دانش‌آموز روشندل مشهدی در مسابقه UCMAs بر سکوی سوم جهان ایستاد

مشهد (پانا) - دانش‌آموز روشندل خراسان رضوی همچون سال‌های پیش خوش درخشید و در بخش دیداری مسابقه UCMAS با حضور بیش از ۸۰ کشور، مقام سوم جهان را کسب کرد.

کد مطلب: ۱۴۰۲۶۳۴
لینک کوتاه کپی شد
دانش‌آموز روشندل مشهدی در مسابقه UCMAs بر سکوی سوم جهان ایستاد

امیر عباس سلیمانی و سید حسن سید موسوی دو دانش آموز نابینای دیگر با وجود جواز حضور در مسابقات جهانی به دلیل فشردگی دروس مدرسه و نیاز به ممارست فراوان، از شرکت در این مسابقات انصراف دادند.

سید علیرضا سید موسوی، دارنده مقام سوم جهان و دانش آموز پایه نهم دبیرستان نابینایان امید مشهد درباره مسابقات می گوید: مسابقات UCMAS (Universal Concept of Mental Arithmetic System) در سال ۱۹۹۳، در کشور مالزی توسط پروفسور دینو ایجاد شد که از سال ۱۳۹۱ این مسابقات توسط موسسه نواندیشان پرتو راه ابریشم در ایران و از سال ۱۳۹۴ به همت خانه ریاضیات نیشابور در سه سطح استانی، کشوری و جهانی برگزار می شود.

در سطح استانی و کشوری، دانش آموزان در سه رشته دیداری، شنیداری و فلش کارت با یکدیگر رقابت می کنند که این رقابت در سطح جهان فقط در دو رشته دیداری و فلش کارت است.

سید علیرضا سید موسوی در خصوص مقام ها و افتخارهایش می گوید: در حال حاضر ۵ مقام اول کشوری، ۱ مقام دوم کشوری و ۲ مقام سوم جهانی را در رشته UCMAS کسب کردم؛ در هجدهمین دوره مسابقات قرآن، عترت و نماز که در مردادماه امسال برگذار شد، مقام اول را در رشته انشای نماز به دست آوردم؛ علاوه بر این ها، چندین مقام نیز در رشته های حفظ و قرائت قرآن در سطح استان داشته ام.

وی گفت: مسابقات UCMAS تا قبل از سال ۱۳۹۹، فقط به صورت حضوری برگزار می شد اما از سال ۱۳۹۹ تاکنون، به علت ویروس کرونا، مسابقات فقط به صورت آنلاین برگزار می شود (که مسیر همواری هم نیست؛ به عنوان مثال، فیلتر بودن سایت مسابقات جهانی و به روز نبودن سایت مسابقات کشوری از جمله مشکلاتی است که دانش آموزان با آن دست و پنجه نرم می کنند و برادر وی «سید حسن سید موسوی» نیز در پایه دوازدهم دبیرستان نابینایان امید مشهد تحصیل می کند.

سید حسن سید موسوی در تیرماه سال جاری توانسته بود در مسابقات محاسبات سریع ذهنی در بخش شنیداری حائز مقام اول کشور شود و در بخش دیداری مقام دوم کشور را کسب کند و همواره سعی کرده ام که محرومیت از نعمت بینایی باعث محدودیت در زندگی ام نشود، از این رو از کلاس سوم ابتدایی وارد رشته یوسیمس (UCMAS) شدم و در حال حاضر فارغ التحصیل این رشته هستم.

سید حسن سید موسوی در خصوص مقام ها و افتخارهایش می گوید: در رشته یوسیمس (محاسبات ریاضی سریع ذهنی) ۸ مقام اول استانی، ۸ مقام اول کشوری، یک مقام دوم کشوری، یک مقام اول جهانی، یک مقام دوم جهانی و دو مقام سوم جهانی را کسب کردم و مدرک بین المللی IGE را در این رشته از کشور مالزی دریافت کردم. همچنین در سال ۹۵ در سی و سومین جشنواره فرهنگی آموزشی قرآن و عترت ویژه نابینایان معلولان جسمی حرکتی و ناشنوایان سازمان بهزیستی رتبه اول استان، درمسابقات فرهنگی و هنری شهرستان نیشابور رتبه دوم، در مسابقات قرآن، عترت و نماز در رشته حفظ ۵ جزء رتبه اول استانی و در هجدهمین دوره از مسابقات قرآن، عترت و نماز رشته نهج البلاغه مقام سوم کشوری را نیز در کارنامه خود دارم و در مسابقه پژوهشگری دانش آموزی سال ۱۴۰۰ با معرفی طرح یوسیمس موفق به کسب مقام اول کشوری شدم.

وی عنوان می کند: مسیری که تاکنون پیموده ام بسیار سخت، دشوار و با موانع بسیار زیاد همراه بود اما با امید و خودباوری توانستم بر مشکلات غلبه کرده و به جامعه ثابت کنم که درست است معلولیت محدودیت است، ولی با تلاش، پشتکار و اعتماد کردن به خود، می توان آن را به محبوبیت تبدیل کرد.

وی می گوید: از مسئولین تقاضا دارم که از معلولین، مخصوصا نابینایان و استعدادهایشان بیشتر حمایت کنند، حمایت ها به گونه ای باشد که باعث ایجاد انگیزه شود و افراد را از ادامه راه ناامید نکند. دانشگاه فرهنگیان یکی از امیدهای نه تنها من، بلکه امید بسیاری از افراد نابینا برای ادامه تحصیل است، از مسئولین درخواست دارم موانع را برای ورود نابینایان به دانشگاه فرهنگیان بردارند. همچنین جهت دسترس پذیر شدن اماکن برای نابینایان و وسایل تولید داخل اقدام کنند، از استعدادها حمایت کنند تا معلولین عزیز کشورمان بتوانند زندگی بهتری داشته باشند. به امید روزی که تبعیض بین من و همنوعانم و افراد عادی در سراسر دنیا وجود نداشته باشد.

سیدحسن سید موسوی خطاب به معلولان و هم نوعان خود می گوید: می خواهم که شعار«خواستن توانستن است» را سرلوحه زندگیشان قرار دهند، خود را باور کنند، هیچ وقت فکر نکنند که چون دچار معلولیت هستند نمی توانند زندگی بهتری داشته باشند و فرد موفق و مفیدی برای جامعه باشند، باید با قدرت و باور قلبی، کاری را که واقعا دوست دارند و یقین دارند برای خود و جامعه مفید است، هرچند خیلی سخت انجام دهند و از موانع سر راه اصلا نترسند، به خدا ایمان داشته باشند و مطمئن باشند که خداوند یاریشان می کند، اگر به این خودباوری برسیم در نهایت به نتیجه دلخواه خواهیم رسید و به همگان ثابت خواهیم کرد که معلولیت محدودیت نیست، بلکه فرصتی برای خودشناسی بهتر و شکوفا شدن استعدادها است.

این دو برادر از حمایت های خانواده خود تشکر می کنند و می گویند: خانواده مهربان و دلسوزمان با وجود شرایط سخت اقتصادی بابت هزینه های شرکت در کلاس، مسابقات و ... همراه همیشگی ما بودند . همچنین تشکر می کنیم از معلم بسیار خوبمان سرکار خانم انتظاری که در پیمودن راه همراه و پشتیبانمان بودند و از تمامی عواملی که ما را در این راه پرفراز و نشیب و ناهموار یاری کردند. همچون خانه ریاضیات نیشابور، موسسه نو اندیشان پرتو راه ابریشم تهران، دبیرستان امید نابینایان مشهد و اداره آموزش و پرورش استثنایی خراسان رضوی که گفتند ماه را نشانه بگیر، حتی اگر تیرت به ماه اصابت نکرد، در جایی میان ستاره ها فرود خواهد آمد.

دانش آموز خبرنگار: حسنا داریوش

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار