تاج: ۴ باشگاه ما ورشکسته هستند

مالکیت مشترک سرخابی‌ها مربوط به فدراسیون نیست

تهران(پانا) - رئیس فدراسیون فوتبال گفت: درباره مالکیت مشترک سرخابی‌ها کاری نمی‌توانیم بکنیم و این موضوع در اختیار فدراسیون فوتبال نیست، حتی در اختیار وزارت ورزش هم نیست و باید حل شود.

کد مطلب: ۱۴۶۷۳۳۸
لینک کوتاه کپی شد
تاج: ۴ باشگاه ما ورشکسته هستند

مهدی تاج بعد از جلسه با وزیر ورزش، درباره قانون فیرپلی مالی اظهار داشت: جلسه بسیار خوبی بود. می‌دانستم قانون فیرپلی مالی از سوی AFC ابلاغ خواهد شد و این اطلاع را داشتم. هر روز حلقه مجوز حرفه‌ای تنگ‌تر و الزامات هم بیشتر می‌شود. فیرپلی مالی مشخصا چیزی که ما اعلام کردیم اعتراض برخی باشگاه‌ها بود، اما امروز در جلسه ۸۰ درصد باشگاه‌ها ارزیابی خوبی داشتند، چون اگر این کار را نمی‌کردیم امروز بدهی باشگاه‌ها بیشتر بود.

وی ادامه داد: ما سقفی را گفته بودیم که بیش از آن هزینه نکنند و فیرپلی مالی هم دقیقا یک قانون دارد به نام قانون سر به سر. یعنی هر مقدار درآمد دارید دارید همان قدر هزینه کنید و نباید ۷۰ درصد بیشتر در قانون جدید در تیم بزرگسال هزینه کنید. اگر درآمد شما خیلی زیاد بود باید روانه تیم‌های بانوان و پایه شود. روی فیرپلی مالی مفصل بحث شد.

تاج با بیان اینکه وزارت ورزش مکلف شده این قانون فیرپلی را اجرایی کند، گفت: وزارت هم فدراسیون فوتبال را مکلف کرده است که با نظر کارشناسان این قلیون فیرپلی که برگرفته از قانون فوتسال است عیب‌هایی داشت، نظرات باشگاه‌ها گرفته می‌شود تا در مجمع تصویب کند و تصویب مجمع به منزله قانون است. چون در مجمع آمده که به تایید فدراسیون فوتبال برسد و ۶ ماه هم وقت دارد. اروپا ۲۰۱۰ فیرپلی مالی را شروع کرد و در سال ۲۰۱۶ باشگاه‌ها سربه سر شدند و حتی ۲۰۱۷ به سود رسیدند که ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به خاطر کرونا متضرر شدند.

تاج با بیان اینکه ما شرایط ۲۰۱۱ اروپا را داریم، افزود: ۴ باشگاه ما ورشکسته هستند که اسم نمی‌برم، اما به وزیر گزارش داده شد که باید باشگاه‌ها را به شرایط عادی برگردانیم. برخی باشگاه‌ها صورت مالی‌شان باید به تایید حسابرس مالی به شیوه‌ای که ما می‌گوییم برسد، اما در مجموع شرایط به گونه‌ای است که باید این رنسانس را ایجاد کنیم و شهامت این تصمیمات شجاعانه را همه جمع داشته باشند. امروز هم آن‌ها را جمع کردیم و گفتیم باید این کار‌ها را انجام دهیم. اینکه هزینه‌ها بی رویه افزایش یابد درست نیست.

تاج افزود: خیلی‌ها انتقاد کردند چرا سقف گذاشتید اگر نمی‌گذاشتیم الان همه افتاده بودند. همین جا که سقف داشتیم نتوانستیم پول بازیکنان را تسویه کنیم. فرق فوتبال با سایر پدیده‌های اجتماعی این است که رقیب هم دارد. مثلا اگر در مسکن موفق نشوید این موضوع در داخل کشور است، اما در فوتبال اگر موفق نشویم رقبا از ما جلو می‌زنند. اگر ما بایستیم ژاپن مثل ما نمی‌ایستد.

رئیس فدراسیون فوتبال افزود: ما الان دوم آسیا هستیم و باید به اول آسیا برگردیم. به وزیر ورزش گزارشی دادیم اینکه در فوتبال دنیا بیستم جهان، در فوتبال ساحلی پنجم، فوتسال ششم هستیم، اما در درآمد بیستم آسیا هستیم.

وی در پاسخ به این سوال که تبلیغات محیطی و حق پخش برای درآمدزایی مهم است چه کار‌هایی انجام داده‌اید، گفت: درآمد‌های فدراسیون فوتبال و باشگاه‌های کشور تنها حق پخش نیست. درآمد‌های دیگر هم داریم، اما مهمترین مسئله هزینه‌هاست. بحث مالیات و ارزش افزوده مسائل مهمی است که فوتبال را به صورت جدی تحت الشعاع قرار داده است. برخی از مدیران به خاطر همین موضوع ممنوع المعامله، ممنوع الخروج، ممنوع الورود و ... هستند. در قانون فوتبال و اماکن ورزشی از مالیات معاف هستند، اما مالیات تفسیر دیگری دارد. فدراسیون فوتبال جزو بدهکاران مالیاتی است. باید تکلیف را مشخص کنیم. اگر با این فرمان پیش برویم برای مجوز حرفه‌ای ممکن است باشگاه‌های ما گیر بیفتند.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که اعلام شده اگر مشکل مالکیت سرخابی‌ها حل نشود یا باید یکی از تیم‌ها مجوز بگیرد یا هر دو حذف می‌شوند، اگر هر دو مجوز بگیرند فدراسیون جریمه می‌شود، تصریح کرد: استقلال و پرسپولیس نسبت به همراه این سال‌ها شرایط خوبی دارند. نسبت به بدهی‌ها و مالیات قدم‌های موثری برداشتند. نسبت به ورزشگاه قدم خوبی برداشتند و توانستند مقاومت زمین، سکو‌ها و آتش نشانی را بگیرند که کار سختی بوده است. با وزیر چندین جلسه برای رفع این موانع برگزار کردیم، اما درباره مالکیت مشترک باید بگویم ما کاری نمی‌توانیم بکنیم و این موضوع در اختیار فدراسیون فوتبال نیست. حتی در اختیار وزارت ورزش هم نیست و باید حل شود.

تاج ادامه داد: امروز با وزیر بحث مفصلی داشتیم. آنروز به یک دستگاه نامه محرمانه فوری زدم که اگر تا این تاریخ این اتفاق نیفتد عواقب آن بر مجموعه ما خواهد بود. ما همه کار‌هایی که باید انجام دادیم، اما مالکیت مشترک هنوز حل نشده است.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار