دبیرکل ناتو مدعی شد؛ عضویت سوئد در این ائتلاف نشانه شکست «پوتین» است

تهران (پانا) - دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مدعی شد که پیوستن سوئد به این ائتلاف نظامی نشان می‌دهد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در راهبرد جنگ اوکراین برای تضعیف ناتو شکست خورده است.

کد مطلب: ۱۴۶۳۲۴۵
لینک کوتاه کپی شد
دبیرکل ناتو مدعی شد؛ عضویت سوئد در این ائتلاف نشانه شکست «پوتین» است

به گزارش تارنمای خبری بارونز، ینس استولتنبرگ ادعا کرد که حمله روسیه به اوکراین موجب شد تا کشورهای سوئد و فنلاند که پیش از این غیرمتعهد به ناتو بودند زیر چتر دفاعی این ائتلاف قرار بگیرند.

وی همچنین مدعی شد اکنون اوکراین بیش از هر زمان دیگری به عضویت ناتو نزدیک شده است.

لازم به ذکر است، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه به وقت محلی اسناد الحاق سوئد به ناتو را در واشنگتن را از نخست وزیر سوئد دریافت کرد و این کشور اکنون بطور رسمی، سی و دومین عضو این ائتلاف نظامی است.

بر اساس اساسنامه پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، یک کشور پس از ارائه اسناد عضویت خود به دولت آمریکا، به عضویت این ائتلاف در می‌آید. این اسناد در وزارت امور خارجه آمریکا نگهداری می شود که به عنوان امانت دار معاهده برای ناتو عمل می کند.

پس از حمله روسیه به اوکراین، سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو درخواست دادند. فنلاند در آوریل (فروردین/اردیبهشت) گذشته به عضویت این پیمان نظامی درآمد.

مجارستان آخرین عضو ائتلاف نظامی آتلانتیک شمالی بود که در برابر درخواست سوئد برای پیوستن به آن مقاومت می‌کرد؛ روندی که نیاز به حمایت همه اعضای این ائتلاف دارد.

سرانجام قانونگذاران مجارستان در ۲۶ فوریه (هفتم اسفند) به عضویت سوئد در ناتو رای مثبت دادند.

این درحالی است که پارلمان ترکیه در ژانویه امسال با پیوستن سوئد به ناتو پس از مدت‌ها تاخیر و اختلاف، موافقت کرد.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار