است

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در نشست چندجانبه‌گرایی در تاریخ روابط خارجی ایران گفت: یکجانبه‌گرایی و حمایت همه‌جانبه غرب از رژیم صهیونیستی، دستاورد‌های چندجانبه‌گرایی در عرصه بین‌المللی را زیرسوال برده است.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به اهمیت توسعه چندجانبه‌گرایی گفت موقعیت ژئوپولتیک ایران اهمیت این موضوع را بیشتر می‌کند.

وزیر امور خارجه گفت: چندجانبه گرایی سازوکاری برای حل مشکلات و منازعات جهانی است و به عضویت در نهاد‌ها و سازمان‌های خاص محدود نمی‌شود.

‌امیرعبداللهیان با تاکید بر توجه ویژه به چندجانبه گرایی در تاریخ تعاملات خارجی ایران گفت اکنون نیازمند حضور منتقدانه در نهاد‌های چندجانبه و بین المللی هستیم.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به تحرکات تروریستی در عراق و پاکستان علیه خاک ایران گفت با نگاه به راه حل‌های سیاسی و فهم مشترک، گفتگو‌هایی با مقامات این دو کشور انجام داده ایم. در این راستا به زودی وزیر امور خارجه به پاکستان سفر و دبیر شورای امنیت ملی هم از عراق دیدن خواهد کرد.

‌امیرعبداللهیان در ادامه با بیان این که جنگ در غزه راه حل نیست و امنیت منطقه را زیر سوال می‌رود گفت ایران با نگاه به امنیت منطقه و دفاع از مردم مظلوم فلسطین، تمرکز ویژه‌ای بر چندجانبه گرایی و حل این بحران از طریق سیاسی دارد.

محمدحسن شیخ الاسلامی. رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت خارجه هم در این نشست با اشاره به درهم‌تنیدگی سرنوشت کشور‌ها و ملت‌ها در جهان امروز، چندجانبه گرایی را یکی از مهمترین اولویت دیپلماسی دانست.

شیخ‌الاسلامی چندجانبه گرایی را فرصتی دانست که می‌تواند به افزایش امنیت و رفاه در جهان کمک کند به شرطی که ابزار‌های توسعه آن در جهان از اهداف خود خارج نشده و به ابزاری در دست قدرت‌های بزرگ تبدیل نشود.

هفتمین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران با عنوان چندجانبه‌گرایی در تاریخ روابط خارجی ایران امروز یکشنبه در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت خارجه برگزار شد. نمایشگاه اسناد و کتابی هم در حاشیه این نشست برگزار شد.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار