روحانی در گفت‌و‌گو با فاکس نیوز: حمله به آرامکو فضاحت برای دستگاه‌های اطلاعاتی و رادارهای آمریکاست

اگر مردم آمریکا بدانند با پول آنها چگونه مردم یمن نابود و بمباران می‌شوند، ساکت نمی‌نشینند

تهران (پانا) - رئیس جمهوری‌اسلامی ایران، اعتماد‌سازی را لازمه هرگونه برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف مدنظر دو ملت ایران و آمریکا دانست و تاکید کرد دولت آمریکا با خروج از برجام و اعمال حتی تحریم‌های دارویی علیه ملت ایران، این اعتماد را ازبین برده است و اگر اکنون علاقه‌مند به مذاکره است باید با توقف فشارها بر مردم ایران اعتماد سازی کند.

کد مطلب: ۹۵۶۴۲۰
لینک کوتاه کپی شد
روحانی در گفت‌و‌گو با فاکس نیوز: حمله به آرامکو فضاحت برای دستگاه‌های اطلاعاتی و رادارهای آمریکاست

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی سه‌شنبه شب به وقت محلی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز آمریکا گفت: «ایران در فعالیت‌های هسته‌ای خود کاملاً به معاهده ان‌پی‌تی، پادمان و پروتکل متعهد است. فعالیت هسته‌ای ما صلح‌آمیز است و آن کشوری که از ان‌پی‌تی تخلف می‌کند، آمریکاست که سلاح‌های جدید هسته‌ای را آزمایش می‌کند.»

اگر دولت آمریکا علاقه به مذاکره دارد، باید اعتماد ایجاد کند

رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه اگر هدف بلندی را به نفع دو ملت داریم، باید برنامه‌ریزی کنیم، طبق برنامه‌ریزی با هم حرف بزنیم و برای این کار باید اعتماد را بوجود بیاوریم،گفت: «آقای ترامپ اعتماد را بر هم زد. چون ما با هم توافق کرده بودیم و برجام توافق 7 کشور بود و او بدون بهانه و دلیل از این توافق خارج شد. بنابراین اگر دولت آمریکا علاقه به مذاکره دارد، باید اعتماد ایجاد کند.»

روحانی یادآور شد: «با آمریکا 2 سال مذاکره کردیم و در یک نوبت وزیران امور خارجه ایران و آمریکا 17 روز در اروپا ماندند و مذاکراتشان را ادامه دادند تا 7 کشور به یک توافقی که بسیار سخت بود دست یافتند و شورای امنیت سازمان ملل هم آن را تأیید کرد اما آمریکا از این توافق، بدون هیچ دلیلی خارج شد و بنابراین پایه اعتماد را بر هم زد.»

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه به نظرم مساله مهم‌تر از برجام و هسته‌ای، اعتماد است، گفت: «آقای ترامپ اعتماد بین دو کشور را تخریب کرد و این بسیار مهم است. باید اعتماد برگردد و لازمه بازگشت اعتماد، توقف فشارهای آمریکا بر مردم ایران است.»

آمریکا با تحریم دارو با بیماران و کودکان ما سر جنگ دارد

روحانی با بیان اینکه آمریکا با تحریم دارو با بیماران و کودکان ما سر جنگ دارد، گفت: «آمریکا باید این تحریم‌های نادرست و غیرانسانی را که نوعی تروریسم است متوقف کند و آن زمان، فضای بهتری ایجاد می‌شود.»

رئیس‌جمهوری افزود: «البته آن وقت درمورد خیلی از مسایل دو طرف می‌توانیم بحث و گفت‌وگو کنیم، همانطور که در هسته‌ای در سال 2015 به توافق رسیدیم.»

رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از این گفت‌وگو با بیان اینکه از تعبیرات آقای ترامپ نسبت به مسأله تروریسم تعجب می‌کنم، تاکید کرد: «آن کسی که توانست در سوریه و عراق با کمک مردم این کشورها به تروریسم و داعش پایان دهد، ایران بود.»

روحانی گفت: «آن کشوری که هواپیماهایش بدون اجازه سوریه در خاک این کشور پرواز و آن را بمباران می‌کند آمریکاست و بنابر این آمریکا امروز حامی تروریسم در منطقه ما است و به هر کشوری که رفته، تروریسم در آنجا توسعه پیدا کرده و در مقابل هر کجا ما رفتیم تروریست‌ها را از بین بردیم. نمونه بزرگ آن مسأله فتنه داعش در منطقه ما است.»

روحانی در ادامه این گفت‌‌و‌گو همچنین در پاسخ به پرسشی درباره حمله یمنی‌‌ها به تاسیسات نفتی عربستان گفت: «مسأله حمله به یکی از تاسیسات نفتی عربستان‌‌، به تجاوز عربستان به یمن برمی‌گردد و طبق منشور سازمان ملل متحد، دفاع مردم یمن از کشورشان، حق طبیعی آنان است.»

رئیس‌جمهوری تصریح کرد: «وقتی 5 سال است که مردم یمن بمباران می‌شوند، آنها هم حق دارند که از خودشان دفاع کرده و به مراکز نفتی سعودی حمله کنند.»

جای رسوایی است که بگویند حمله آرامکو کار ایران است

روحانی با بیان اینکه آقای ترامپ درموضوع آرامکو تهمت نابجایی به ایران زده است، گفت: «استدلال سخنگوی عربستان برای اینکه این حملات از یمن نبوده است، نوشته شدن "یا علی (ع)" روی موشک بوده است و آن سخنگو فکر می‌کند ایرانی‌ها شیعه هستند و یمنی‌ها شیعه نیستند، درحالی که یمنی‌ها هم شیعه هستند و "یاعلی" می‌گویند، هم ما "یا علی" می‌گوییم، هم یمنی‌ها و هم مردم عراق و هم همه شیعیان جهان می‌گویند.»

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه خیلی جای رسوایی است که بگویند این کار ایران است، گفت: «اگر این موشک از ایران بوده است پس این همه پولی که آمریکا از عراق، کویت و عربستان گرفته و آن همه سیستم راداری در جنوب عراق و در کویت وعربستان نصب کرد‌، چطور نتوانست این موشک را رهگیری و بزند.»

روحانی با این سوال که آمریکا برای چه این همه پاتریوت فروخته و نقش و تأثیر آنها پس چیست؟، گفت: «این یک فضاحت بالاتر است و اگر قبول کنیم که این اتهام آمریکا درست است، پس چرا نتوانسته این موشک را رهگیری کند.»

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه یمنی‌ها در بخش نظامی در این سال‌ها پیشرفت بسیار زیادی داشته‌اند، گفت: «چطور دستگاه‌‌های اطلاعاتی آمریکا که این همه از مردم مالیات می‌گیرند ‌نتوانستند پیش‌بینی کنند که یمنی‌ها چه پیشرفتی کرده‌اند. این هم فضاحت سیستم اطلاعات آمریکا و هم فضاحت رادارهای آمریکاست.»

روحانی افزود: «آمریکا باید به مردم منطقه و به آنها که اسلحه فروخته، پاسخ دهد اگر این موشک از یمن نبوده از کجا و از چه منشأیی بوده و دلایلش را بگوید. کدام رادارش ثبت کرده و کدام موشکش روی این موشکی که پرتاب شده قفل کرده است.»

رئیس‌جمهوری اظهار کرد: «اگر هیچ‌کدام اینها نیست، پس آمریکا باید پاسخگو باشد که چرا این حادثه رخ داده و چرا آمریکا و اروپا به عربستان سعودی کمک می‌کنند که در یمن کشتار کند.»

به مکرون گفتم اینکه شما اطلاع ندارید دلیل نمی شود یمن به قدرت نظامی نرسیده باشد

روحانی با تاکید بر اینکه، کسانی که در کشتار مردم یمن شریک هستند، حق ندارند در این مسأله حرف بزنند، گفت: «شب گذشته از آقای مکرون رئیس‌‌جمهوری فرانسه سوال کردم که دلیل شما چیست که می‌گویید ایران مسئول است. گفت کارشناسان ما گفته‌اند هنوز یمنی‌ها به این رشد و تکنولوژی نرسیده‌اند.»

رئیس‌جمهوری کرد: «به رئیس جمهور فرانسه گفتم اینکه شما اطلاع ندارید دلیل نمی‌شود که یمنی‌ها با اینجا نرسیده باشند و اگر آتش‌بسی بوجود نیاید، در آینده باز هم قدرت یمنی‌ها را خواهید دید.»

روحانی با بیان اینکه اتهام زدن در این مسأله کارساز نیست، گفت: «به جای اتهام به دیگران در این مسأله بسیار مهم منطقه‌ای بیاییم دنبال راه چاره باشیم و آتش جنگ را خاموش کنیم. صلح بهترین راه است وبیائیم به مردم یمن کمک کنیم و نگذاریم عربستان جنگ را ادامه دهد. »

رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو با تاکید بر اینکه ایران کشوری است که صلح را در منطقه ایجاد کرده است، گفت: «ایران در طول این مدت 40 سال در برابر تروریسم مبارزه کرده است و آنهایی که در این سال‌ها مردم را کشتار کردند و بیش از 17 هزار نفر مردم بی‌گناه را کشتند الان در آمریکا و در پناه شما هستند، آقای بولتون که تا چندی پیش مشاور امنیت ملی آمریکا بود، از آنها پول می‌گرفت و برای این تروریست‌ها سخنرانی می‌کرد.»

روحانی تصریح کرد: «شما مردمی را که برای آزادی سرزمین خودشان دفاع می‌کنند تروریست می‌خوانید، پس مردمی که کشورشان اشغال شده باید چه کار کنند. آیا باید بنشینند و اشغالگران را تماشا کنند.»

رئیس‌جمهوری افزود: «شما مردم یمن را که از کشورشان دفاع می‌کنند، تروریست می‌خوانید و آنهایی را که بمب درست می‌کنند و در اختیار عربستان سعودی می‌گذارند و مردم یمن و بیمارستان های آن کشور را می‌زنند، تروریست نمی‌خوانید!»

آن کسی که هواپیمای مسافربری را می‌زند، تروریست است

روحانی خاطرنشان کرد: «شما می‌گویید چرا ما پهپاد آمریکا را سرنگون کردیم. من از شما می‌پرسم چرا هواپیمای مسافربری ایران را شما در همان منطقه سرنگون کردید و 290 مسافر بی‌گناه و زن و کودک را کشتید.»

رئیس‌جمهور تاکید کرد: «اگر ما دفاع کردیم، از سرزمین خودمان دفاع کردیم اما آمریکا به چه مناسبت در منطقه ما آمد و هواپیمای مسافربری ما را زد. آن کسی که هواپیمای مسافربری را می‌زند، تروریست است. »

روحانی ادامه داد: «شما از اسرائیلی دفاع می‌کنید که اساسا بر مبنای تجاوز به حقوق دیگران درست شده است و هر روز به مردم لبنان، فلسطین و اخیراً به مردم سوریه و به مردم عراق به طور مداوم حمله می‌کند. شما هیچ تروریست دولتی را در دنیا همانند اسرائیل پیدا نمی‌کنید که از زمانی که بوجود آمده و از 71 سال قبل تاکنون به کشتار انسان‌های بی‌گناه در طول تاریخ ادامه دهد.»

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه، آنهایی که از سرزمین خودشان دفاع می‌کنند، تروریست نیستند، گفت: «آنهایی تروریست هستند که به داعش کمک می‌کنند، اسرائیل مجروحان داعش را برای درمان می‌برد و سلاح اسرائیلی در اختیار داعش است و داعش و کسانی که از داعش حمایت می کنند، تروریست هستند .»

به بیمارستان‌های اسرائیل بروید و ببینید که مجروحین داعش چگونه آنجا درمان شده‌اند

رئیس‌جمهوری گفت: «اگر به حمایت اسرائیلی‌ها از داعش شک دارید به بیمارستان‌های آن رژیم بروید و ببینید که مجروحین داعش چگونه آنجا درمان شده‌اند و سلاح های در اختیار داعش را ببینید که اسرائیلی است.»

روحانی همچنین با انتقاد از عملکرد رسانه‌های آمریکایی در این زمینه، تاکید کرد: «مشکل این است که رسانه‌های آمریکایی‌ واقعیت‌ها را به مردم آمریکا نمی‌گویند و از یک کانال خاص مسایل را برای مردم توضیح می‌دهند و این جای تأسف است. »

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه به همین دلیل است که مردم آمریکا از منطقه ما کامل خبر ندارند، گفت: «اگر مردم آمریکا بدانند که با پول آنها چگونه مردم یمن نابود و بمباران می‌شوند، ساکت نمی‌نشینند. این شما رسانه‌ها هستید که باید واقعیت را به مردم برسانید.»

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار فاکس نیوز که مدعی بود ایران بدنبال سلاح هسته ای است، با بیان اینکه خبرنگار با طرح سوال خود پیش داوری کرده است، گفت: «اگر به دنبال سلاح هسته‌ای بودیم، برجام را امضاء نمی‌کردیم و حاضر نبودیم پروتکل الحاقی را اجرا کنیم.»

رئیس‌جمهوری با انتقاد از عملکرد این خبرنگار آمریکایی که مانع از پایان یافتن و تکمیل پاسخ‌های وی شده و سوال‌های بعدی خود را مطرح می‌کند،تاکید کرد: «هیچ کشوری در دنیا نیست که معاهده ان‌پی‌تی، پادمان و پروتکل الحاقی را بپذیرد و در مقابل کسی ادعا کند به دنبال بمب هسته‌ای است. »

روحانی خاطرنشان کرد: «اگر کسی به دنبال بمب هسته‌ای باشد نظارت آژانس را نمی‌پذیرد. برای چه نظارت آژانس را پذیرفتیم، بنابراین ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.»

رئیس‌جمهوری تاکید کرد: «آن کشوری که با سلاح هسته‌ای مردم ژاپن را کشته و امروز هم از توافق هسته‌ای و موشک‌های میان‌برد با روسیه خارج شده و جدیدترین سلاح هسته‌ای را برخلاف ان‌پی‌تی می‌سازد و به ان‌پی‌تی عمل نمی‌کند،‌ آمریکاست. ایران به معاهدات خودش عمل می‌کند و آن کسی که متخلف این معاهده است آمریکاست و نه ایران.»

برای ما فرق نمی‌کند که رئیس جمهور آمریکا دموکرات است یا جمهوری‌خواه

روحانی درخصوص نتیجه انتخابات آینده آمریکا، با بیان اینکه برای ما فرق نمی‌کند که رئیس جمهور آمریکا دموکرات است یا جمهوری‌خواه، گفت: «این مربوط به مردم آمریکاست که چه کسی را می‌خواهند انتخاب کنند. ما می‌گوییم آمریکا به تعهدات خودش عمل کند هر که است، چه دمکرات چه جمهوری‌خواه.»

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تعهد یک دولت تعهد یک حزب نیست، گفت: «این دولت آمریکا است که در برجام تعهد کرده است، نه حزب دموکرات. بنابراین ما در آمریکا کسی را می‌خواهیم که به حرف خودش پایبند باشد و عهد خود را زیر پا نگذارد.»

روحانی با بیان اینکه ما با ارائه طرح «ابتکار صلح هرمز» بدنبال صلح در منطقه هستیم، گفت: «به همین دلیل از همه کشورهای منطقه دعوت کردیم که در این طرح شرکت کنند تا با همکاری هم بتوانیم صلح را برقرار کنیم و نگذاریم آتش جنگ ادامه پیدا کند.»

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه آنچه برای ما مهم است، صلح و امنیت و اجرای توافقات بین‌المللی است، گفت: «مهم عمل و تعهد به آن چیزی است که دولت آمریکا به آن متعهد شده است و برای ما فرق نمی‌کند طرف روبروی ما از چه حزبی است.»

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار