بررسی مسائل تربیتی نوجوانان در دومین فصل هیئت اندیشه‌ورز کانون‌های مساجد کشور

قم (پانا) - فصل دوم هیئت اندیشه‌ورز کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با حضور علما و اندیشمندانی از ایران و عراق و با محوریت نقش روحانیت و مساجد در تربیت نوجوانان و جوانان برگزار شد.

کد مطلب: ۱۴۶۰۵۸۸
لینک کوتاه کپی شد
بررسی مسائل تربیتی نوجوانان در دومین فصل هیئت اندیشه‌ورز کانون‌های مساجد کشور

حجت الاسلام والمسلمین کمال‌الدین خداداده، رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری کشور در نشست‌ هیأت اندیشه‌ورز ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور با بیان اینکه مخاطبان اصلی ما در هیأت اندیشه‌ورز، مربیان و ائمه جماعت هستند، اظهار کرد: ما در این نشست ها مبنای تربیت توحیدی را دنبال می کنیم؛ این روش با تربیت اخلاقی منافاتی ندارد و باید اخلاق هم کنار این مباحث گفته شود.

وی با بیان اینکه ورود به عرصه عرفان ظرافت های خاص خود را دارد اما این نباید مانع از ورود و استفاده از آن شود، عنوان کرد: اگر عرفان حقیقی و ناب را عرضه نکنیم و آن را دست نیافتنی جلوه دهیم، جوان و نوجوان ما عرفان را از دیگر مواضع و دکّان ها طلب و تهیه می کند.

فعالیت شش هزار کانون تربیت محور در کشور
در ادامه این نشست، حجت الاسلام «محمدرضا حیدری»، دبیر هیأت اندیشه‌ورز ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به اهداف تشکیل هیأت اندیشه‌ورز در ستاد کانون‌های مساجد، گفت: هیأت اندیشه‌ورز با این هدف که مبانی دینی را در حوزه فرهنگ و هنر در رشته ها و رسته ها، اتخاذ مبنا و کاربردی و آن را در بستر مسجد جریان ساز کند، فعال شده است و نتیجه این تلاش ها تهیه کتاب نظام تربیت توحیدی شد.

مدیر ستاد کانون های مساجد استان قم تأکید کرد: قریب شش هزار کانون تربیت محور در کشور فعالیت می کنند که اساسا فعالیت آنها حول محور تربیت است و این کتاب دقیق و به شدت کاربردی و متناسب با جوان معاصر است که می تواند برای آنها کاربردی باشد.

ذائقه بچه‌های مسجد را در برنامه‌ها لحاظ کنیم
در ادامه حجت الاسلام دکتر علی نهاوندی، عضو هیأت اندیشه‌ورز ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور گفت: از جاذبه های مهم کانون های مساجد پرداخت به امور وهمی و خیال در لابلای فعالیت های فرهنگی هنری است اینچنین نوجوان و جوان جذب می شود و در لایه های بعد مسائل عقلی و حتی مافوق عقلی را هم می پذیرند.

وی افزود: اگر مخاطب اصلی کانون های مساجد نوجوانان و جوانان اند، پس باید مطابق با ذائقه آنها برنامه داشته باشیم.

مبارزه با ظلم، عرفان عملی است
حجت الاسلام و المسلمین «الدراجی» استاد حوزه و دانشگاه بغداد نیز در این نشست با بیان اینکه عبادت صرف ارزشی ندارد، تأکید کرد: امام خمینی(ره) نقطه مرکزی همه فعالیت های خود در عرصه های مختلف را مبارزه با ظالمان تعیین کردند و در ایران با شاه و در عراق با صدام مبارزه داشتند.

الدراجی با اشاره به نقش مسجد و اهمیت آن در عصر جدید، گفت: مسجد پیونددهنده امت با فقاهت است. مسئله دیگر، پیوند امت با امام حسین(ع) به طور خاص است. امت باید بداند راه به سمت خداوند از مسیر امام حسین(ع) است.

مسجد پایگاه انتقال مفاهیم است
حجت‌الاسلام «علی امینی‌نژاد» نیز در این نشست با اشاره به اهمیت دوران نوجوانی و جوانی در زندگی و تاثیری که می‌توان در این سنین بر افراد گذاشت، گفت: وقتی از نوجوان صحبت می‌کنیم با مسائل مختلفی مواجه هستیم و مسجد قبل و بعد از این دوران تاثیر مهمی دارد و پایگاه انتقال مفاهیم است.

۹۰ درصد کار مسجد وابسته به امام جماعت است
در ادامه آیت الله حسن رمضانی، عضو هیأت اندیشه‌ورز ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد گفت: اگر امام جماعت و مربی خودخواسته عالم و پاک و وارسته داشته باشیم ۹۰ درصد راه را رفته ایم و ۱۰ درصد باقیمانده با توجه به شرایط و اقتضائات مکان و مخاطب ادامه پیدا کند.

آیت الله رمضانی تأکید کرد: ما اگر هزاران طرح داشته باشیم اما افراد مجری آنها را نداشته باشیم، راه به جایی نخواهیم برد. امام جماعت باید آماری از خانواده های محله مسجد خود داشته باشد و با آنها ارتباط برقرار کند و برای‌شان برنامه داشته باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه بحث در خصوص نوجوانان است، باید بگویم چون این قشر از جامعه دغدغه های بزرگسالان را ندارند و به راحتی تاثیرپذیر هستند.

علما در مسجد حضور داشته باشند
در ادامه مهدی مقدم، معاون فرهنگی هنری ستاد کانون های مساجد کشور گفت: اگر می خواهید با معنویت نسبت به جذب جوانان و نوجوانان اقدام کنید باید یکی از علما را در مسجد بگمارید تا این اتفاق رخ دهد.

وی عنوان کرد: در غیر این صورت این امر میسر نخواهد شد یعنی آنچنان مقدمات را سخت و دشوار می کنند که اتفاقات خوب همیشه در حد حرف باقی می مانند و هیچ وقت وقوع نخواهند افتاد.

روحانی در همه حال باید دغدغه مردم را داشته باشد
حجت الاسلام و المسلمین«شیخ محمدسعید نعمانی»، از شاگردان شهید صدر نیز در این نشست با بیان اینکه الگو، مسئله مهم ماست گفت: متاسفانه بعضی از ما وقتی این لباس را می پوشیم، گمان می کنیم همه مردم باید در مقابل ما بایستند.

وی افزود: شهید صدر وقتی کتاب اقتصادنا را می نویسد که هنوز جایگاه خود را از دست نداده است، روی جلد آن می نویسد محمد باقر صدر نه سید، نه حجت الاسلام، نه آیت الله ابدا هیچ یک از اینها را نمی نویسد؛ این مسئله باید برای ما الگو باشد.

شیخ نعمانی تأکید کرد: مردم هم از ما توقع دارند. امام خمینی یک الگوی مسلم برای ماست چرا که فقط آنگونه نبود که بالای منبر سخنرانی کنند و مردم را به جنبش و حرکت درآورند. تربیت مسئله آسانی نیست.

وی گفت: شهید صدر تعبیری داشت و می گفت اگر من امکان داشتم برای هر ۱۰۰ نفر یک روحانی می گذاشتم، به اعتقاد ایشان کار روحانی فقط این نیست که در بالای منبر سخنرانی کند. روحانی باید در حالت دارایی و نداری و در همه حالت ها در موضوع تربیت، همراه مردم باشد.

حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمدحسن وکیلی، عضو هیأت اندیشه‌ورز ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور نیز ابراز کرد: بر اساس خصوصیات فطری می توان در فرآیند تربیت راهکار عملیاتی جزیی ارائه داد؛ برخی از اینها ناظر بر ارتباط مستقیم نوجوانان و جوانان با خداوند متعال است و برخی ناظر به فرآیند جذب، تعمیق بخشیدن و استمرار دادن است.

مولف کتاب «نظام تربیت توحیدی» تصریح کرد: نسبت به ارتباط با خداوند مجموعه ای از اوصاف فطری است که اگر به شکل صحیح معرفی شوند به طور طبیعی انسان به آنها جذب خواهد شد.

لازم به ذکر است از جمله محورهای نشست هیات اندیشه ورز کانون های مساجد کشور راهکارهای جذب جوانان و نوجوانان به مساجد با تاکید بر فطرت، معنویت و عرفان حقیقی، چگونگی گرایش جوان به معنویّت، چگونگی شکل گیری سلوک و آئین رفتار از منظرگاه عرفان حقیقی در نوجوانان و جوانان در بستر مسجد، راه های تطهیر قوه خیال جوان با تاکید بر مباحث عرفانی و ... بود.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار