پنجمین شماره «مجله دیپلمات» منتشر شد

تهران (پانا)‌ - پنجمین شماره «مجله دیپلمات» به همت مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه، منتشر شد.

کد مطلب: ۱۴۶۲۲۳۵
لینک کوتاه کپی شد
پنجمین شماره «مجله دیپلمات» منتشر شد

پنجمین شماره از مجله «دیپلمات» به همت مرکز دیپلماسی عمومی وزارت امور خارجه با تمرکز بر تعامل دوسویه با جامعه دیپلماتیک، سفرا و رؤسای نمایندگی‌های سیاسی و بین‌المللی خارجی مقیم تهران منتشر شد.

«ایران و عمان؛ فراتر از همسایگی»، «روابط ایران و عمان الگویی برای همکاری در خلیج فارس» به همراه «۶۰ ساعات در نیویورک»، «حضور ایران در جمع قدرت‌های نوظهور»، «قشم شگفتانه ای در هیاهوی آرامش»، «جزیره هرمز، رنگین کمان شگفتی ها»، «سعدی چهره‌ای راهشگا در عرصه مفاهیم اصلی دیپلماسی» عناوین اصلی روی جلد فارسی این شماره است.

اما عناوین روی جلد بخش انگلیسی شامل «جزیر هرمز، رنگین کمان شگفتی ها»، «ایران و عمان: فراتر از همسایگی» و «۶۰ ساعت در نیویورک» می‌باشد و در صفحات ویژه این شماره به معرفی جاذبه‌ها و ظرفیت‌های جزیره قشم پرداخته شده است.

در این شماره دیپلمات، در بخشی تحت عنوان «محورهایی از بیانات مقام معظم رهبری در مورد سیاست و روابط خارجی و سیاست همسایگی دولت جمهوری اسلامی ایران»، به مرور بیانات و توصیه‌های رهبر حکیم انقلاب در این خصوص پرداخته شده است.

در این شماره «دیپلمات» تمرکز نگاه ویژه بر کشور «عمان» و «روابط جمهوری اسلامی ایران و عمان» است که ضمن آن، یادداشتی با عنوان «روابط ایران و عمان؛ الگویی برای همکاری در خلیج فارس» به قلم «محمدعلی بک» دستیار وزیر و مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه به رشته تحریر درآمده است.

دو گزارش خبری ویژه این شماره مجله نیز تحت همین عنوان به دو رویداد مهم «۶۰ ساعت در نیویورک؛ روایتی از شرکت رئیس جمهوری اسلامی ایران در هفتاد و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد» و «حضور ایران در جمع قدرت‌های نوظهور؛ عضویت رسمی جمهوری اسلامی ایران در گروه بریکس» اختصاص یافته است.

گفتنی است این شماره دیپلمات نیز شامل بخش‌های مختلفی چون «زیر ذره‌بین» با محوریت گزارش‌های خبری، «دیپلماسی عالی» با تمرکز بر دیدارها و مناسبات رئیس جمهور و وزیر امور خارجه و نیز «نگاه ویژه»، در بردارنده پرونده کشورها می‌شود.

«دیپلمات پنجم» مخاطبان و خوانندگان خود را با «پشتیبان دستگاه دیپلماسی» یعنی معاونت اداری و مالی وزارت امور خارجه به قلم محمد فتحعلی معاون اداری و مالی وزارت امور خارجه با عنوان «معاونت اداری و مالی؛ پشتیبان دستگاه دیپلماسی» آشنا خواهد کرد.

«جانِ جهان» با محوریت ایرانِ جان و معرفی فرهنگ و مشاهیر ایرانی با یادداشتی تحت عنوان «سعدی، چهره‌ای راهگشا در عرصه مفاهیم اصلی دیپلماسی»، به معرفی «افصح المتکلمین شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی، خداوندگار غزل پارسی و معمار بزرگ نثر پارسی و ممتازترین سراینده شعر تحقیقی و تعلیمی عرفانی در تمامی اعصار شعر پارسی» به قلم دکتر «محمود شالویی، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی» پرداخته است.

این بخش همچنین شامل یادداشتی تحت عنوان «جزیره هرمز؛ رنگین‌کمان شگفتی‌ها» و «آداب قهوه نوشی، سنتی مشترک در کرانه‌های خلیج فارس» است.

«رویدادستان» و «در مسیر تهران» بخش‌های پر مخاطب دیپلمات در میان نمایندگی‌های مقیم تهران هستند که اولی در بردارنده مراسم و فعالیت‌های دیپلماتیک نمایندگی‌های خارجی در تهران و دومی حاوی اخبار مربوط به رفت و آمد سفرا و رؤسای نمایندگی‌های خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران است.

«نگین خلیج فارس» حُسن ختام دیپلمات شماره پنجم است که شامل معرفی آثار و اماکن دیدنی جزیره «قشم؛ شگفتانه ای در هیاهوی آتش» است؛ این شماره دیدگان مخاطبین خارجی و داخلی را به «جاذبه‌های گردشگری و ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری و سرمایه گذاری در جزیره قشم» روشن خواهد ساخت.

مخاطبان اصلی «دیپلمات» جامعه دیپلماتیک مقیم تهران و علاقمندان به تحولات روابط خارجی کشورمان هستند و خوانندگان در هر نسخه با برخی اماکن تاریخی، فرهنگ، هنر و آداب و رسوم ایرانی علاوه بر تحولات حوزه روابط و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در مقطع زمانی یک فصل آشنا خواهند شد.

 

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار