رشیدی کوچی از پاسخ‌ وزیر صمت درباره تاخیر واردات خودرو قانع شد

قالیباف: تخصیص ارز برای خودرو بر اساس لایحه دولت و تصویب مجلس انجام شد

تهران (پانا) - نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی از پاسخ‌های عباس علی آبادی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد دلایل تاخیر واردات خودرو قانع شد.

کد مطلب: ۱۴۳۷۲۳۶
لینک کوتاه کپی شد
رشیدی کوچی از پاسخ‌ وزیر صمت درباره تاخیر واردات خودرو قانع شد

در نشست علنی امروز سوال ملی جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت و ارسنجان در مجلس شورای اسلامی از عباس علی آبادی، وزیر صمت در مورد مسائل صنعت خودرو در دستور کار مجلس قرار گرفت

متن سوال بدین شرح است: چرا علیرغم گذشت یک سال از تصویب قانون ساماندهی صنعت خودرو، واردات خودروهای نو و ابلاغ آن تا این لحظه خودرویی وارد کشور نشده است؟

جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت در تشریح سوال خود گفت: پیگیری موضوع خودرو برای رضایتمندی مردم بوده است و همیشه منافع مردم کشور و نظام را سرلوحه کار قرار داده ایم، اما روا نبود در این مسیر مورد تهمت، توهین و افترا قرار بگیریم زیرا برخی ها در رسانه ها و روزنامه ها ما را مورد هجمه قرار داده اند.

وی اضافه کرد: به چه دلیلی اجازه نمی دهیم خودروهای مورد نیاز مردم وارد کشور شود اگر قرار است حمل و نقل رونق یابد، نباید از واردات خودرو جلوگیری کنیم؟

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس خطاب به عباس علی آبادی وزیر صمت گفت: در این مدت که سکاندار وزارت صمت شدید چه تعداد خودرو وارد کشور شده و چه تعداد در اختیار مردم قرار گرفته و چه تعداد از گمرکات کشور در حال ترخیص است؟ چرا آیین نامه واردات خودروهای کارکرده که در هیات دولت به تصویب رسیده هنوز ابلاغ نشده است؟

رشیدی اضافه کرد: چرا فرایند قیمت گذاری و تعرفه گذاری واردات خودرو به گونه ای در نظر گرفته شده که خودرو ۱۷ هزار دلاری حدود ۳۰ هزار دلار به دست مردم می رسد و در بازار آزاد هم به ۸۰ هزار دلار می رسد؟ راجع به تعرفه ها توضیح دهید.

نماینده مردم مرودشت در ادامه بیان داشت: چرا خودرو سازان به طور مشخص ایران خودرو و سایپا به مردم ظلم می کنند، مردم پول خودرو را واریز کردند و قرار بود خودرو با قیمت ۱۷۰ میلیون تومان به مردم تحویل شود و الان می گویند قیمت خودرو ۵۰۰ میلیون تومان است . دلیل افزایش قیمت های خودرو های داخلی در این مدت چه بوده است؟ و چرا دولت در خودرو سازی دخالت می کند و این حوزه را به بخش خصوص واگذار نمی کند؟

عضو کمیسیون امور داخلی کشور بعد از استماع سخنان وزیر صمت در مورد وضعیت صنعت خودرو بیان داشت: اگر این موضوع به رای گذاشته شود می دانم که وزیر کارت زرد خواهد گرفت اما با توجه به تلاش هایی که ایشان در این مدت برای واردات خودرو انجام داده است یک مهلت تا پایان سال جاری به وزیر صمت می دهیم که این موضوع را حل و فصل کند.

محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی نیز در پایان بررسی این موضوع گفت: تخصیص ارز برای خودرو بر اساس لایحه دولت و تصویب مجلس انجام شد و چون بحث مغایرت با سیاست های کلان داشته در مجمع تشخیص هم تصویب و به قانون تبدیل شده است و به طور قطع جلسه دیگری برای این موضوع برگزار نمی کنیم.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار