زارع‌پور خبر داد؛

کسب‌‌و‌کارهای اینترنتی که تا پایان سال ۱۴۰۱ کد مالیاتی نداشتند، معاف از مالیات شدند

موضوع عدم تغییر ساعت گوشی مربوط به وزارت صمت است

تهران (پانا) - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت طبق مصوبه امروز هیات دولت، کسب و کارهای اینترنتی که تا پایان سال ۱۴۰۱ کد مالیاتی نداشته و اظهارنامه مالیاتی پر نکرده بودند از معافیت مالیاتی برخوردار می شوند.

کد مطلب: ۱۳۸۰۶۸۶
لینک کوتاه کپی شد
کسب‌‌و‌کارهای اینترنتی که تا پایان سال ۱۴۰۱ کد مالیاتی نداشتند، معاف از مالیات شدند

عیسی زارع‌پور در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، درباره عدم تغییر ساعت از سوی اپراتورها، اظهار کرد: این موضوع مربوط به اپراتور نیست. بحث تغییر ساعت را ما از همان ثانیه اول سال ۱۴۰۲ دنبال کردیم. اگر به مراجع بین‌المللی مانند یانا مراجعه کنید، ما از شهریور سال گذشته اعلام کرده بودیم و از ثانیه‌های اول اعمال شده بود. این مساله مربوط به گوشی‌ها است. برخی از گوشی‌ها باید به روز شود که تغییر ساعت به صورت اتوماتیک انجام شود. در حدود ۹۳ درصد از گوشی‌ها این اتفاق افتاده است. برخی از گوشی‌ها که تولید کنندگان آنها در کشورهایی هستند که ما با آن ارتباط رسمی نداریم، در حال مذاکره هستیم که مدل به مدل مشکل حل شود. اما بحث گوشی به وزارت صمت باز می‌گردد. ما در تعامل با وزارت صمت و وزارت امور خارجه این موضوع را دنبال خواهیم کرد. هر هفته هم مشکل یک مدل از گوشی‌ها حل خواهد شد.

وی افزود: ما در تلاش هستیم با کمک وزارت صمت زمینه تولید گوشی را در داخل کشور فراهم کنیم. برنامه‌ای نیز طراحی شده تا از ظرفیت‌هایی که در داخل کشور وجود دارد برای تولید گوشی استفاده کنیم. اکنون در منطقه ویژه اقتصادی پیام به چند شرکت زمین ارائه شده و در حال راه‌اندازی خط تولید هستند.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه اقدام عملی برای افزایش سرعت اینترنت صورت گرفته است، بیان کرد: ما شب و روز برای افزایش سرعت اینترنت تلاش می‌کنیم. طرح فیبر نوری که اکنون حدود ۳/۵ میلیون تحت پوشش قرار گرفتند اقدام مهم و راهبردی است که سرعت‌ها را در شهرهایی که ما سرویس واگذار کردیم تا هزار مگابیت بر ثانیه به اینترنت مردم سرعت داده است. ما شب و روز در تلاش هستیم. اکنون در بیش از ۱۰۰ شهر این کار شروع شده است. در تلاش هستیم تا آخر سال حداقل ۸ میلیون خانوار تحت فیبر نوری قرار گیرند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: امروز در دولت مصوبه‌ای برای تسهیل کسب و کارهای اینترنتی داشتیم که بر اساس این مصوبه کسب و کارهای اینترنتی که تا پایان سال ۱۴۰۱ کد مالیاتی نداشته و اظهارنامه مالیاتی پر نکرده بودند از معافیت مالیاتی برخوردار می‌شوند. این امکان بسیار خوبی است برای فعالیت کسب وکارهایی که قصد دارند در سکوهای داخلی فعالیت کنند.

وی اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که مهاجرت کسب وکار‌های اینترنتی از سکوهای خارجی به داخلی داشت این بود که در آنجا مالیاتی پرداخت نمی‌کردند اما همین که به سکوهای داخلی می‌آمدند باید مالیات پرداخت می‌کردند. با مصوبه امروز هیات دولت، این معافیت مالیاتی برای کسب وکارها فراهم شد. حتی برای کسانی که اظهارنامه مالیاتی و کد مالیاتی و کسب و کار فیزیکی هم دارند، مصوب شد در صورتی که صورت‌های مالی خود را در این دو حالت یعنی کسب‌وکار برخط و کسب و کار غیر برخط جدا کنند، آن بخش از فعالیت خود را که در سکوهای داخلی انجام دهند مشمول معافیت مالیاتی خواهد شد. این مصوبه اتفاق بزرگی برای رونق کسب و کارهای اینترنتی بر بستر سکوهای بومی به شمار می‌رود.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار