گوترش:

از پیگیری فراخوان برای آتش‌بس در غزه دست نخواهم کشید

اقتدار و اعتبار شورای امنیت به دلیل ناتوانی در اجرای قطعنامه آتش‌بس غزه ضعیف شد

تهران (پانا) - دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد هرگز از فراخوان خود برای برقراری آتش‌بس انسان‌دوستانه در غزه دست نخواهد کشید.

کد مطلب: ۱۴۳۱۰۰۳
لینک کوتاه کپی شد
از پیگیری فراخوان برای آتش‌بس در غزه دست نخواهم کشید

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد امروز (یکشنبه) و در نشست دوحه گفت به تلاش‌های خود برای برقراری آتش‌بس در غزه ادامه خواهد داد.

گوترش اواخر هفته گذشته با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل، از شورای امنیت خواست تا در مورد جنگ غزه اقداماتی انجام دهد. این اقدام کم‌سابقه در حالی صورت می‌گیرد که شورای امنیت هنوز قطعنامه‌ای مبنی بر آتش‌بس میان رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین تصویب نکرده است.

ماده ۹۹ منشور سازمان ملل متحد به دبیرکل این اختیار را می‌دهد که «نظر شورای امنیت را به هر موضوعی که به عقیده او ممکن است حفظ صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید کند، جلب کند».

پس از این درخواست، شورای امنیت تشکیل جلسه داد اما در میانه موافقت ۱۳ کشور و رای ممتنع انگلیس، وتوی امریکا باعث شد پیش‌نویس قطعنامه آتش‌بس بشردوستانه در غزه رأی نیاورد.

گوترش در سخنرانی خود در نشست دوحه اظهار کرد: اقتدار و اعتبار شورای امنیت به دلیل ناتوانی در اجرای قطعنامه آتش‌بس غزه ضعیف شد.

گوترش با اشاره به اینکه احتمال فروپاشی ساختار انسانی در نوار غزه وجود دارد، تاکید کرد: هرگز از فراخوانم برای برقراری آتش‌بس انسان‌دوستانه در غزه دست نخواهم کشید.

دبیرکل سازمان ملل در ادامه نیز از کشور قطر بابت میانجیگری‌هایش برای برقراری آتش‌بس انسان دوستانه در غزه، آزادی گروگان‌ها و نیز افزایش کمک‌ها تشکر کرد.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار