معاون وزیر ارشاد: برقراری عدالت فرهنگی بین استان‌ها در دولت سیزدهم بی‌سابقه است

تهران (پانا) - معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی گفت: برقراری عدالت فرهنگی که دولت شهید رئیسی بین استان‌ها ایجاد کرد، بی‌سابقه بوده که نمونه‌های بارز آن افزایش سالن‌های سینمایی، احیای سینماهای تعطیل و آسان کردن دریافت مجوزها برای تولید فیلم در شهرستان‌هاست.

کد مطلب: ۱۴۸۵۲۵۱
لینک کوتاه کپی شد
معاون وزیر ارشاد: برقراری عدالت فرهنگی بین استان‌ها در دولت سیزدهم بی‌سابقه است

محمد خزائی چهارشنبه شب در آیین افتتاح پردیس سینمایی "ملل" در مشهد افزود: امروز شاهد رشد چشمگیری در عرصه مخاطب، فروش و تولید آثار سینمایی در خراسان رضوی هستیم، بر اساس آمار ساخت سالن‌های سنیمایی در این استان در دولت سیزدهم رشد ۱۱۳ درصدی داشته است.

وی بیان کرد: در ابتدای دولت سیزدهم ۵۷۳ سالن سینما در کشور وجود داشت که بر اساس برنامه‌ریزی و نقشه راهی که تدوین شد، رسیدن این عدد به هزار سالن سینمایی معادل ساخت ۴۳۰ سالن در پایان سال ۱۴۰۴ هدفگذاری شد که امروز در پایان سه سال دولت سیزدهم ۲۹۳ امین سالن سینمایی کشور به بهره‌برداری رسیده است.

خزائی اظهار کرد: روند افتتاح سالن‌های سینمایی در کشور طبق برنامه ادامه خواهد داشت به طوری که تا ۲۰ شهریورماه و پایان کار دولت سیزدهم شمار سالن‌های افتتاح شده به ۹۰۰ سالن سینمایی خواهد رسید و تا پایان سال ۱۴۰۴ ، ۱۰۰ سالن سینمایی دیگر نیز بهره‌برداری خواهد شد.

رئیس سازمان سینمایی کشور با اشاره به چهلمین روز شهادت آیت الله رئیسی گفت: توجه دولت سیزدهم و شخص آقای رئیسی به نقاط محروم و ارتباط مستقیم با مردم بود، توجه به محرومان باعث شد که امروز سینما "وحدت" در شهرستان محروم تربت جام و پردیس سینمایی "ملل" در منطقه کم برخوردار مشهد به بهره‌برداری برسد.

وی با بیان اینکه شاهد جهش در حوزه فرهنگ و هنر کشور در دولت سیزدهم بودیم، افزود: دوره مدیریتی آقای اسماعیلی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سال‌های پرکاری بود به طوریکه از ساعت ۶ صبح تا ۱۲ شب مدیران این وزارتخانه مشغول فعالیت بودند، در هیچ دولتی سابقه نداشته است که رئیس سازمان سینمایی به ۸۰ شهرستان کشور سفر کرده و نیازهای سینمایی آن مناطق را بررسی کرده باشد که این مهم در دولت سیزدهم رخ داد.

خزائی با اشاره به تلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای رشد سینما در کشور اظهار کرد: در سال ۱۴۰۰ و ابتدای کار دولت سیزدهم در نشستی که با تهیه کنندگان داشتم، همگی اعلام کردند که "سینمای ایران ورشکسته است و از نوروز سال ۱۴۰۱ در سینماها بسته و تعطیل خواهند شد" رسما به من اعلام کردند که باید دولت به آنان یارانه دهد تا بتوانند روی پای خود بایستند در غیر این صورت تعطیل خواهند کرد.

وی ادامه داد: امروز با همت مسئولان و همراهی مردم شاهد رشد ۷۰۰ درصدی مخاطب در سه سال گذشته با توجه به شیوع کرونا و قهر مردم با سینما و رشد ۳۰۰ درصدی فروش سینما و شکستن رکورد سال ۱۳۹۸ هستیم، ثابت کردیم که فقط ارایه یک فیلم خوب نمی‌تواند فروش سینما را مطلوب کند بلکه برنامه ریزی جامع، حمایت و زمان‌بندی‌های صحیح باعث خواهد شد تا اقتصاد سینمای ایران دوباره احیا شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: احیای اقتصاد سینمای ایران در دولت سیزدهم باعث شد سرمایه‌گذاران در شهرستان‌ها راغب به حضور و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های سینمایی شوند چرا که امید دوباره در بین آنان زنده شده است.

خزائی به حوزه کادرسازی در بخش فیلم در دولت سیزدهم اشاره و بیان کرد: ۷۵ درصد از مجوزهایی که در این دولت به کارگردان اولی‌ها داده شد مربوط به کارگردانان شهرستانی بود، این اقدام در سینمای ایران بی‌سابقه است، پارسال چهار کارگردانی که در جشنواره فیلم فجر حضور یافتند از مراکز برخی استان‌ها و شهرستانهای مرزی بودند در حالیکه پیش از این کارگردان شهرستانی برای رسیدن به موفقیت چاره‌ای جز ساکن شدن در تهران و مهاجرت نداشتند.

وی اضافه کرد: امروز قوانین برای تولید فیلم بویژه در شهرستان‌ها آسان شده است، نمونه بارز آن دادن مجوز به تهیه کننده شهرستانی است، هر فردی که می‌تواند با سرمایه خود، کارگردانی برگزیند و در شهرستان محل زندگیش فیلمی را بسازد، می‌تواند از وزارتخانه مجوز تهیه کنندگی بگیرد.

وی تاکید کرد: به بسیاری از وعده‌های خود در حوزه فرهنگ و هنر در دولت سیزدهم عمل کردیم و این اقدامات گردآوری و در قالب یک کتاب منتشر خواهد شد.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار