قالیباف در مراسم جشن ولادت امام جواد(ع):

عده‌ای با دوقطبی‌سازی، توان و ظرفیت کشور را هدر می‌دهند

نان افرادی که ضعیف و در کار بی‌عرضه هستند در دوقطبی‌سازی است

تهران (پانا) - رئیس مجلس در مراسم جشن ولادت امام جواد(ع) با تأکید بر اینکه یک عنصر جوان و تحول‌گرا حتماً تحجرشکن است گفت‌ کسی نمی‌تواند به دنبال تحول باشد اما با تحجر نسبتی جز مقابله داشته باشد البته منظور از این صحبت این نیست که با یکدیگر تنش داشته باشیم، یکی از مشکلات ما در جامعه امروز دوقطبی‌سازی است.

کد مطلب: ۱۴۴۲۶۰۶
لینک کوتاه کپی شد
عده‌ای با دوقطبی‌سازی، توان و ظرفیت کشور را هدر می‌دهند

‌محمدباقر قالیباف امروز (دوشنبه 2 بهمن ‌1402) در مراسم جشن ولادت امام جواد (ع) که با حضور جمعی از جوانان فعال فرهنگی برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن اعیاد ماه رجب گفت: اولین نکته‌ای که می‌خواهم هم به خودم و هم به یکایک شما عرض کنم این است که ما انسان‌ها چه جوان باشیم و چه مسن، نیازمندیم که بتوانیم هم خودسازی فردی و هم جامعه‌پردازی به معنای تقوای فردی و تقوای جمعی داشته باشیم به ویژه زمانی که در محیط‌های لغزنده‌ای در حرکت هستیم به این موضوع در بعد مادی، معنوی، دنیوی، اخروی و از نظر ارزش و اعتبار نیازمندیم.

وی ادامه داد: امروز یکی از چالش‌های جامعه همین است که به تقوای جمعی به ویژه در عرصه‌هایی مانند حوزه سیاسی که تمشیت امور و قدرت جامعه در دست مسئولان است نیاز داریم. این قبیله‌گرایی‌ها، خودبینی‌ها و قدرت‌طلبی‌هایی که امروز شاهد آنها هستیم ریشه در این موضوع دارد. تقوای فردی و جمعی یک شرط اساسی و اصلی برای موفقیت و پیشرفت است و از فرصت ماه مبارک رجب و شعبان که مقدمه‌ای برای ورود به ماه رمضان است باید حداکثر استفاده را برای تقویت تقوا ببریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با طرح این پرسش که باید مشخص شود که چرا تحول اهمیت دارد و برای به دست آوردن آن باید چه کرد، بیان کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند که راهی جز تحول نیست. باید مشخص شود که مسیر این تحول چگونه طی شود.

‌قالیباف افزود: حضرت آقا فرمودند امام ما امام تحول بود؛ زندگی امام را که نگاه می‌کنیم می‌بینیم از همان 15 خرداد 1342 که آغاز جریان انقلاب اسلامی است چگونه مسیر تحول را طی کردند و در همان زمان حضرت امام (ره) ریشه مشکلات ما را در رژیم صهیونیستی می‌دانستند.

وی تصریح کرد: همان زمان امام فرمودند رژیم صهیونیستی دست پرورده و حامی آمریکا است، زمانی که حضرت امام این سخن را بیان کردند در ایران، جهان اسلام، جهان تشیع، میان آزادیخواهان و نخبگان جهان چنین حرف و نقلی نبود.

رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه در 35 سال ابتدای عمر 75 ساله رژیم صهیونیستی که قبل از انقلاب اسلامی است می‌بینیم که این رژیم چگونه بر همه جا چمبره زده است، اضافه کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی امروز موضوع فلسطین دیگر موضوع مربوط به ایران، جهان تشیع و جهان اسلام نیست بلکه امروز موضوع فلسطین به‌عنوان یک موضوع اسلامی، انسانی و به عنوان موضوعی که جبهه حق و باطل و ظلم و ظالم در مقابل هم ایستاده‌اند، مطرح می‌شود و هر کشور با هر نگاهی که می‌بینیم این اتفاق در آن رخ داده است.

قالیباف با طرح این پرسش که «امام تحول را از کجا شروع کرد؟» بیان کرد: دو عنصر مهم در این تحول وجود داشته است؛ نخست اینکه امام به سنت‌های الهی، خدا و نصرت الهی ایمان و باور داشتند، نکته دوم اینکه امام به خودشان هم ایمان داشتند، محکم بودند و ایستادند. از سوی دیگر امام به مردم هم ایمان داشتند، یعنی باور به خدا و سنت‌های الهی و مردم موجب شد که چنین حرکتی اتفاق افتاد و شکل گرفت.

وی تصریح کرد: من به‌عنوان یک راوی که در آغاز جوانی به جبهه رفتم به شما عرض می‌کنم تا به امروز به هر پدیده سیاسی، اقتصادی و امنیتی که نگاه می‌کنم می‌بینیم که هر جا دو عنصر سنت‌های الهی و حضور مردم به صورت واقعی، عینی و حقیقی نه صوری و نه شکلی شکل گرفته در آن موضوعات به موفقیت رسیدیم و هرجا که به این دو نکته توجه نکرده‌ایم نتوانستیم موفق باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما باید به مکتب امام که آن را با سه عنصر عقلانیت، معنویت و عدالت می‌شناسیم، وفادار باشیم و گام برداریم و پیش رویم.

‌قالیباف گفت: شرایط موجود، شرایط قابل قبول هیچکدام از ما نیست البته اگر بخواهیم افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را نام ببریم باید بگوییم که عظمت‌های بزرگی اتفاق افتاده است. زمانی که در شهرداری بودم همکاران به من می‌گفتند در تهران این همه کار انجام شده است، من همواره به همکارانم می‌گفتم نباید به وضع موجود راضی باشیم. زمانی که به مشکلات شهر نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که چه حجم عظیمی از کارهای مهم در شهر باقی مانده است، از سوی دیگر اگر بخواهیم به وضع موجود راضی باشیم می‌توانیم بگوییم که اقدامات بسیاری صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه ما نباید نسبت به مشکلات ناامید باشیم و نباید به کارهایی که انجام دادیم مغرور شویم، بیان کرد: هیچکس تردید ندارد که جمهوری اسلامی ایران و امت اسلامی هژمون آمریکا را به چالش کشیده است. استقلال، عزت و آبروی ما از افتخارات ما است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به حوادثی که اخیراً توسط داعش صورت گرفته تصریح کرد: زمانی که داعش این جنایت را انجام داد مرکز فرماندهی داعش در ادلب در 1250 کیلومتر فاصله با موشک نقطه‌ زن، درست همان نقطه‌ای که مورد نظر بود زده شد. چند کشور دنیا این قابلیت را دارند؟ به تعداد انگشتان یک دست نیستند و دشمنان ما نیز این را می‌فهمند که اگر دست از پا خطا کنند و کارهای تروریستی و تجاوزی به کشور انجام دهند، اگر چند درجه جهت موشک‌ها را عوض کنیم مرکزشان را منهدم می‌کنیم.

قالیباف ادامه داد: واقعیت این است که امروز در اقتصاد مشکلاتی داریم و باید با صراحت بگویم که مشکلات ما در این زمینه ناشی از مشکلات مالی و پولی نیست، مشکل ما امروز در تشخیص مسئله است.

وی با بیان اینکه ما از صدها و ده‌ها مشکل نام می‌بریم اما باید بدانیم تا مشکل را به مسئله تبدیل نکنیم و قدرت حل مسئله پیدا نکنیم و مدیریت خلاق و بستر لازم برای جوان‌ها که افتخارات کشور را به دست آوردند فراهم نکنیم، مشکلات حل نمی‌شود، افزود: با اطمینان می‌گویم زمانی که پیشرفتی در حوزه‌های مختلف به دست آوردیم متوجه می‌شویم متوسط سن افرادی که این اقدامات را انجام دادند کمتر از 35 سال است یا زمانی که سازه‌های فنی تهران را بررسی می‌کردم به این نتیجه رسیدم که متوسط سن افرادی که مهمترین سازه‌ها را ساختند 30 سال بوده است، یا متوسط سن افرادی که در دفاع مقدس حضور داشتند 25 تا 27 سال بوده است.

وی تصریح کرد: نمی خواهم بگویم سن ملاک است اما حتماً یکی از شاخص‌های مهم است البته وقتی این حرف را می‌زنیم نمی‌خواهیم بگوییم که تجربه مهم نیست، تجربه حتماً مهم است؛ هر جوان خلاق، عاقل و پیشرویی می‌داند اولین گام این است که از تجربه و علم دیگران به درستی و به جا استفاده کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه معتقدم جوانان ما باید بیانیه گام دومی که رهبر معظم انقلاب فرمودند را مبنای این تحول قرار دهند، ادامه داد: این تحول یک نقطه مقابلی دارد، نقطه تقابل آن تحجر است. امروز در بعضی بخش‌ها شاهد این تحجر، راکت‌ بودن، جمود فکری و ندیدن برخی موضوعات هستیم. وقتی می‌خواهیم تحول ایجاد کنیم باید با این جمود مبارزه کرد تا تحول اتفاق بیفتد همان‌گونه که در اقتصاد باید با فساد، رانت و قبیله‌گرایی مقابله کرد.

قالیباف با اشاره به اینکه وقتی حرف از تحول می‌زنیم یعنی نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کنیم، گفت: زمانی که بحث فرصت و تهدید پیش می‌آید، این تقسیم‌بندی فرصت و تهدید را قبول ندارم و معتقدم هرچه پیش روی ما با رویکرد و باور به سنت‌های الهی و ایمان به خدا وجود دارد، فرصت است.

وی با اشاره به آیه « کَم مِن فِئَةٍ قَلیلَةٍ غَلَبَت فِئَةً کَثیرَةً بِإِذنِ اللَّهِ ۗ» یادآور شد: در دفاع مقدس به این موضوع توجه نمی‌کردیم که رژیم بعثی صدام دو هزار فروند تانک دارد و ما 50 فروند هم نداریم و حتی به تعداد رزمندگان خود سلاح نداشتیم اما اراده کردیم و پیروز شدیم.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه موضوعی به نام تهدید پیش روی ما نیست، تصریح کرد: من معتقدم هر چه پیش روی ماست، فرصت است. ما باید فرصت‌ها را به دو بخش فرصت‌های با ریسک و فرصت‌های بدون ریسک تقسیم کنیم و جوان انقلابی، خلاق برای تحول بین فرصت باریسک و بدون ریسک، فرصت باریسک را انتخاب می‌کند و تحول از اینجا آغاز می‌شود و فرصت‌های باریسک ما را به تحول می‌رساند و این جهت‌گیری‌ها برای مهم و بسیار جدی است.

وی با تأکید بر اینکه یک عنصر جوان و تحول‌گرا حتماً تحجرشکن است، ادامه داد: کسی نمی‌تواند به دنبال تحول باشد اما با تحجر نسبتی جز مقابله داشته باشد البته منظور از این صحبت این نیست که با یکدیگر تنش داشته باشیم، یکی از مشکلات ما در جامعه امروز دوقطبی سازی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: بنابراین می‌توان انقلابی بود و انسجام ایجاد کرد. از قضا نان افرادی که ضعیف و در کار بی‌عرضه هستند در دوقطبی‌سازی است و برای موضوعات بی‌خود و حرف‌های بی‌پایه و اساس که در ظاهر بزرگ و اما در باطن آب را گل آلود کردن است، انرژی، توان و ظرفیت کشور را هدر می‌دهند.

وی با بیان اینکه زمانی که پیکر شهید سلیمانی وارد کشور شد همه ملت با هر سلیقه و گرایشی از جا بلند شدند افزود: از ویژه گی‌های شهید سلیمانی این بود که در عین اینکه انقلابی، متحول و مردمی عمل کرد به نصرت الهی اعتقاد داشت و دارای خلاقیت بود و فرصت را برای جوانان ایجاد می کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید قول و عمل ما یکی باشد، تصریح کرد: همواره در مجموعه‌هایی که کار کرده‌ام مدیرانی که با من کار می‌کردند از نظر سنی، سنشان از من کمتر بوده زیرا من در سنین جوانی فرصت فعالیت پیدا کردم و خود را مدیون انقلاب، امام و ملت می‌دانم بنابراین خود را ملزم می‌دانم این فرصت را برای جوانان فراهم کنم.

وی گفت: در برخی جلسات که با جوانان دارم با جوانانی روبرو می‌شوم که بسیار خلاق، عمیق و دقیق اما ناشناخته هستند که باید به این افراد فرصت داده شود.‌

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار