هشدار هلال‌احمر درخصوص افزایش ۵۰ درصدی حوادث ساحلی در ایام نوروز

تهران (پانا) - ستاد نوروزی هلال‌احمر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد براساس آمارهای به دست آمده، میزان حوادث ساحلی به‌ویژه در سواحل بوشهر نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش یافته است.

کد مطلب: ۱۴۶۴۷۵۱
لینک کوتاه کپی شد
هشدار هلال‌احمر درخصوص افزایش ۵۰ درصدی حوادث ساحلی در ایام نوروز

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی هلال‌احمر، در اطلاعیه ستاد ملی خدمات یکپارچه هلال‌احمر در طرح نوروزی ۱۴۰۳ آمده است: «طی هشت روز از آغاز طرح نوروزی هلال‌احمر، از ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ تا امروز سوم فروردین، ۱۲۵۲ مورد عملیات و خدمات امدادی برای کمک به هموطنان در حوادث مختلف انجام و به ۷۱۸۰ نفر امدادرسانی شده است.

با آغاز فعالیت ستاد ملی خدمات یکپارچه جمعیت هلال‌احمر در طرح نوروزی ۱۴۰۳ تا امروز،  ۶۱۴ هزار و ۵۰ نفر از خدمات بشردوستانه اعضای سازمان جوانان هلال‌احمر شامل خدمات پست‌های ایمنی و سلامت نوروزی، فضای دوستدار کودک، تیم‌های سحاب و آموزش‌های امدادی این جمعیت بهره‌مند شده‌اند.

در هشت روز گذشته و با اجرای طرح‌های داوطلبانه حمایتی، معیشتی و پایش سلامت به ۱۹۴ هزار و ۷۸۶ نفر خدمات ارائه شده است. در مجموع در این مدت با مشارکت و تلاش ۱۳۴ هزار و ۱۲۱ نفر/روز امدادگر، جوان و داوطلب و فعالیت ۴۲۵۸ پایگاه و مرکز، به ۸۸۴ هزار و ۳۴۶ نفر، خدمات لازم ارائه شده است.

براساس اطلاعات به دست آمده از خدمات امدادی ارائه شده، با افزایش ۵۰ درصدی حوادث ساحلی نسبت به سال گذشته در ایام نوروز مواجه هستیم که رعایت نکات ایمنی زیر به هموطنان عزیز توصیه می‌شود:

۱. قبل از اقدام به شنا، به علائم ایمنی و تابلوهای هشداردهنده در کنار ساحل یا رودخانه‌ها توجه کنید.

۲. به یاد داشته باشید جریان پرشتاب آب (حتی کم‌عمق) هم می‌تواند سبب غرق‌شدگی و مرگ شود و حتی آب راکد کم‌عمق نیز می‌تواند برای کودکان کم سن و سال خطرناک باشد.

۳. درصورتی‌ که از اصول نجات‌غریق آگاهی ندارید به‌هیچ‌وجه برای نجات مصدوم وارد آب نشوید.

۴. برای کمک به غریق که درخواست کمک می‌کند و فاصله‌اش از شما زیاد است بهترین کار بستن وسیله‌ای (کیسه طناب، حلقه نجات و ...) به سر طناب و پرتاپ آن به سمت غریق است.

۵. برای نجات‌غریق به سمت او طناب پرتاپ کنید و به او بگویید طناب را دور بدن یا بازوی خود بپیچد، سپس او را به‌آرامی‌به‌سوی خود بکشید، به‌طوری‌که طناب از دستش رها نشود.

۶. در برخورد با مصدوم دچار غرق‌شدگی اگر بافاصله کمی تا آن شخص قرار دارید، از یک چوب بلند یا شاخه و ... برای نجات مصدوم استفاده کنید.

در هر جای ایران که هستید و در صورت نیاز به امدادرسانی، امدادگران هلال‌احمر در کوتاه‌ترین زمان ممکن در کنار شما خواهند بود. ندای امداد هلال احمر با شماره تلفن ۱۱۲ به صورت ۲۴ ساعته آماده پاسخگویی و امداد و نجات افراد حادثه دیده در سراسر کشور است.

ستاد ملی خدمات یکپارچه جمعیت هلال‌احمر در طرح نوروزی ۱۴۰۳»

 

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار