مرگ رومینا به علت غیرت دینی نبود

تهران (پانا) - به‌گفته عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور خراسان شمالی مرگ رومینا علت‎‌های مختلفی دارد اما غیرت دینی به عنوان علت انجام این جنایت نیست.

کد مطلب: ۱۰۸۸۲۰۷
لینک کوتاه کپی شد
مرگ رومینا به علت غیرت دینی نبود

به‌گزارش ایسنا، قاسم جعفری با اشاره به اینکه غیرت دینی در چارچوب احکام شریعت معنا می‌شود، اضافه کرد: غیرت دینی به این معنا است که چارچوب احکام شریعت دین را بدانیم که در دین گفته می‌شود اگر شخصی قصد مجازات را دارد باید مجازات با جرم تناسب داشته باشد که در مجازات رومینا این تناسب وجود نداشت.

وی با بیان اینکه در احکام شریعت مجازات یک جرم مشخص است، افزود: گناه و اشتباهی که رومینا مرتکب شد، مجازات آن قتل نفس نبود و در حال حاضر عصر انتقام شخصی نیست و قانون است که مجازات را مشخص می‌کند.

جعفری با تاکید براینکه کاری که رومینا و پدر او انجام داده‌اند هر دو مشکل دارد و عواملی مختلفی نیز تاثیر دارد، ادامه داد: آنچه که این حادثه را فجیع‌تر می‌کند این است که قربانی یک دختر و پدر قاتل است و همین مسئله دل مردم را بسیار سوزاند.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد خراسان شمالی با بیان اینکه نگاه جرم شناسانه در این حادثه نیاز است، تصریح کرد: نگاه جرم‌شناسانه کمک می‌کند که آسیب‌شناسی و علت‌یابی کنیم و بررسی کنیم که زمینه‌های این اتفاق چه مسائلی هستند.

وی با اشاره به اینکه فقر اقتصادی، هجمه‌های شدید فرهنگی و... از علت‌های این حادثه است، اضافه کرد: فضای مجازی افسار گریخته، صنعت سینمای نامناسب و... موجب شده تا نسل جوان ما در معرض ضدارزش‌ها قرار گیرند.

جعفری با تاکید براینکه صنعت سینما به دنبال تجارت است، افزود: در صنعت سینما رقابت برای افزایش محتوای فیلم‌ها نیست بلکه رقابت در فروش بیشتر بلیط‌ها است و همین مسئله موجب شده تا آنگونه که باید در این حوزه موفق نباشیم.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام‌نور خراسان شمالی افزود: بخشی از مسئولیت‌ها به عهده آموزش‌وپرورش، دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه و صنعت سینما است که در این بخش‌های مختلف باید آگاهی و هنر زندگی کردن آموزش داده شود که از این مسئله غافل شدیم.

وی با تاکید براینکه جوانان و نوجوانان ما باید قدرت حفاظت از خود در برابر آسیب‌ها را داشته باشند، ادامه داد: رومینا به‌راحتی در دام شخصی افتاد که چندین سال از او بزرگتر بود و از همین جهت از خانه و خانواده خود فرار کرد و این نشان از ضعیف شدن اعتقادات دارد و اگر اعتقادات اشخاص قوی باشد به راحتی در دام نخواهند افتاد.

جعفری افزود: قضاوت رومینا و پدرش در شرایطی که قرار داشتند کار سختی است اما به‌طور قطع در جنایتی که پدر رومینا انجام داد، اطرافیان نیز نقش بسیاری داشتند و این مسئله باید مورد توجه مردم قرار گیرد که در شرایط حساس که طرف مقابل دارای فشار روانی بسیاری است، بیان کردن مسائلی که خشم آنان را بیشتر کند، می‌تواند حوادث بدتری را رقم بزند.

وی با تاکید براینکه رومینا تنها دختری نیست که با مظلومیت به قتل رسیده است، اظهار کرد: اینگونه اتفاقات طی سال بسیار رخ می‌دهد اما یک اتفاق اینگونه آشکار می‌شود که باید این مسائل مورد عبرت قرار گیرد و برای پیشگیری از تکرار این فجایع برنامه‌ریزی شود.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار