با حضور معاون علمی رئیس‌جمهور انجام شد؛

افتتاح خط تولید سی‌تی اسکن و آغاز صادرات ونتیلاتور ساخت ایران

تهران (پانا) - آیین افتتاح نخستین خط تولید دستگاه سی تی اسکن و صادرات ونتیلاتور ساخت ایران یک شرکت دانش‌بنیان پیش از ظهر امروز با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در پارک علم و فناوری خراسان رضوی برگزار شد.

کد مطلب: ۱۴۳۳۶۶۲
لینک کوتاه کپی شد
افتتاح خط تولید سی‌تی اسکن و آغاز صادرات ونتیلاتور ساخت ایران

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، با حضور روح‌الله دهقانی که در سفری دو روزه به منظور بازدید از شرکت‌های دانش بنیان و گفت‌و‌گو با فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری شرق کشور در مشهد به سر می برد، بهره برداری از خط تولید دستگاه سی تی اسکن و صادرات ونتیلاتور ساخت شرکت دانش بنیان احیاء درمان پیشرفته کلید خورد.

دهقانی در حاشیه مراسم بهره‌برداری از خط تولید سی‌تی اسکن ۱۶ اسلایس و آغاز صادرات دستگاه‌های ونتیلاتور به کشورهای اروپایی که به همت متخصصان شرکت دانش بنیان احیاء درمان پیشرفته صورت گرفته، عنوان کرد: تلاش متخصصان این شرکت دانش بنیان ستودنی است و ضمن تامین این نیاز مهم از حوزه سلامت کشور، سالیانه حداقل ۳۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی را برای اقتصاد این حوزه به همراه دارد.

دهقانی با بیان این که ساخت دستگاه سی‌تی اسکن علاوه بر تامین نیاز حوزه سلامت و صرفه‌جویی ارزی، جریان‌سازی و ترغیب فعالان این عرصه به ساخت تجهیزات پزشکی پیشرفته و فتح‌ قله‌های فناورانه در حوزه سخت‌افزارهای پزشکی را به همراه می‌آورد، افزود: خوشبختانه در حوزه تولید دارو از سطح خوبی از توانمندی برخورداریم و بیش از ۷۰ درصد از نیاز دارویی کشور توسط شرکت‌های دارویی تامین می‌شود اما در تجهیز پزشکی این میزان ۴۰ درصد است یعنی هنوز به میزان ۶۰ درصد تا توانمندی کامل و خودکفایی جای کار داریم.

وی با اشاره به این که حمایت‌های معاونت علمی عموما در دو شکل حمایت های بدوی برای پا گرفتن یک ایده و اثبات آن فناوری و در ادامه حمایت در راستای توسعه بازار است، افزود: حمایت از شرکت‌های توانمند مانند احیا درمان پیشرفته، عمدتا از جنس زمینه‌سازی برای تضمین خرید، تخصیص بازار و توسعه بازارهای داخلی و بین‌المللی است. معتقدم هیچ حمایتی از یک شرکت دانش‌بنیان توانمند و بلوغ یافته، کارآمدتر از این نیست که یک شرکت و محصولش در جریان زنجیره‌های ارزش یک صنعت قرار بگیرد. با توجه به نقش هماهنگ‌کنندگی و جریان ساز معاونت علمی، تلاشمان بر این است تا دستگاه‌ها را پای کار حمایت از محصولات دانش‌بنیان بیاوریم که انصافا در این حوزه، وزارت بهداشت و وزارت صمت، همکاری‌های بسیار خوبی داشته‌اند.

دهقانی با بیان این که محصول دانش بنیان داخلی در صورت برخورداری از کیفیت و کارایی لازم، جریان تامین مالی را با خود همراه خواهد کرد، ادامه داد: می بایست میدان تا حد اندکی برای حضور محصول خارجی باز باشد تا جامعه با مقایسه دقیق و هوشمندانه و شناخت مزایای محصول دانش‌بنیان داخلی، از تولید داخل استفاده کند که این نوع حمایت قطعا کاربردی‌تر و اثرگذارتر است.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار