باقری‌کنی:

گذر زمان دوراندیشی ایران در موضوع فلسطین را ثابت کرد

تحریم اسرائیل پشتوانه جبهه مقاومت است

تهران (پانا) -معاون سیاسی وزارت امور خارجه گفت با ترویج تحریم کالاهای اسراییلی و تحریم صادرات نفت و دیگر کالاهای اساسی به این رژیم باید عزم جدی دولت‌های اسلامی برای حمایت از حقوق بشر و دفاع از مردم مظلوم غزه نشان داده شود.

کد مطلب: ۱۴۲۳۲۴۸
لینک کوتاه کپی شد
گذر زمان دوراندیشی ایران در موضوع فلسطین را ثابت کرد

علی باقری‌کنی در جمع دانشجویان دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه حضور یافت و درباره آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی از جمله موضوع فلسطین و کشتار مردم در غزه با دانشجویان به گفتگو پرداخت.

وی با اشاره به ویژگی‌های دیپلمات تراز بیان کرد: هنر دیپلمات حرفه‌ای آن است که همه توان و ظرفیت خود را برای تأمین منافع ملی در عرصه خارجی به کار گیرد، اما انحراف از این مسیر و تلاش درجهت استفاده از ظرفیت سیاست خارجی در بازی‌های سیاسی داخلی، جفا به منافع ملی و بازی در مسیر تحقق اهداف بیگانگان است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه با تاکید بر این که فلسطین از جمله موضوعات مهم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، تصریح کرد: تجربه چهار دهه گذشته ثابت کرده نگاه راهبردی ایران به مسأله فلسطین در جهت منافع ملی است و امروز بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی، آشکار و پنهان به درایت و دوراندیشی ایران در ایستادن کنار مردم فلسطین و مقابله با اشغالگران و متجاوزان اذعان دارند.

وی با اشاره به این که برخی جریان‌هایی که دغدغه انقلاب و ایران را ندارند، تلاش می‌کنند تا ناسازگاری میان کارآمدی سیاست خارجی با پایبندی به ارزش‌ها را القا نمایند، تصریح کرد: دیپلماسی بدون توجه به اصول و ارزش‌ها، حرکت در خلا و تحرک بدون هدف است و اتفاقا پایبندی به ارزش‌ها است که جهت درست دیپلماسی را معین می‌کند. باقری افزود: پایبندی به ارزش‌ها نه‌تنها هیچ مانعی برای تحرک و پویایی دیپلماسی و توسعه روابط خارجی ایجاد نکرده و نمی‌کند، بلکه ظرفیت و توان دیپلماسی را افزایش داده و تحرک آن را مؤثرتر می‌کند.

فلسطین قطب‌نمای حقوق بشر در جهان است

باقری کنی با اشاره به این که هیچ قاعده و مقرره حقوق بشری بین‌المللی وجود ندارد که مصون از تعرض صهیونیست‌های متجاوز باشد، اظهار داشت: "فلسطین قطب‌نمای حقوق بشر در جهان است"، چراکه در صحنه فلسطین، یک طرف متجاوز و اشغالگر و جنایتکار است که ناقض همه اصول و قواعد حقوق بشر است و طرف دیگر ملتی مظلوم صاحب سرزمین فلسطین است که انواع و اقسام حقوق وی پایمال شده و با همه وجود برای استیفای حقوقش تلاش می‌کند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره ظرفیت‌های متنوع و متعدد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: این هنرمندی دیپلماسی ایرانی است که از یکسو در مقام الهام‌بخش جریان مقاومت، به‌عنوان قدرت منطقه‌ای غیرقابل انکار سردمدار مبارزه با تروریسم و مقابله با سلطه‌جویی قدرت‌های خودبرتربین است و از سوی دیگر به‌عنوان بازیگر فعال و مبتکر در عرصه منطقه و جهان از همه ظرفیت‌های سیاسی و بین‌المللی خود برای دفاع از کیان مقاومت و تحقق اهداف آن بهره می‌برد.

وی با اشاره به تحرک هدفمند دیپلماسی ایرانی برای پایان دادن به کشتار مردم در فلسطین و جلوگیری از نسل‌کشی صهیونیست‌های خونخوار در غزه اظهار داشت: قطعا یکی از زمینه‌های بسیج همه ظرفیت‌های جهان اسلام برای مقابله منسجم با تجاوزگری صهیونیست‌ها سیاست راهبردی دولت در تعامل حداکثری با همسایگان و کشورهای منطقه است که از دو سال پیش عملیاتی شده است.

وی با بیان اینکه هر نتیجه‌ای که جنگ نابرابر در غزه داشته باشد، آمریکا بازنده قطعی آن است، تصریح کرد: ضربه مهلک ۱۵ مهر مقاومت هنوز اجازه نداده تا سامانه‌های تدبیر و سیاست آمریکا و رژیم صهیونیستی به فعالیت عادی خود بازگردند، به همین جهت نیز آنها با کشتار زنان و کودکان و تخریب زیرساخت‌های منطقه محروم غزه قصد دارند تا به گمان خود، این شکست تاریخی و راهبردی را جبران کنند.

معاون وزارت امور خارجه با تاکید بر اینکه کشورهای اسلامی برای توقف جنایت در غزه نباید فقط به اعلام موضع سیاسی بسنده کنند، تصریح کرد: با ترویج تحریم کالاهای اسراییلی و تحریم صادرات نفت و دیگر کالاهای اساسی به این رژیم باید عزم جدی دولت‌های اسلامی برای حمایت از حقوق بشر و دفاع از مردم مظلوم غزه نشان داده شود.

باقری با اشاره به این مطلب که تحریم سیاسی و اقتصادی و تجاری صهیونیست‌های جنایتکار، بدیهی ترین انتظار مردم مظلوم غزه و دیگر ملت‌های آزاده جهان از کشورهای متعامل با رژیم صهیونیستی به‌ ویژه کشورهای اسلامی است، تصریح کرد: خواست مردم غزه این است: کمک به قاتلان کودکان ما را متوقف کنید!

پذیرش نظر مردم فلسطین، راه حل پایدار مسأله فلسطین است

معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان اینکه تجربه ثابت کرده که نه‌تنها صهیونیست‌های خونخوار هیچ حقی برای فلسطینی‌ها قایل نیستند، بلکه بر همگان به‌ویژه فلسطینی‌ها ثابت شده که ترفند نخ‌نمای دو دولتی حتی به‌طور موقت نیز هیچ دردی از مردم فلسطین را درمان نخواهد کرد، گفت: راه حل پایدار که منطبق با قواعد و مقررات بین‌المللی است، بازگشت به رای و نظر صاحبان اصلی سرزمین فلسطین که در داخل و خارج سرزمین‌های اشغالی زندگی می‌کنند، است و هر کس که از این راه‌حل سرباز زند، نمی‌تواند مدعی حقوق بشر و برقراری صلح و امنیت باشد.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار