مشمولان بالای ۳۰ ‌سال و دارای ۲ فرزند و بیشتر از سربازی معاف می‌شوند

تهران (پانا) - با تصویب مجلس و جهت تامین نظر شورای نگهبان، مشمولان غایب و غیرغایب بالای ۳۰ سال و دارای دو فرزند یا بیشتر از دوره ضرورت خدمت وظیفه عمومی معاف می شوند.

کد مطلب: ۱۴۴۴۰۳۷
لینک کوتاه کپی شد

نمایندگان مجلس در جلسه علنی نوبت صبح امروز یکشنبه و در جریان بررسی ایردات شورای نگهبان در لایحه برنامه هفتم توسعه، ماده ۱۰۲ این لایحه را اصلاح و تصویب کردند.

متن به شرح زیر جایگزین بند (الف) ماده (۱۰۲) می‌شود:

«دولت مکلف است در اجرای بند (۲۳) سیاست‌های کلی برنامه هفتم و به منظور افزایش توان دفاعی کشور در تراز قدرت منطقه‌ای و تأمین منافع و امنیت ملی، حداقل پنج‌ درصد(۵%) از منابع بودجه عمومی و درآمدهای اختصاصی را به‌عنوان سهم تقویت بنیه دفاعی در ردیف‌های تقویت بنیه دفاعی در بودجه سالانه کشور اختصاص دهد.»

ت- ستادکل نیروهای مسلح به‌منظور تحکیم دفاع از استقلال، تمامیت ارضی کشور، استفاده از ظرفیت‌های ملی و ایجاد انگیزه لازم برای جوانان در انجام خدمت وظیفه و رشد تعالی و توانمندسازی و افزایش مهارت‌های آنها در طول سالهای اجرای برنامه نسبت به کاهش خدمت سربازی به میانگین دوازده‌ماه و جایگزینی سایر عضویت‌ها، تعیین تکلیف مشمولان غایب و دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاههای معتبر خارج از کشور که به تأیید وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و شورای‌عالی حوزه‌های علمیه می‌رسد، با رعایت ماده (۴) قانون خدمت وظیفه عمومی اقدام نماید.

یک تبصره به شرح زیر به عنوان تبصره(۳) به بند (ت) ماده (۱۰۲) الحاق می‌شود:

تبصره۳- اجرای این بند مشمول حکم بند (پ) ماده (۱۱۸) این قانون می‌باشد. اجرای حکم این بند و تبصره‌های آن باید با رعایت ماده (۴) قانون خدمت وظیفه عمومی است.

تبصره ۱- در راستای سیاست‌های کلی جمعیت، مشمولان غایب و غیرغایب بالای 30 سال و دارای دو فرزند یا بیشتر از دوره ضرورت خدمت وظیفه عمومی معافند.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار