اجرای طرح جدید ساماندهی موتورسیکلت‌ سواران در پایتخت

رئیس راهور تهران بزرگ: در پایتخت بیش از ۶۰ هزار موتورسیکلت در پارکینگ‌ها به دلیل تخلفات راکبان توقیف شده است

تهران (پانا) - رئیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ از اجرای طرح جدید ساماندهی موتورسیکلت سواران خبر داد.

کد مطلب: ۱۱۲۳۰۹۵
لینک کوتاه کپی شد
اجرای طرح جدید ساماندهی موتورسیکلت‌ سواران در پایتخت

به گزارش سایت پلیس، سردار محمدحسین حمیدی در تشریح این خبر اظهار کرد: از زمانی که موتورسیکلت تولید و به بازار عرضه شد، طرح‌های متنوعی برای ساماندهی موتورسیکلت سواران در ادوار مختلف توسط دولت و مجلس، تصویب، قانون، ابلاغ و اجرایی شد.

وی با اشاره به نتیجه اجرای طرح‌های متنوع در راستای ساماندهی موتورسیکلت سواران در دوره‌های مختلف زمانی افزود: محصول اجرای طرح‌های متنوع را در ادوار مختلف مشاهده کردیم و می‌بینیم؛ هم‌اکنون در کل کشور قریب به یک میلیون موتورسیکلت در پارکینگ‌ها انباشت و توقیفیداریم، این در حالیست که در شهر تهران، بیش از ۶۰ هزار موتورسیکلت در پارکینگ‌ها به دلیل تخلفات راکبان توقیف شده است.

رئیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ توضیح داد: پلیس بر مبنای وظایف ذاتی و قانونی در برابر موتورسیکلت سواران متخلف اعمال قانون می‌کند. هر چند، در پی اعمال قانون و برخوردها، کشمکش وکش و قوس‌هایی وجود دارد اما به هر حال این موضوع که برخی از راکبان از طریق موتورسیکلت امرار معاش می‌کنند بر ما پوشیده نیست؛ وقتی در راستای اجرای قانون، مجبوریم موتور فرد متخلف را متوقف کنیم و به پارکینگ انتقال دهیم برای خود ما هم سخت است، ولی چه کنیم؟! نمی‌توانیم چشم بر روی تخلفات موتورسیکلت سواری که برای معیشت از این وسیله نقلیه استفاده می‌کند و از طرفی به عینه مشاهده می‌کند که پلیس تخلفات را رصد و اعمال قانون می‌کند و همچنان بر بی‌قانونی اصرار دارد، ببندیم.

این مقام ارشد انتظامی با تاکید بر اینکه ما نمی‌توانیم در مقابل بی‌قانونی چشم پوشی کنیم و کوتاه بیاییم، یادآور شد: طرح ساماندهی موتورسیکلت سواران در سال‌های گذشته اجرایی شده اما منتج به نتیجه مطلوب نشده است، لایه‌های محسوسی از عدم نتیجه‌یابی مطلوب را می‌توان در اجرای این طرح‌ها دید که موجب انباشت شمار زیادی موتورسیکلت در پارکینگ‌ها شده، از طرفی متاسفانه حجم تخلفات موتورسیکلت سواران بالاست و شاهد نارضایتی عمومی از رفتارهای پرخطر موتورسیکلت سواران هستیم بنابراین باید به راهکار «نو» اندیشید.

سردار حمیدی خاطرنشان کرد: امروز ما می‌خواهیم در اعمال قانون برای راکبان متخلف به یک روش جدیدتر متوسل شویم؛ به گونه‌ای که هزینه‌های اعمال قانون در این حوزه اعم از توقیف و ارجاع به پارکینگ و از این دست نتایج را کاهش و در عین حال، آموزش و رضایت‌مندی عمومی و رفتارهای ترافیکی را ارتقاء دهیم و شاهد تخلفات کمتر و کمتر موتورسیکلت سواران در آینده باشیم.

رئیس راهنمایی و رانندگی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ اضافه کرد: در همین رابطه، طرحی را با عنوان «موتور یار» (البته نام طرح هنوز قطعی نشده است) در دست بررسی داریم؛ طرحی که با تعامل با قوه قضاییه، در پی استفاده از مجازات‌های جایگزین برای موتورسیکلت سوار متخلف هستیم، کارشناسان ما پیش‌نویس طرح را تهیه، تدوین و در گام‌های اولیه بررسی موضوع، به نتایج خوبی دست یافته‌ایم و تقریبا موافقت‌های ضمنی و تعاملی با مراجع ذی‌صلاح صورت گرفته و ان شاء الله به زودی کلیت طرح، نهایی می‌شود.

وی با بیان اینکه از آنجایی که فرآیند اعمال قانون چون توقیف وسیله نقلیه فرد متخلف( موتور سیکلت) و... ماهیت قانونی دارد و کما فی سابق باقی است، افزود: در این طرح جدید با تحلیل رفتار راکب متخلف با بررسی چرایی اینکه «از خط ویژه در تردد است، چرا خلاف جهت حرکت می‌کند، از چراغ قرمز عبور می‌کند،» به یک شاه کلید می‌رسیم و آن عجله و شتاب است.

سردار حمیدی مطرح کرد: در نظر داریم با توقیف موتورسیکلت فرد متخلف در همان محل، بدون اینکه وسیله نقلیه موتوری به پارکینگ منتقل شود، در اختیار راکب ابزار ترافیکی قرار داده و فرد در یک بازه زمانی مشخص مثلا دو ساعته در محدوده‌ای که تخلف را مرتکب شده در کنار همکاران ما مانع تخلفات موتور سواران دیگر شود.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: زوایای مختلف این طرح اعم از ابعاد حقوقی، اجتماعی، فرهنگی، شهروندی و ... در حال بررسی و تکمیل است، طرح مذکور به قوه قضاییه ارائه شده و طی هفته‌های گذشته، جلسات مستمری با مسئولان و کارشناسان امر داشته و این سلسله نشست‌ها ادامه دارد و ان‌شاء الله پس احصاء کامل پیامدهای طرح، اجرای آن مصوب می‌شود و در آینده‌ای نه چندان دور عملیاتی می‌شود.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار