خاطرات پدر حمید جبلی منتشر شد

تهران (پانا) - خاطرات ناصر جبلی، پدر بازیگر نام آشنای سینمای ایران، با عنوان «‌خاطرات ساکن خیابان آمل» با ویرایش و دراماتورژی هومن ظریف، توسط نشر اندیشه عصر منتشر شد.

کد مطلب: ۱۳۲۲۰۴۸
لینک کوتاه کپی شد
خاطرات پدر حمید جبلی منتشر شد

هومن ظریف، روزنامه نگار، نویسنده و مستندساز در دیباچه این کتاب آورده است: «بیش از پانزده سال پیش، سال 1387 ، که در نظر داشتم مستندی از استاد فقید دکتر حسین گل گلاب تهیه کنم، به دنبال آشنایان استاد می گشتم تا اینکه در فیلم های ویدیویی بتامکس آرشیو دکتر هما گل گلاب، متوجه فیلم مراسم نخستین سالگرد دکتر حسین گل گلاب شدم. مجری مراسم هم خود شعر می خواند و هم از حضار دعوت می کرد تا در سخنانی درباره شخصیت علمی و فرهنگی دکتر گل گلاب، نکاتی را بیان کنند. از دکتر هما گل گلاب جویای رد پایی از این مجری مراسم شدم که ایشان گفتند این فرد، جناب ناصر جبلی همسایه ما در خیابان آمل بودند.

این شد که نخستین فردی که جلوی دوربینم قرار گرفت، ناصر جبلی بود.

ناصر جبلی از بیش از هفتاد سال پیش کار مطبوعاتی دارد و مقالات زیادی چاپ کرده است و علاوه بر گزارش های اجتماعی، سردبیر روزنامه های بهار و آذربایجان را بر عهده داشت. علاوه بر سرپرستی روزنامه اقتصادی شهر و روزنامه های کایر و شایسته، او همچنان در کانون صنفی بازنشستگان ایران مشغول فعالیت است در مدت 43 سال اخیر رئیس کتابخانه کانون است.

با اینکه 94 سال عمر دارند باز هم در کتابخانه اش، خودکار را از دست زمین نمی گذارد.

ناصر جبلی تنها نویسنده و شاعر نیست، بلکه از پارچه و شیشه و خرده روزنامه وکاغذ پاره های روزنامه ها هم مجسمه هایی ساخته است که بخشی از آن در کتابخانه کانون صنفی بازنشستگان و برخی در محل زندگی است.

جالب تر اینکه ناصر جبلی تاکنون در 20 فیلم سینمایی علاوه بر مستند مرز پرگهر نگارنده حضور داشته است. بازی او در 12 سالگی در نقش یوسف پیامبر، پر از اتفاقات فکاهه و تاریخی گرانقدری است که در متن کتاب به تفصیل بیان شده است.»

یکی از مهمترین بخش های کتاب، درباره ابداع نخستین گیرنده رادیوی لامپی توسط تقی ارانی و حسین گل گلاب در سال 1316 خورشیدی است که بنا برگفته های ناصر جبلی، بخش فارسی رادیو بی بی سی، برنامه های تخریبی علیه رضا شاه را پخش می کرد.

هومن ظریف علاوه بر کتاب مرز پرگهر (‌درباره دکتر حسین گل گلاب سراینده سرود ای ایران)، کتاب یمینی شریف (‌نقد اشعار و رمان‌های عباس یمینی شریف)، مجموعه گفتگوهای خود با اهالی موسیقی را با عنوان گل گفتگو را نیز به چاپ رسانده است و کتاب تاریخ معماری از هخامنشیان با ترجمه دکتر حسین گل گلاب و کتاب وفای عهد (‌زندگینامه دکتر محمد وفایی موسس انجمن استومی‌) را آماده چاپ دارد.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار