بلادشاپور (هفت گنبد) نماد تاریخی کهگیلویه و بویراحمد

دهدشت(پانا) - شهر تاریخی بلاد شاپور( هفت گنبد) در ضلع جنوبی شهر دهدشت، مرکز شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

لینک کوتاه کپی شد
بلادشاپور (هفت گنبد) نماد تاریخی کهگیلویه و بویراحمد

بافت قدیمی بلاد شاپور با ۴۵ هکتار وسعت یکی از بزرگترین بافت های تاریخی کشور به شمار می آمد اما این بافت به دلایل توسعه شهرنشینی تخریب شد و هم اینک ۳۷ هکتار از این شهر قدیمی باقی مانده است. براساس شواهد تاریخی موقعیت جغرافیایی این شهر به عنوان یکی از مراکز سکونت صفویان و تجارت با بنادر جنوبی ، نقش مهمی در اقتصاد و تجارت زمان خود داشته است.

وجود بیش از ۲هزار خانه، مسجد، حمام، کاروانسرا و بازار بزرگ در این بافت قدیمی نشان از اهمیت بالای آن دارد. در ضلع غربی بافت تاریخی دهدشت کاروانسرایی به‌جا مانده از عصر طلایی صفویه وجود دارد، این بنا دارای ۳۷ حجره و ۳۰  ایوان در جلوی حجره‌ها بوده که دور تا دور حیاط بنا شده اند. 

IMG_20240326_230822_840  

چهار ایوان بزرگ در چهار گوشه آن به شکل متقارن وجود دارد که هر ایوان به سه یا چهار حجره راه دارد و این کاروانسرا محل بیتوته بازرگانان آن روزگار بوده است.کهگیلویه و بویراحمد بخشی از تمدن ایلام بوده و در دوره بعد از اسلام و همچنین بعد از ورود آریایی‌ها جزئی از خاک تمامی حکومت‌های ایران بوده است.

این استان با بیش از ۷۹۰ اثر منقول و غیر منقول ثبت شده در آثار ملی ظرفیت‌های خوبی برای ایجاد موزه دارد.کهگیلویه و بویراحمد در دوره‌های تاریخی مختلف با نام‌هایی مانند بلاد شاپور، جبال گیلویه و کهگیلویه شناخته می‌شد.

در این شهر راه های سنگ فرش شده وجود دارد و همچنین یکی از شاخه های فرعی جاده ابریشم از این شهر عبور میکرد. شهر بلاد شاپور مرکز خرید و فروش انگور، کشمش، انجیر و همچنین شیره انگور بوده است.

دانش آموز خبرنگار: پارمیس عسکری نیا

 

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار