در آیین افتتاح نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم؛

وزیر فرهنگ‌: با تمسک به قرآن به همه آرمان‌ها خواهیم رسید

تهران (پانا) - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین افتتاح نمایشگاه بین‌المللی قران‌کریم تهران گفت‌ خدا را شاکریم که سنت برگزاری نمایشگاه قرآن کریم وارد دهه چهارم عمر خودشده است و برگزاری این‌ نمایشگاه پربرکت با آغاز بهار طبیعت سال ۱۴۰۳ هجری شمسی و ماه مبارک‌ رمضان همزمان شده است.

کد مطلب: ۱۴۶۴۶۰۱
لینک کوتاه کپی شد
وزیر فرهنگ‌: با تمسک به قرآن به همه آرمان‌ها خواهیم رسید

‌به گزارش ‌روابط عمومی ‌وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر فرهنگ افزود: شاید در ابتدای کار برگزاری این نمایشگاه در ایام‌تعطیلات نوروزی باعث نگرانی شده بود که آن استقبال‌گسترده‌ای که‌ متوقع هستیم محقق نشود، ولی بنده بارها به همکارانم تاکید کرده‌ام‌ که نمایشگاه قرآن امسال علاوه بر فضای عرضه تولیدات قرآنی، باید به تفرجگاه مومنین تبدیل شود.

اسماعیلی بیان‌کرد: ما سال گذشته به صورت تقریبی تجربه برگزاری نمایشگاه در ایام‌تعطیلات را داشتیم‌ و امسال کاملا در این تعطیلات برگزار شده است و من از دوستان رسانه‌ای و اصحاب قلم‌ دعوت‌ می‌کنم تا با اهتمام گسترده، مبلغان خوبی برای حضور گسترده آحاد مردم در نمایشگاه قرآن باشند.

 وزیر فرهنگ ادامه داد: دولت‌مردمی یک‌دولت قرآنی و برخاسته از نهضت قرآنی مردم‌ کشور است و  خودش را موظف به توسعه امور قرآنی می‌داند.

وی گفت: در فاصله برگزاری نمایشگاه قرآن سال گذشته و امسال روزهای تلخی بر اصحاب قرآن گذشت و در تابستان گذشته زنجیره‌ای از اهانت‌ها توسط دشمنان قرآن به قرآن کریم صورت گرفت و کشورهای غربی میزبان این توهین‌ها بودند.

اسماعیلی تصریح کرد: همه شاهد بودیم که رئیس‌جمهور ما در صحن عمومی سازمان ملل متحد، قرآن کریم را سردست گرفت و با‌جهانیان درباره عظمت قرآن‌کریم صحبت کرد و این اعتقاد عملی دولت و مردم‌ مسلمان ایران به آموزه‌های قرآن و حفظ و صیانت از آن است.

وزیر فرهنگ تاکید کرد: در سی استان کشور‌ نمایشگاه قرآن‌ برگزار می‌شود که در تعدادی از استان‌ها این‌ نمایشگاه درحال برگزاری است و در دیگر استان‌ها‌ تا پایان ماه مبارک‌رمضان برگزار می‌شود.

وی بیان‌کرد: برنامه ما ترویج قرآن و روخوانی صحیح، تلاوت و حفظ مفاهیم قرآنی در زندگی‌ مردم کشور است.

اسماعیلی ادامه داد: سامانه خوبی ذیل پویش «حافظ‌شو» به‌مردم ارائه می‌شود‌ که حافظان کودک‌ و نوجوان با سوره‌های‌ کوتاه قرآن کار حفظ را شروع کنند و این همکاری ادامه خواهد داشت تا در این پویش به تعداد میلیونی حافظان قرآن‌کریم برسیم.

وزیر فرهنگ بیان‌کرد: قرآن نور و منشا هدایت و تکامل انسانی است و ما با تمسک به قرآن به همه آمال و آرمان‌های بزرگ‌کشور خواهیم رسید و ما به قران‌کریم به عنوان چراغ هدایت‌نگاه می‌کنیم.

وی تصریح‌کرد: قرآن خطابش به همه جهانیان است و ما می‌خواهیم آیه‌های نورانی را به سمع همه جهانیان برسانیم.

اسماعیلی افزود: امروز بر ما مسئولین دولت مردمی واجب است که اسباب استماع بیشتر آیات الهی را در خارج و داخل کشور فراهم کنیم.

اسماعیلی ادامه داد: پویش‌های مهمی برای حفظ قرآن و نمایشگاهی مربوط به پوشش در مصلی امام خمینی(ره) فعال است و مجموعه‌ای از فعالیت‌های هنری متنوع که در محور قرآن انجام می‌شود در این نمایشگاه ارائه شده است و‌ امیدواریم نمایشگاه سی‌و‌یکم‌ به‌ ماندگارترین دوره نمایشگاه قرآن تبدیل شود.

وزیر فرهنگ در مورد خانواده‌محور بودن این دوره از نمایشگاه گفت: ما مجموعه فعالیت‌ها را بر مبنای حضور خانواده‌ها طراحی کردیم، یعنی نیازمندی‌های هر خانواده ایرانی و تهرانی که در این نمایشگاه حاضر بشوند، پیش‌بینی شده است.

وی افزود: در این دوره موضوع کتاب، لباس و هرآنچه که در این مجموعه می‌تواند‌ موجب استفاده بیشتر خانواده‌ها باشد ارائه شده است.

اسماعیلی تاکید کرد: برنامه‌هایی طراحی شده است‌ که بتوانیم‌ میزبانی بیشتری از خانواده‌ها را داشته باشیم و برنامه‌هایی را در فضای عمومی مصلی پیش‌بینی کرده‌ایم.

وزیر فرهنگ در مورد تربیت حافظان قرآن کریم‌ تصریح‌ کرد: ما قرارگاه ملی حفظ قرآن‌کریم را راه‌اندازی کرده‌ایم، و پویش ملی «حافظ‌ شو» آغاز شده است و این‌ نقطه آغاز از نوروز ۱۴۰۳ شروع می‌شود و ظرف یک برنامه میان‌مدت ۴ ساله بتوانیم به‌جمع چند‌ میلیونی حافظان قرآن برسیم.

وی در پایان اضافه‌کرد: در‌ کنار این برنامه‌ها در استان‌های مختلف در همین نمایشگاه فعالیت‌های خوبی برای حفظ شروع شده است.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار