آیت الله رئیسی در گفت‌وگوی همزمان با ۵ شبکه محور مقاومت درباره فلسطین:

عملیات طوفان الاقصی شکستی حیثیتی بود که هیمنه رژیم صهیونیستی را خرد کرد

تهران (پانا) - رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه تشخیص، تصمیم و اقدام گروه‌های مقاومت کاملا مستقل است، گسترش دامنه بحران در غزه را نتیجه طبیعی ادامه بمباران‌ها و جنایات صهیونیست‌ها دانست و گفت اگر تا پیش از این اثبات نفاق حامیان صهیونیست‌ها دشوار بود، خون مطهر شهدای غزه نقاب را از چهره نفاق آنها کنار زد.

کد مطلب: ۱۴۲۶۳۱۵
لینک کوتاه کپی شد
عملیات طوفان الاقصی شکستی حیثیتی بود که هیمنه رژیم صهیونیستی را خرد کرد

آیت الله سید ابراهیم رئیسی در گفتگویی همزمان با 5 شبکه تلویزیونی محور مقاومت، شبکه المنار لبنان، الاتجاه عراق، فلسطین الیوم فلسطین، الاقصی فلسطین و المسیره یمن، به سوالات خبرنگاران آنها درباره ریشه‌های عملیات طوفان الاقصی، ابعاد جنایت‌های رژیم صهیونیستی، نقش آمریکا و دیگر حامیان غربی رژیم صهیونیستی در این جنایات، ابتکارات گروه‌های مقاومت اسلامی و شکل و سیاق روابط آنها با یکدیگر و مکانیزم تصمیم‌گیری و اقدام این گروه‌ها، تاثیرات روشنگرانه خون مطهر شهدای غزه و ارتباط آن با ایجاد نظم نوین عادلانه در جهان، حمایت‌های جهانی از فلسطین و فرجام نبرد غزه پاسخ گفت.

متن کامل این گفتگوی یکساعته به شرح زیر است؛

سوال: طبیعی است که این گفتگو را با شما با سوال درباره طوفان الاقصی شروع کنیم که زلزله‌ای سیاسی و امنیتی و نظامی در سطح منطقه و جهان بود. به نظر شما مقدمات و اسباب وقوع طوفان‌الاقصی چه بود؟ آیا فکر می‌کنید این عملیات در 7 اکتبر شروع شد، یعنی در همان لحظه پدید آمد، یا اینکه اسباب و دلایلی مرتبط با رنج ملت فلسطین در طول بیش از 75 سال اشغالگری و تروریسم صهیونیستی داشت؟

رئیس جمهور: بسم الله الرحمن الرحیم. در ابتدای سخن از شما اصحاب رسانه که صدای مظلومیت فلسطین مقتدر را به عالم مخابره می‌کنید، تشکر می‌کنم و به همه مردم عزیزی که پای گیرنده‌هایشان نشسته و این گفتگو را تماشا می‌کنند، درود می‌فرستم و برای همه از خداوند متعال آرزوی سلامت و موفقیت دارم.

موضوع فلسطین موضوعی مهم و مهمترین مسئله جهان اسلام است، نه امروز که از بدو پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، امام عظیم‌الشان و راحل ما فرمودند مسئله اول جهان اسلام، مسئله فلسطین و آزادی قدس شریف است و نه فقط فلسطینیان بلکه همه مسلمانان امت اسلامی باید نسبت به آن حساسیت داشته باشند که بحمدالله دارند.

طوفان الاقصی، به لحاظ گستره کار، اهمیت موضوع و سطح شکنندگی که از دشمن به نمایش گذاشت، عملیات بسیار مهمی بود. این عملیات هیمنه رژیم صهیونیستی را شکست و ادعاهای آنها را درباره گنبد آهنین و اینکه جایگاهی نفوذناپذیر دارند، بی‌اعتبار کرد و به طور کلی تمام محاسبات دشمن را به هم ریخت.

این عملیات برای رژیم صهیونیستی یک شکست حیثیتی بزرگ و تلخ نظامی، امنیتی و اطلاعاتی بود و حقیقتا هیمنه رژیم صهیونیستی را خرد کرد.

به نظرم تحلیل عملیات 7 اکتبر بدون توجه به پیشینه رخدادهای فلسطین خطاست، باید مسئله را درست تحلیل کرد. پاسخ به این سوال بر می‌گردد به اینکه چه چیز باعث شکل‌گیری این عملیات شد؟

علت این عملیات عبارت است از تداوم اشغال سرزمین فلسطین و جنایت‌هایی که رژیم صهیونیستی در طول 75 سال هر روز مرتکب شد. در کرانه باختری که دیگر سخن از موشک نیست، اما در همین مدت کوتاه 200 نفر فقط در کرانه باختری به شهادت رسیده‌اند.

به شهادت رساندن، زندانی کردن، شکنجه، خراب کردن خانه‌های مردم، تصرف مزارع فلسطینیان، تداوم هر روزه تصرفات و شهرک‌سازی صهیونیست‌ها، وارد شدن و اهانت به مسجدالاقصی، اینها به صورت مدام صورت گرفته، یعنی طاقت فلسطینیان بر اثر این ظلم‌های متعدد طاق شده است.

تحمل این همه ظلم و جنایت نسبت به مردم کرانه باختری و غزه یک تاب‌آوری می‌خواهد؛ ظلم‌های بسیاری در این رابطه شد، خصوصا در این چند وقت در دوره این دولت جاعل فعلی که به اسم دولت بر سر کار آمده، دولت نتانیاهو، ظلم‌های بیشتری نسبت به گذشته انجام شده است.

درست است که طوفان الاقصی عملیات مهمی بود، اما در پاسخ به این سوال که چه چیزی این عملیات را به وجود آورد، باید گفت ظلم‌های رژیم صهیونیستی باعث شکل‌گیری این عملیات بود. یعنی آن همه ظلم، یک عکس‌العمل و واکنشی دارد و آنچه انجام شد، واکنشی نسبت به این ظلم‌ها بود، ولی رژیم صهیونیستی یا بعضی که درست تحلیل نمی‌کنند، می‌خواهند مسئله را در رخداد 7 اکتبر خلاصه کنند و بعد بگویند که رژیم صهیونیستی در مقام دفاع از خودش است.

در واقع آنچه که مردم فلسطین و بچه‌های غزه انجام دادند، در ادامه دفاع مشروعی بوده که باید فلسطینیان از حق خود بکنند. ملتی که خانه‌اش را از او بگیرند یا خانه‌اش را خراب و زن و بچه او را اسیر کنند و خودِ او را به شهادت برسانند، مزارع او را تصرف کنند، باید چه کند؟ با هر منطقی و طبق همه اصول و مقررات، هم اصول انسانی، هم اصول اسلامی، هم طبق مقررات و کنوانسیون‌های بین‌المللی ملت فلسطین حق دفاع از خود را دارد و این حق دفاعی مشروع است. رژیم صهیونیستی در مقابل نیروهای مقاومت فلسطین مستاصل شد، اما راه دفاع از خود کودک‌کشی و کشتن زن‌ها نیست، ویران کردن غزه نیست!

صهیونیست‌ها تحمل ایستادگی در مقابل مقاومت را ندارند. در واقع بعد از رخداد 7 اکتبر می‌شود گفت رژیم صهیونیستی فروریخت و این آمریکایی‌ها بودند که آمدند آنها را سرپا نگهداشتند. دلیل اینکه سردمداران آمریکایی و غربی بعد از عملیات طوفان الاقصی برای آمدن به سرزمین‌های اشغالی از هم پیشی می‌گرفتند این بود که نگرانی جدی پیدا کردند، بعضی از آنها حتی این مسئله را بر زبان جاری کردند و به مسئولین برخی کشورهای منطقه گفتند که ما احساس کردیم در یک آن، رژیم صهیونیستی فرو ریخت؛ شکست صهیونیست‌ها در هفتم اکتبر، شکستِ بسیار سختی بود، لذا آمریکایی‌ها احساس کردند باید بیایند مداخله کنند، احساس کردند باید با تسلیحات، پول، رسانه، تبلیغات گسترده و جنگ روانی فضا را به دست بگیرند.

امروز اما ارزیابی عمومی در دنیا این است که کشتن زنان و کودکان پیروزی نیست، چرا پیروزی نیست؟ باید نگاه کنیم ببینیم اصولا رژیم صهیونیستی برای چه وارد غزه شد! برای چه گفت می‌خواهم ادامه بدهم! صهیونیست‌ها گفتند هدف ما این است که بیاییم غزه را تصرف کنیم ولی نتوانستند. گفتند هدف ما این است که حماس را زمین‌گیر کنیم ولی نتوانستند. گفتند میخواهیم گروه‌های مقاومت را از بین ببریم و نتوانستند. اگر بخواهیم حرکتی را که رژیم صهیونیستی تا امروز انجام داد، ارزیابی کنیم، باید گفت آنها موفقیتی کسب نکردند.

کشتن زنان و کودکان یک فضای ضد صهیونیستی در تمام عالم ایجاد کرده که مسبوق به سابقه نبوده است؛ یعنی امروز فضای نفرت نسبت به رژیم صهیونیستی و حامیان او در دنیا فوق‌العاده شده و این فضایی که پیش آمده بی‌نظیر است.

فکر می‌کنم این فضای نفرت نسبت به رژیم صهیونیستی و این روشنگری و این بیداری جهانی که نسبت به رژیم صهیونیستی، جنایات و حامیان او پیدا شده، به برکت خون مطهر شهدای فلسطینی است؛ این بیداری، بیداریِ بزرگی است که باید آن را ارج نهاد.

امروز مردم دنیا فهمیدند که آنچه غربی‌ها نسبت به حقوق بشر ادعا می‌کردند، خلاف واقعیت از آب درآمد، آنچه نسبت به توجه به فلسطین ادعا می‌کردند، خلاف از آب درآمد و آنچه نسبت به حقوق زن، کودک و حقوق مردم ادعا می‌کردند خلاف از آب درآمد.

به نظر بنده با این افتضاحی که در دنیا به بار آمده، افکار عمومی دنیا فهمیدند که همه ادعاهای سازمان‌های بین‌المللی یا سازوکارهای جهانی درباره عدالت، حقوق انسان و مبارزه با ظلم، ادعاهای نادرستی است؛ نه فقط مسلمانان، مسیحیان یا یهودیان، بلکه همه انسان‌های بافهم جهان فهمیدند که تمام این ادعاها پوشالی و نادرست است.

سوال مرتبط با سوال قبل این است که آیا هزینه‌هایی که در این جنگ داده شده، با نتایجی که حاصل می‌شود یا امید است که حاصل بشود، تناسبی دارد؟

موضوع مقاومت برای فلسطین و آزادی قدس شریف موضوعی است مربوط به امت اسلامی و خط مقدم این قضیه فلسطینی‌ها هستند. فلسطینی‌ها 75 سال است که مقاومت می‌کنند، ابتکار عمل در میدان امروز دست مجاهدان فلسطینی است.

دیروز با سرگرم کردن فلسطینیان یا سرگرم کردن کشورهای اسلامی یا سرگرم کردن دنیا به قراردادهای مختلفی مثل قرارداد کمپ دیوید، قرارداد شرم‌الشیخ و قرارداد اسلو، دنبال این بودند که مسئله فلسطین را از اذهان دور کنند و از اولویت بیندازند، اما نتوانستند. تلاش کردند با موضوع جدید عادی‌سازی روابط رژیم صهیونیستی با کشورهای منطقه و عربی و اسلامی، اهمیت موضوع فلسطین را از بین ببرند تا موضوع آزادی قدس شریف در حاشیه قرار بگیرد و دیگر آزادی قدس مسئله اصلی جهان اسلام نباشد.

شما در این قضیه دیدید که جریان عادی‌سازی روابط کاملا نقش بر آب شد. امروز در دنیا هیچ کشوری جرأت نمی‌کند از ترس ملت خودش بگوید رابطه ما با رژیم صهیونیستی برقرار یا عادی است، اصلا فضا به حدی ضد صهیونیستی، ضد ظلم و پیگیر عدالت‌خواهی و حق‌خواهی شده که جرات نمی‌کنند از این موضوع حرفی بزنند و تازه اگر دستشان برسد، خواهند گفت ما نبودیم که آن روز روابط را عادی‌سازی کردیم و مثل اینکه یکی دیگر بود که این کار را کرد؛ از بس جنایات رژیم صهیونیستی در غزه نفرت ایجاد کرده و معادلات را بهم ریخته است.

نظام استکبار بسیار برنامه‌ریزی کرد تا هم با آن قراردادها به نحوی مسئله فلسطین را به حاشیه ببرد و هم در جریان عادی‌سازی و در جریان‌سازی‌های مختلف سیاسی، موضوع فلسطین را از دستور کار خارج کنند.

مگر می‌شود که یک رژیم اشغالگر جعلی بیاید در یک سرزمینی 75 سال ظالمانه بماند و بعد از همه این رشادت‌ها، شجاعت‌ها، مقاومت‌ها و شهادت‌ها مسئله فلسطین به حاشیه برود. عملیات طوفان الاقصی، تمام این معادلات را بهم ریخت و قضیه فلسطین نه فقط مسئله اول جهان اسلام، بلکه مسئله اول همه جهان شد و امروز مظلومیت فلسطینیان بیداری عمومی در جهان ایجاد کرده و حق‌خواهی و عدالت‌خواهی مسئله جهانی شده و این مسئله‌ای نیست که بشود آن را به حاشیه راند.

به شهادت رساندن حتی یک خبرنگار در جهان امری عادی نیست، اما می‌بینید که امروز بیش از 60 نفر از خبرنگاران به شهادت می‌رسند تا صدای مظلومیت فلسطین به جایی نرسد و خبرها درست منعکس نشود، چرا که این خبرها دارد طوفانی در عالم به پا می‌کند. این طوفان هم طوفان ظاهری نیست، طوفانی در وجود تک تک انسان‌هاست.

امروز هیچ زن و مردی نیست که پای گیرنده‌اش آرام بگیرد و اشک‌هایش بر دیدگانش جاری نشود. همه مردم به هم می‌ریزند و از خود می‌پرسند که این چه جنایات هولناکی است که صورت می‌گیرد، لذا معتقدم با توجه به آثاری که این رخدادها در معادلات جهانی دارد، عملیات طوفان الاقصی کاملا معادلات جهانی را به نفع جریان مقاومت بهم ریخته است.

برای اینکه بدانید در صحنه چه کسی پیروز است، ببینید نگاه جهان چیست؟ امروز نگاه غالب در جهان مقاومت را مظلوم مقتدر می‌داند. امروز جهان مقاومت را ذیحق این میدان می‌داند تا جایی که سردمداران خیلی از کشورهایی که این حرف‌ها را بر زبان جاری نمی‌کردند، مجبور شدند بگویند، چاره‌ای هم ندارند، یا باید با ملت‌های خود زندگی کنند یا نه. اگر بخواهند با ملت‌های خود زندگی کنند باید به این حقانیت اعتراف کنند.

همچنان که رهبری معظم انقلاب اسلامی امام خامنه‌ای (حفظه‌الله تعالی) چند بار در سخنان خود گفتند، ما پیروز این میدان را مقاومت و ملت فلسطین می‌دانیم و بازنده این میدان را رژیم صهیونیستی و حامیانش؛ این بازندگی اول در وجدان‌ها ایجاد شد و تمام وجدان‌ها آنها را محکوم کردند قبل از اینکه دادگاه کیفری رسمی آنها را محکوم کند. یعنی الان محکوم این میدان آمریکا، کشورهای غربی و رژیم صهیونیستی هستند و آنها در وجدان‌ها محکوم شده‌اند. یقینا هم انشاءالله خداوند متعال پیروزی را نصیب ملت فلسطین می‌کند و این را من به عنوان یک وعده الهی عرض می‌کنم.

اخیرا نوشته‌ای از یک بزرگی دیدم که بسیار زیبا نوشته بود. برگرفته از بخشی از کتاب فصوص‌الحکم ابن عربی، با موضوع قتل کودکان در زمان فرعون که فرعون چقدر کودک کشت، چقدر شکم‌های مادران باردار را درید تا موسی به این عالم پانگذارد، چون شنیده بود موسی که بیاید، فرعونی نخواهد بود.

بعد خداوند متعال اینطور مقدر کرد که در نتیجه این کودکانی که فرعون کشت، در بین همین کودکان خداوند امت موسی را شکل داد. نتیجه این شد که خداوند متعال به وسیله همین موسی حکومت فرعون را پایان داد. ما تردید نداریم که دست انتقام الهی با این بیش از 5 هزار کودکی که معصومانه کشته شدند، از آستین بیرون خواهد آمد. اینها «احب رب» هستند. این کودک چه قدرتی دارد که پدر یا مادر را نیمه شب از خواب بیدار می‌کند! با یک سرفه‌اش، پدر و مادری که به راحتی از خواب شب بیدار نمی‌شوند، یک سرفه او اینها را بیدار می‌کند، می‌گوید بچه‌ام مریض است. تسخیر دست خداست، اما چه شد که خداوند قدرت تسخیر می‌دهد به این بچه که قلب‌ها را تسخیر می‌کند، دیگران را هم از آنِ خودش می‌کند. کودک اینطور است که پدر و مادر و اطرافیانش را هم با خودش می‌کند؛ اینقدر نسبت به کودک ترحم وجود دارد. این عنایت خداست یعنی او را اینگونه قرار داده که قلب‌ها را تسخیر کند.

وقتی 5 هزار کودک معصوم، معصومانه به شهادت می‌رسند و کشته می‌شوند، قطعا دست انتقام الهی بیرون خواهد آمد و تردید نداریم که نتیجه آن پایان رژیم صهیونیستی خواهد بود.

شکی وجود ندارد که سنت‌های الهی محقق خواهد شد و این مظلومین و مستضعفین پیروز خواهند شد. رژیم صهیونیستی با همکاری غرب و ایالات متحده در حال ارتکاب جنایاتی است که غزه را به گورستان زنان و کودکان تبدیل کرده، با وجود فشارهای بین‌المللی آتش‌بس را رد می‌کند، به اعتبار حمایتی که از آمریکا و غرب دریافت می‌کند، به دنبال نابودی حماس، نابود کردن تونل‌ها و تغییر دموگرافی غزه بعد از جنگ هستند، موضع کشورهای اسلامی و پیشاپیش آن جمهوری اسلامی ایران در خصوص این تحولات و صداهایی که از گوشه و کنار جهان بلند می‌شود، چیست؟

ضرورت امروز قطعا، قطع بمباران مردم مظلوم و مقتدر غزه است. نیاز امروز حتما باز شدن راه‌های کمک‌رسانی به مردم غزه است. نیاز قطعی امروز رفع محاصره مردم غزه است، اما چرا آمریکایی‌ها پیشنهاد آتش‌بس را نمی‌پذیرند؟ و چرا آمریکایی‌ها و چند کشور غربی جلوی پیشنهادات برای آتش بس را با حق وتو در شورای امنیت می‌گیرند؟ احساس آنها این است که شکست رژیم صهیونیست قطعی خواهد بود، یعنی احساس می‌کنند این رژیم دستاوردی نداشته و الان دنبال این هستند که دستاوردی برای او درست کنند.

الان بپرسید شما قرار بود چه‌کار کنید؟ امروز به کجا رسیدید؟ اینها به مردم جهان نمی‌گویند، اما در تحلیل‌های خودشان می‌گویند ما دستاوردی نداشتیم؛ کشتن زن و کودک که درست برگشت به صورت خودمان و علیه خودمان شد.

اینها می‌خواستند مقاومت را از بین ببرند و نتوانستند، آن هم مقاومتی که 16 سال محاصره بوده است. امروز غزه به عنوان یک زندان روباز شناخته می‌شود و از سوی دیگر آیا نیروی مقاومت، از نیروی هوایی مشابه آنچه که صهیونیست‌ها برخوردارند، برخوردار است؟‌ نیروی دریایی دارند، نیروی زمینی، تانک و توپ آنچنانی که صهیونیست‌ها دارند، اینها هم دارند؟ اینها هیچ‌کدام را ندارند، چطور می‌شود که رژیم صهیونیستی علیرغم گذشت 40 روز نتوانسته در برابر آنها کاری از پیش ببرد. جریان مقاومت به نیروی ایمان و نیروی مقاومت الهی مجهز است و ابزاری هم که در اختیارشان هست، با ابتکار و خلاقیت خودشان ساخته و روی پای خود ایستادند؛ اینها جنگ سنگ را به جنگ موشک تبدیل کردند.

رژیم صهیونیستی نتوانست با همه ادعاهای خود، در مدت 40 روز، مقاومتی را که می‌خواست نابود کند، شکست دهد؛ در واقع پیروز این میدان تا امروز مقاومت است.

آمریکایی‌ها برای چه جلوی قطعنامه‌ها را می‌گیرند؟ چون احساس می‌کنند هیچ چیزی جز شکست مفتضحانه نصیب رژیم صهیونیستی نشده است. هم شکست اول، هم شکست‌هایی که بعد از این همینطور پی در پی می‌آید. یعنی هر روز که می‌گذرد، چون صهیونیست‌ها به اهدافشان نرسیدند، این برایشان شکست است.

از آن طرف در معرض قضاوت افکار جهانی هم هستند. امروز در کشورهای غربی که حکومت‌هایشان از رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند، طبق اعلام خودشان 500 هزار تا یک میلیون نفر جمعیت به خیابان‌ها می‌آیند و جنایات صهیونیست‌ها را محکوم می‌کنند. در خودِ آمریکا بسیاری از دانشجویان دانشگاه‌ها راه افتادند، اینها فلسطینی نیستند، از مردم کشورهای مختلف جهان هستند. افکار عمومی جهان خواهان آتش‌بس و تمام کردن قضیه هستند.

از طرف دیگر کسانی هستند که به نحوی نمی‌خواهند این قضیه تمام شود، اولا در خودِ رژیم غاصب صهیونیستی بعضی‌ها می‌گویند باید حملات را تمام کرد و نتانیاهو را به عنوان مجرم می‌شناسند! معتقدند وی باید محاکمه شود و شک نکنید که این قضایا تمام شود اولین قربانی در رژیم صهیونیستی خودِ نتانیاهو و دولت او خواهد بود. لذا از جمله کسانی که دنبال این هستند قضیه را ادامه دهند، خودِ نتانیاهو و دولت اوست.

ما صداها را می‌شنویم، اینکه می‌گویم خبر است، تحلیل نیست. دارم این اخبار را از درون صهیونیست‌ها به شما می‌گویم.

ارتش رژیم صهیونیستی روحیه ندارد. اینها با رفتن به درون غزه ضرباتی از مقاومت خوردند که اگر چه آمار دقیق کشته‌ها و خسارت‌های خود را نمی‌گویند، اما خسارت‌ها بسیار سنگین بوده است. تعداد تانک‌های منهدم شده را گاهی می‌گویند، گاهی نمی‌گویند، اما تعداد بسیاری از بین رفتند. برای پذیرش این حجم از خسارت و تلفات آمادگی ندارند، چون نه روحیه دارند و نه ایمان و تحلیل و استنباط آنها این است که ادامه این قضیه می‌تواند به نفع‌شان شود!

دولت نتانیاهو دنبال تداوم جنگ است چون فکر می‌کند ادامه این قضایا، موجب نجات اوست. اینها در درون رژیم صهیونیستی تحت فشار خانواده اسرا، فشار خودِ ارتش و بی‌روحیه بودن ارتش و تحت فشار افکار عمومی جهان هستند. همچنین تحت فشار کشورهایی هستند که به خاطر حمایت از رژیم صهیونیستی پاسخی در مقابل ملت‌های خود ندارند.

لذا باید گفت که ادامه این قضیه حتما به نفع رژیم صهیونیستی نیست و آنها دنبال این هستند که به نحوی بتوانند یک دستاوردی در میدان داشته باشند تا بتوانند با دستاورد کار را تمام کنند، اما تاکنون دستاوردی نداشتند و این نکته قابل توجهی است.

بله ما عزیزان بسیاری را از دست دادیم، زنان و کودکانی که عزیز ما بودند، عزیز امت اسلامی بودند و فقدان هر کدام از اینها و هر نفر از آنها برای ما خسارت است.

آنچه در دنیا اتفاق افتاده این است که پرچم فلسطین و مقاومت برافراشته شده و جریان حامی فلسطین برای آزادی قدس به هدف نزدیک‌تر شده است.

ما بارها اعلام کردیم که گروه‌های مقاومت از ما دستور نمی‌گیرند، خودشان تحلیل دارند، تشخیص دارند، تصمیم می‌گیرند و به تصمیم خود عمل می‌کنند.

آنچه امروز دارد در عالم اتفاق می‌افتد قطعا به نفع جریان مقاومت و آزادی فلسطین و قدس رقم خواهد خورد.

امروز جمهوری اسلامی چه ابزارهایی برای همکاری با کشورهای دیگر جهت برقراری آتش‌بس در غزه دارد، به ویژه اینکه اسرائیل و کشورهای حامی او و آمریکا قدرت اعمال نظر در برخی از سازمان‌های بین‌المللی را دارند، متاسفانه برخی از نهادهای بین‌المللی حامی رژیم صهیونیستی هستند، ابتکار شما برای آتش‌بس چیست؟

ما با کشورهای مختلفی در تماس هستیم و تلاش ما آن است با تماس‌هایی که با کشورهای اسلامی و جهان داریم، موضوع آتش‌بس یا موضوع پایان حملات رژیم صهیونیستی را دنبال کنیم و تاکنون هم دنبال کردیم.

پیوندی که مردم مقاوم فلسطین و نیروهای مقاومت در سراسر عالم اسلام با جمهوری اسلامی دارند یک پیوند قلبی و راهبردی است به این معنی که همه ما به دفاع از فلسطین و دفاع از حق و عدالت معتقدیم. لذا حتی بعضی از روسای کشورها، چون این حق را همه می‌پذیرند، وقتی با ما خلوت می‌کنند یا در جلسه خصوصی هستند، می‌گویند حق با شماست. می‌‌گویند این حرف‌هایی که شما به طور شفاف می‌زنید، همه درست است، اما از ما نخواهید که اینطور شفاف مثل شما حرف‌ها را بیان کنیم، این قدرتی است که جمهوری اسلامی در بیان حق و حقیقت دارد و این هم به برکت انقلاب اسلامی است.

ما پیگیری‌های خودمان را داریم. همچنانی که تاکنون همواره گفتیم حامی مقاومت هستیم، باز هم می‌گوییم. البته فقط ما حامی مقاومت نیستیم، همه ملت‌های مسلمان حامی مقاومت هستند. اگر چه دولت‌های وابسته نمی‌گذارند این حمایت اعلام شود، اما ملت‌ها طرفدار مقاومت هستند چون مقاومت یک امر کاملا انسانی و یک امر کاملا وجدانی است؛ کسی که به او تعدی شد، به سرزمین او تجاوز شد و خانه او را ویران کردند، حق مقاومت دارد.

بعضی‌ها می‌گویند چطور جمهوری اسلامی طرفدار مقاومت است؟ در پاسخ باید گفت مقاومت یک اصل انسانی و اسلامی است و باید به آنهایی که طرفدار مقاومت نیستند گفت که چرا شما طرفدار مقاومت نیستید؟ مردم یک کشوری از خودشان دفاع می‌کنند، از زمین‌های کشاورزی خود دفاع می‌کنند، باید از دیگران سوال کرد که چرا طرفدار مقاومت نیستید؟ سوالی که از خیلی کشورها داریم سوال برعکس است که چرا شما طرفدار مقاومت نیستید؟

مگر گذشت زمان مشروعیت و مالکیت خلق می‌کند؟ به رئیس یکی از کشورهایی که به آنجا سفر کرده بودم گفتم اگر یک عده از اشرار بخشی از کشور شما را گرفتند، اگر از یک جای دنیا کشوری آمد کشور شما را گرفت، آیا گذشت زمان برای آنها مالکیت ایجاد می‌کند؟ یعنی وقتی 2 سال، 3 سال، 10 سال گذشت دیگر می‌گویید شما که به تجاوز به زور و ظالمانه اینجا را گرفتید، دیگر این برای شماست؟ گفت نه ما نمی‌گوییم. گفتم قضیه فلسطین همینطور است. آیا اشغالگری پس از گذشت 75 سال مشروعیت می‌آورد؟ یا مالکیت می‌آورد؟ نه مشروعیت می‌آورد نه مالکیت، بلکه باید متجاوز و اشغالگر را هم اخراج کرد هم تنبیه و هم باید خسارت پس بدهد نسبت به خسارتی که وارد کرده است، این راهش است.

من این را در سخنرانی در ریاض هم گفتم که راه مقابله با اشغالگر این است. اگر با اشغالگر اینگونه برخورد شود، دیگر هیچ‌کس جرأت اشغالگری و تجاوز به حقوق مردم را ندارد. این اگر موضع همه کشورهای اسلامی بود یقین بدانید رژیم صهیونیستی جرات نمی‌کرد که این همه ظلم کند.

رژیم صهیونیستی در حال ادامه ارتکاب جنایت است و نخست وزیر این رژیم اطمینان دارد وتوی آمریکا مانع اتخاذ هرگونه تصمیم بین‌المللی در محکوم دانستن رژیم خواهد شد. آنها به دنبال کوچاندن اجباری مردم غزه هستند و از این صحبت می‌کنند که بعد از بیرون کردن مقاومت فلسطین، اداره غزه را به دست بگیرند، به نظر شما این شدنی است؟

کوچاندن مردم غزه امکان ندارد و صهیونیست‌ها موفق نخواهند شد. مردم غزه مردمی مقاوم و استوار هستند، درست است برایشان زحمت زیادی ایجاد شده، اما امکان اینکه صهیونیست‌ها بتوانند غزه را به دست بگیرد وجود ندارد. آنها فکر می‌کردند کرانه باختری به نحوی تحت سیطره خودشان است، اما آیا اینطور بود؟ شهدایی که این روزها در کرانه باختری می‌بینید، مقاومت و ایستادگی که در کرانه باختری می‌بینید، این مقاومت مردم فلسطین است.

آنها به دنبال این هستند که با یک نقشه‌ای یا اهالی غزه را در همان منطقه نگه دارند و حکومت مورد نظر خودشان را که تحت سلطه آمریکایی‌ها و صهیونیست‌هاست، آنجا مسلط کنند یا مردم را به اطراف کوچ دهند، اما هیچ کدام از این نقشه‌ها موفق نخواهد شد. فکر می‌کنند که می‌توانند مقاومت را از بین ببرند، اما موفق نخواهند شد.

تاکنون علیرغم همه سختی‌ها و ظلم‌های بسیار و جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی که مرتکب شدند، نتوانستند به اهداف خود برسند و یقینا بعد از این هم نخواهند رسید. دلیل آن را هم می‌دانید و در سخنان خودشان هم شنیده شد. اول گفتند غزه را تسخیر خواهیم کرد، بعد گفتند ما قصدمان تصرف غزه نیست، می‌خواهیم مثلا با حماس برخورد کنیم. اول گفتند غزه، بعد گفتند حماس، اما الان حماس را هم موفق نشدند شکست دهند.

مقاومت و ایستادگی مردم غزه قطعا موجب شکست صهیونیست‌ها شده و باعث شکست بیشتر آنها نیز خواهد شد.

جناب رئیس جمهور شما به نقش آمریکا در این جنایات اشاره کردید، از ممانعت برای صدور قطعنامه توقف حملات در شورای امنیت گرفته تا رفت و آمدهای مکرر مسئولان آمریکا به سرزمین‌های اشغالی،‌ تهدید محور مقاومت برای عدم حمایت از فلسطینیان و ارسال ناوهای جنگی به منطقه، نظر جنابعالی درباره این رفتارهای آمریکایی‌ها چیست و چه پیامی برای دولت‌ آمریکا به‌ویژه رئیس جمهور این کشور به عنوان شریک اصلی قتل‌عام کودکان فلسطینی دارید؟

آنچه در این صحنه و در برابر این اقدامات بسیار اهمیت داشت، ‌به سرآمدن آستانه تحمل و تاب‌آوری مردم دنیا بود. امروز دیگر مسئله فقط خواست دولت‌ها نیست، بلکه خواست ملت‌هاست که بر دولت‌هایشان تحمیل شده است.

در طول تاریخ سرنوشت ستمگران مشابه هم بوده است و آنها گر چه دوره‌ای با ظلم و خونریزی در قدرت بوده‌اند، اما پس از مدتی از بین رفته‌اند، چرا که بر اساس سنت الهی ظلم پایدار نخواهد ماند.‌ این دستِ انتقام الهی و اراده ملت‌هاست و حتم بدانید وضعیت به‌خاطر خیزش ملت‌های دارای وجدان به شکل دیگری رقم خواهد خورد.

یکی از روسای کشورهای عربی در ملاقاتی که با بنده در حاشیه اجلاس ریاض داشت به این نکته اشاره کرد که بیداری اسلامی و به میدان آمدن ملت‌ها که در سال 2011 اتفاق افتاد، نتیجه بی‌توجهی برخی حکام عرب به جنگ 22 روزه غزه در سال 2008 بود. بنابر این قطعا خواست دولت‌ها دوره‌ای دارد و همیشگی نیست.

مگر به ملت ایران کم ظلم کردند؟ تنها در یک نمونه طی هشت سال با توطئه آمریکایی‌ها و کشورهای غربی صدام حسین را به جان مردم ایران و عراق انداختند و خون بسیاری از مردمان هر دو کشور بر زمین ریخته شد، ‌ولی با همه این جنایت‌ها، ظلم‌ها، تهدیدها و تحریم امروز ملت ایران در مقابل همه فشارها ایستادگی و مقاومت کرده و آنها وادار به عقب‌نشینی شده‌اند، به طوری که سخنگوی کاخ سفید رسماً اعلام می‌کند فشارهای حداکثری به جمهوری اسلامی ایران مفتضحانه شکست خورده است؛ معنای این سخن یعنی پیروزی ملت ایران.

وقتی در هر عرصه‌ و میدانی آمریکایی‌ها و غربی‌ها برای تقابل با ملت ایران اراده کرده‌اند و نتوانسته‌اند، اما ما خواسته‌ایم و توانسته‌ایم، معلوم می‌شود اگر ملتی اراده کند، هیچ قدرت مستکبری توان شکست آن را ندارد. نمونه‌ دیگرش مردم فلسطین هستند. 75 سال است که هر رئیس جمهور و دولتی در آمریکا روی کار آمده برای اشغال کامل فلسطین در قالب قرارداد کمپ‌دیوید، شرم‌الشیخ، اسلو و ... نقشه کشیده‌اند، اما موفق نشدند و باز هم موفق نخواهند شد، چرا که ملت فلسطین زنده است و تنها راه آنها این است که در مقابل احقاق حق فلسطینیان سرخم کنند.

این سنت الهی و حتمی خواهد بود، چرا که اگر قرار بود آمریکا با داشتن حق وتو بتواند بر ملت فلسطین غلبه کند در این 75 سال توانسته بود.

از طرفی جوانانی که امروز در فلسطین در برابر اشغاگری و جنایات صهیونیست‌ها مقاومت می‌کنند، نسل تازه ملت فلسطین هستند که با عشق و علاقه به مقاومت رشد کرده‌اند و با ابزارهای ناعادلانه نظیر حق وتو یا با زور و قلدری نمی‌شود حقوق آنها را از بین برد و آمریکایی‌ها در مقابل چنین نسلی چاره‌ای ندارد.

از نگاه حضرتعالی نقش‌آفرینی گروه‌های مقاومت در عملیات طوفان الاقصی چگونه بود؟ آیا مقاومت توانایی جنگ طولانی مدت را دارد؟ و دیگر اینکه آیا هدف از این جنگ نابودی حماس است یا نابودی محور مقاومت در سراسر منطقه؟

مسلم آن است که رژیم صهیونیستی مقاومت را در هیچ کجای عالم بر نمی‌تابد و به دنبال آن است که مقاومتی وجود نداشته باشد، اما این مسئله تابع خواست و اراده آنها نیست. جوانان منطقه تصمیم گرفته‌اند از کشور، ارزش‌ها و ملت خودشان دفاع کنند. ما مقاومت را برآمده از متن ملت‌ها می‌دانیم و چنین نیروی از بین رفتنی نیست.

اما درباره عملکرد گروه‌های مقاومت، نکته مهم آن است که این گروه‌ها هر کدام به اقتضای تشخیص خود عمل می‌کنند، کما اینکه مقاومت در لبنان و فلسطین با تشخیص و عقلانیت خودشان عمل می‌کنند و در دیگر نقاط منطقه نیز دیگر گروه‌ها هر کدام به اقتضای تشخیص و احساس مسئولیت خود عمل خواهند کرد. اما موضوعی که باید هم رژیم صهیونیستی و هم آمریکایی‌ها بدانند، آن است که مقاومت از بین‌رفتنی نیست و همیشه باقی است.

ممکن است با توطئه و فتنه و جنگ و خونریزی زحمت‌هایی ایجاد کرد، اما نمی‌شود ملتی را از بین برد. مقاومت عبارت است از اراده پولادین ملتی که برای خدا کنار هم اجتماع کرده‌اند و می‌خواهند از کشور، وطن و هویتشان در مقابل هجوم بیگانگان و بدخواهان صیانت کنند.

نظر حضرتعالی درباره تاثرات منطقه‌ای و بین‌المللی طوفان الاقصی از جمله بر روند عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در منطقه چیست‌؟

از جمله تأثیرات منطقه‌ای این عملیات اجماع‌سازی در کشورهای اسلامی برای احقاق حقوق ملت فلسطین و جلوگیری از ظلم و تجاوز و اشغالگری صهیونیست‌هاست. ممکن است هر کسی راهکاری در این زمینه داشته باشد، اما در کلیت موضوع و همچنین اذعان به اشغالگری، نژادپرستی، جنایتکاری و کودک‌کشی صهیونیست‌ها اجماع ایجاد شده و این رژیم در نگاه ملت‌ها رژیم منفوری است، حتی اگر دولت‌هایشان جرات اعتراف به این واقعیت را نداشته باشند.

از طرف دیگر امروز جرأت و جسارت اعلام علنی برقراری روابط با رژیم صهیونیستی در میان کشورهای منطقه از بین رفته و حتم بدانید این تغییر معادلات در منطقه و جهان، وضعیت رژیم صهیونیستی را به کلی دگرگون خواهد کرد.

معتقدیم امروز روند عادی‌سازی‌ روابط با رژیم صهیونیستی کاملا به حاشیه رفته و پرونده آن بسته شده است. عملیات طوفان الاقصی، مقاومت ملت فلسطین و شهادت هزاران نفر از زنان و کودکان غزه معادلات در جهان اسلام را هم تغییر داده است.

آنچه در سخنرانی خود در اجلاس بریکس نیز خطاب به کشورهای اسلامی و اعضای این گروه بر آن تاکید داشتم، آن بود که همه کشورهایی که با این رژیم روابط سیاسی و اقتصادی دارند، باید مطابق خواست ملت‌ها هر چه سریع‌تر نسبت به قطع این روابط اقدام کنند، چرا که یکی از ابزارهای فشار بر رژیم صهیونیستی برای توقف جنایت در غزه همین اقدام است و هر کشوری که به این رژیم کمک اقتصادی و نظامی می‌کند باید بداند که در همه جنایات صورت گرفته در غزه شریک است.

در نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب یکی از پیشنهادات مطرح شده از سوی جنابعالی ضرورت مسلح کردن ملت فلسطین بود، در صورت امکان بفرمایید آیا نتایج این نشست متناسب با حجم فجایع رخ داده در غزه بود و با توجه به اینکه برخی کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس با رژیم صهیونیستی رابطه دارند، کدامیک از کشورها با پیشنهاد شما هم نظر بودند؟

آنچه من در آن سخنرانی گفتم این بود که اگر قرار باشد آمریکایی‌ها و رژیم صهیونیستی همچنان به تجاوزات، بمباران‌ها و کشتن زنان و کودکان ادامه دهند، یا باید کاری کرد که این جنایات پایان یابد و یا در غیر این صورت باید به افرادی که به دفاع در مقابل این تهاجم و جنایت مشغولند، کمک‌ و یاری رساند. راه دیگری وجود ندارد و آنهایی که تماشاگر باشند در کنار ظالم قرار می‌گیرند که این پیشنهاد عقلانی با مخالفت هیچ یک از کشورها نیز مواجه نشد.

از طرف دیگر این پیشنهاد منطقی و عقلانی در کنار 9 پیشنهاد دیگر پس از این اجلاس نیز مورد توجه کشورهای جهان قرار گرفت و بسیاری آنها را عملیاتی و اجرایی می‌دیدند.

افزون بر این اقدامات دیپلماتیک، به تازگی جنابعالی برای روسای جمهور 50 کشور در جهان نامه‌ای فرستاده‌‌اید و آنها را دعوت به نقش‌آفرینی در توقف جنایات صهیونیست‌ها و کمک به مردم غزه کرده‌اید. جنابعالی همچنین در این نامه عنوان کرده‌اید که خون شهدای فلسطین زمینه‌ساز شکل‌گیری نظام عادلانه جهانی خواهد شد. این تحرکات دیپلماتیک گسترده جمهوری اسلامی چه نتایجی می‌تواند داشته باشد؟

جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی حامی ملت فلسطین و خواستار احقاق حقوق فلسطینیان بود و به‌رغم چرخش و تزلزل بسیاری از کشورهای اسلامی در این مسیر، طی 45 سال گذشته پای این آرمان خود نیز ایستاد و به دنیا اثبات کرد رژیم صهیونیستی، رژیمی خونخوار و نژادپرست و مظهر همه زشتی‌ها و پلشتی‌هاست که خود را نژاد برتر می‌داند و مقامات این رژیم علنا اعلام می‌کنند مردمان دیگر حیوان‌های انسان‌نما هستند، باید بر سر مردم فلسطین بمب اتم ریخت و مهم نیست بمب‌های ما کجا اصابت می‌کند، مهم آن است که هر قدر که می‌توانیم انسان بکشیم.

مسئله دوم رسوایی آمریکا و کشورهای غربی مدعی حقوق بشر بود که از این زمان به بعد آنها حق به‌کار بردن واژه حقوق بشر را ندارند، چرا که از نظر مردم دنیا ادعاهای آنها شبیه طنز و شوخی است.

مسئله سوم اثبات ناعادلانه بودن نظم جهانی و ناکارآمدی ساز و کارهای بین‌المللی نظیر سازمان ملل، شورای امنیت آن و کمیسیون‌ها و شوراهای مدعی حقوق بشر برای مقابله با ظلم در نزد ملت‌ها بود.

معتقدیم مسئله فلسطین و مقاومت فلسطینیان این ظرفیت را دارد که بتواند زمینه شکل‌گیری یک نظام عادلانه جهانی را فراهم کند که در آن مظلوم مورد حمایت واقع شده و جلوی ظلم گرفته شود.

از نظر حضرتعالی پایان بحران غزه به کجا منتهی خواهد شد و با توجه به اینکه جمهوری اسلامی ایران نسبت به گسترده شدن دامنه بحران در صورت استمرار جنایات صهیونیست‌ها هشدار داده، اگر دامنه این جنگ گسترش یابد، موضع جمهوری اسلامی ایران چه خواهد بود؟

معتقدیم گسترش دامنه بحران نتیجه طبیعی ادامه این بمباران‌هاست، چرا که آستانه تحمل و تاب‌آوری ملت‌ها حدی دارد. چگونه می‌توان ملت‌های منطقه و جهان را در مقابل این جنایات هولناک آرام کرد؟ در برخی کشورها به‌رغم سرکوب و دستگیری حامیان فلسطین در راهپیمایی‌ها، هنوز موفق به توقف تظاهرات در خیابان‌ها نشده‌اند. در کشورهای اروپایی مردم دچار دوگانگی رفتار دولت‌ها در مواجه با آپارتاید و نژادپرستی شده‌اند و نمی‌توانند به خیابان‌ها نیایند و احساس‌شان این است که ناخواسته طرفدار تبعیض نژادی هستند چون دولت‌هایشان از رژیمی حمایت می‌کنند که شاکله اصلی آن تبعیض نژادی است. موضوعی که تا پیش از این اثباتش برای مردم جهان دشوار بود، اما خون مطهر شهدای فلسطینی نقاب را از چهره نفاق دولت‌های حامی صهیونیست‌ها کنار زده است.

عملیات محور مقاومت خصوصاً عملیاتی را که در باب‌المندب در حمایت از مردم غزه انجام شد، چگونه ارزیابی می‌کنید؟

گروه‌های مقاومت در جای‌جای منطقه با تشخیص و با احساس وظیفه خودشان عمل می‌کنند و همانگونه که پیشتر هشدار داده‌ایم اگر این جنایات متوقف نشود و این ظلم‌ها ادامه پیدا کند حتماً گروه‌های مقاومت با احساس مسئولیتی که دارند دست به کار خواهند شد و حتماً بدانند برای ایستادگی و دفاع از آرمان فلسطین همه‌شان ان‌شاءالله مأجور خواهند بود.

از جنابعالی به خاطر وقتی که در اختیار ما گذاشتید بسیار ممنونیم. به امید پیروزی ملت فلسطین بر رژیم متوحش صهیونیستی.

ما نسبت به پیروزی و موفقیت فلسطینی‌ها و نابودی رژیم صهیونیستی تردید نداریم و معتقدیم که حق و حقانیت همیشه پیروز است چرا که این اراده و سنت الهی است. ما به این سنت باور داریم و کسانی که در این مسیر طرفدار حق باشند حتماً مورد عنایت خدای متعال خواهند بود.

بنده در جمع شما عزیزان رسانه‌ای یکبار دیگر یاد شهدای خبرنگار و اصحاب رسانه را گرامی می‌دارم و به روح بیش از 60 شهید خبرنگار که خونشان گواه ظلم و تعدی بی‌حد و حصر رژیم صهیونیستی است، درود می‌فرستم. این ظلم پایان خواهد پذیرفت و ان‌شاءالله پیروزی مردم فلسطین حتمی است.

والسلام علیکم و رحمه الله.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار