چگونگی پیشگیری از سرماخوردگی بعد از ابتلای یکی از اعضای خانواده

سمنان (پانا) - سرماخوردگی در فصل سرما یک بیماری رایج است و ممکن است در هر خانواده یک نفر به این بیماری مبتلا شود، پس بهتر است راه‌های مقابله با این بیماری را بدانید.

کد مطلب: ۱۳۲۳۰۹۲
لینک کوتاه کپی شد
چگونگی پیشگیری از سرماخوردگی بعد از ابتلای یکی از اعضای خانواده

این یک مشکل رایج است که ممکن است یکی از اعضای خانواده سرما بخورد و دیگران باید از خودشان مراقبت کنند تا با وجود ارتباط نزدیکی که با هم دارند، بیمار نشوند. به نظر شما زمانی که یکی از اعضای خانواده سرما می‌خورد، باید چه چیز‌هایی را رعایت کنیم تا به سرماخوردگی دچار نشویم؟

در صورت ابتلای یکی از اعضای خانواده به سرماخوردگی؛ موارد زیر را رعایت کنید تا خودتان سرما نخورید:

1) دستان خود را مرتب بشویید

دستان خود را زیاد بشویید و هر زمان که با ظروف، لباس یا فرد مقابل، تماس داشتید، حتماً دوباره دستان خود را شستشو دهید و از آب و صابون استفاده کنید. همیشه ژل ضد عفونی کننده هم در اختیار داشته باشید.

2) در مورد اسباب بازی‌ها حساس شوید

اسباب بازی‌هایی که کودکِ سرماخوردهِ شما با آن در ارتباط است را چند بار در روز به طور کامل شستشو دهید.

3) ظرف فرد بیمار را دقیق‌تر بشویید

مواد غذایی، خوراکی و نوشیدنی‌ها را در ظروف مشابه استفاده نکنید و ظرف کسی که بیمار شده است را حتما با آب داغ و مایع ظرفشویی شستشو دهید.

4) اتاق خوابتان را جدا کنید

اگر همسرتان سرما خورده است، بهتر است در یک اتاق جداگانه بخوابید. اگر برایتان مقدور نیست، سعی کنید که هنگام خواب صورت تان مقابل او قرار نگیرید و فردای آن روز ملحفه‌ها و روبالشی را با آب داغ بشویید.

5) صورت خود را لمس نکنید

جرم‌ها و آلودگی‌ها از طریق دست خیلی راحت وارد چشم، بینی و دهان می‌شوند و بهتر است که صورت خود را لمس نکنید.

6) از بوسه و آغوش اجتناب کنید

چند روزی را تحمل کنید و کودک خود را که به سرماخوردگی مبتلا شده و عفونت‌های تنفسی دارد را نبوسید یا او را در آغوش نگیرید، زیرا انتقال قطرک‌های ویروس به شدت سریع انجام می‌شود و از طریق بزاق و مواد داخل بینی، خیلی راحت انتقال پیدا می‌کند.

7) به لمس شده‌ها توجه کنید

به هر چیزی که توسط فرد بیمار لمس شده است، دقت داشته باشید، مراقب باشید و هر چیزی که توسط فرد بیمار لمس می‌شود را لمس نکنید و حتماً آن را بشویید و هیچ لوازم مشترکی با یکدیگر نداشته باشید.

8) از حوله مشترکی استفاده نکنید

حوله دستشویی و حمام را حتماً در این چند روزی که بیمار هستید، از یکدیگر جدا کنید.

9) جای مسواک و خمیر دندانتان را جدا کنید

هرگز نباید از مسواک و خمیردندانی که در کنار لوازم شخص بیمار بوده است؛ استفاده کنید که در غیر این صورت صددرصد سرما خواهید خورد.

10) از خودتان مراقبت کنید

سعی کنید رژیم غذایی سالم، مواد مغذی زیاد، آبرسانی و استراحت کافی داشته باشید تا بدنتان مقاوم‌تر شود و احتمال سرماخوردگی در شما کاهش پیدا کند.

11) به کودکتان آموزش‌های لازم را بدهید

اگر کودک شما سرما خورده و متوجه نیست که نباید خیلی به شما نزدیک شود، به او آموزش دهید که حتما دستان خود را بشوید و هنگام سرفه یا عطسه با دستمال، جلوی دهانش را بگیرد.

12) اگر خودتان سرما خورده‌اید

اگر آن عضو از خانواده که سرما خورده است، خودتان هستید و می‌خواهید این بیماری را به اعضای خانواده انتقال ندهید، موارد زیر را رعایت کنید.

13) داخل دستمال کاغذی عطسه یا سرفه کنید‌

می‌توانید این کار را داخل آرنج هم انجام دهید، اما برای عطسه یا سرفه از کف دست استفاده نکنید. عطسه یا سرفه داخل آرنج یا دستمال کاغذی احتمال انتقال قطرک‌های ویروسی و جرم‌ها را به حداقل می‌رساند.

14) سریع دستمال کاغذی‌ها را دور بیندازید

بعد از اینکه دستمال کاغذی‌ها استفاده کردید، حتماً آن‌ها را در سریع‌ترین حالت ممکن داخل سطل آشغال بیاندازید. وجود آن‌ها روی زمین یا هر سطح دیگری، باعث انتقال بیماری به دیگران می‌شود.

15) ماسک بزنید

اگر مجبورید که برای هر کاری به اعضای خانواده نزدیک شوید، سعی کنید که از ماسک استفاده کنید.

16) بهتر است که خودتان را قرنطینه کنید‌

می‌توانید برای جلوگیری از ابتلای اعضای خانواده به سرماخوردگی، یک اتاق را انتخاب کنید و از آن‌ها دور باشید تا بتوانید این دوران را سپری کنید و کسی را بیمار نکنید.

17) برای دیگران غذا درست نکنید

اگر مادر خانواده هستید و سرماخورده اید، بهتر است که این چند روز برای آن‌ها غذا درست نکنید، اما اگر مجبور بودید این کار را انجام دهید، حتما دستان خود را به طور کامل بشویید.

انتقال ویروس چقدر طول می‌کشد؟

برای این که متوجه شوید تا چه زمانی باید در خانه بمانید و از دیگران فاصله بگیرید، باید فهمید که نوع ویروس و عفونت تان چیست. آیا به سرماخوردگی، آنفولانزا یا انواع دیگر ویروس‌ها مبتلا شده اید؟ هرکدام از آن‌ها معمولاً دوره متفاوتی برای انتقال بیماری دارند.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار