غلامرضا بنی اسدی*

نصرالله دشمن را در برزخ نشاند

هنر این است که مشتت را هم با قدرت روی میز بکوبی که حریف حساب کار دستش بیاید و هم مشتت باز نشود. هنری که سید حسن نصرالله به خوبی از آن برخوردار است. بارها آن را نشان داده است. به ویژه این روزها که همه، از دوست و دشمن، لحظه ها را برای شنیدن موضِعِ او درباره موضوع طوفانِ الاقصی، می‌شمردند.

کد مطلب: ۱۴۲۰۵۶۰
لینک کوتاه کپی شد
نصرالله دشمن را در برزخ نشاند

او پشت تریبون قرار گرفت. سخن گفت. اما مشتش را باز نکرد. دریافت نخست همان بود.«سید حسن نصرالله همه را در برزخ نگه داشت.» در همین حالِ در برزخ نگه داشتنِ حریف، پیامش را هم به رقیبِ اصلی داد. دبیرکل حزب الله لبنان آمریکا را مستقیم تهدید کرد و گفت: «توانایی هدف قرار دادن ناوگان ایالات متحده را در منطقه دارند.» در حقیقت سخنان هوشمندانه نصرالله، توأمان سیاست ابهام و بازدارندگی بود. نه چنان صریح تیغ از نیام کشید که حریف هم نیام بشکند و نه آن گونه که خاطرش از این حریف قدر آسوده شود. به گفته یک تحلیلگر، سخنرانی متین و دور از هیجان زدگی سید حسن نصرالله نشان داد که محور مقاومت به چنان بلوغ و پختگی رسیده است که شرایط ظاهری میدان نبرد و مطالبات هیجانی افکار عمومی تأثیری در تصمیم‌گیری‌های برنامه ریزی شده این جبهه و رهبرانش ندارد.

سید حسن نصرالله در حالی اقدام به فرونشاندن و تعدیل فضای برانگیخته روانی جبهه مقاومت کرد که در عین حال با تهدیدات تلویحی و ابهام هایی که در سخنانش گنجانده بود، جنگ روانی و شرایط مبهم حوادث پیش رو را در جبهه دشمن تعمیق بخشید. جالب تر این که سید رژیم صهیونیستی را حریفی در خور ندانست و گفت:" همان حماس برای مقابله با رژیم صهیونیستی کفایت می کند. او این بار با تهدید آمریکا و برحذرداشتن واشنگتن از هرگونه اشتباه محاسباتی، سطح این منازعه را با کوچک شماریِ رژیم صهیونیستی، به رودررویی با آمریکا افزایش داد. نوع صحبت های سید از جنسِ سخنانی بود که با عنوانِ "سهل و ممتنع" در ادبیات از آن نام می برند. برونداد این گونه سخن این است که دشمن حساب کار دستش می آید و دوست هم همان را دریافت می کند که "جنبش نجباء" عراق دریافت کرد؛ نصرالله دلهای گداخته را آرام کرد." باری. نصرالله با راهبرد ابهام و بازدارندگی، نقش بی بدیل خود را ایفا کرد. اگر دیگران هم به درستی در جایگاه خویش، نقش بایسته را ایفا کنند، اتفاقات چنان رقم خواهد خورد تا دوراهی که بایدن از آن سخن می گوید، به شاهراه پیروزی مقاومت تبدیل شود.

*کارشناس رسانه

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار