وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

وعده صادق شهید رئیسی برای ایجاد یک میلیون شغل محقق شد

تهران (پانا) - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه شهید رئیسی غمخوار و دلسوز خوزستان بود، گفت بر اساس روایت‌های متعدد در سال ۱۴۰۲ وعده صادق آیت‌الله رئیسی مبنی بر ایجاد سالانه یک میلیون فرصت شغلی به بیش از یک میلیون رسید.

کد مطلب: ۱۴۷۸۰۱۴
لینک کوتاه کپی شد
وعده صادق شهید رئیسی برای ایجاد یک میلیون شغل محقق شد

سیدصولت مرتضوی، امروز در قرارگاه اشتغال استان خوزستان اظهار کرد: بیشترین سفر آیت‌الله رئیسی به استان خوزستان بود. به مردم استان خوزستان تسلیت می‌گویم. شهید رئیسی غمخوار و دلسوز خوزستان بود.

وی ادامه داد: جلسه خوب است اما گزارش، مکتب اقدام و عمل آیت‌الله رئیسی نیست. باید در تراز این مکتب برنامه‌ریزی کنیم. البته کارهای بزرگی صورت گرفته است. خوشبختانه مستمرا شاهد کاهش نرخ بیکاری هستیم. در سال ۱۴۰۲ نرخ به ۸.۱ درصد رسیده است؛ یعنی کمترین نرخ بیکاری در ۴ دهه اخیر.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی از مشکلات، اشتغال بانوان است؛ بر اساس روایت‌های متعدد در سال ۱۴۰۲ وعده صادق آیت الله رئیسی مبنی بر ایجاد سالانه یک میلیون فرصت شغلی به بیش از یک میلیون رسید.

مرتضوی عنوان کرد: مرکز آمار ایران اعلام کرده خالص اشتغال ۷۷۴ هزار نفر است و این اشتغال به جز بازنشستگان است‌. ۷۱ هزار و ۶۱۲ نفر فقط در خوزستان در ۱۴۰۲ بیمه‌پرداز جدید صندوق تامین اجتماعی شده‌اند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: خوزستان چند چالش دارد که یکی از آن‌ها فرهنگ کار است. بعدی گرایش در کارهای تخصصی است. ریل‌گذاری در نظام متوسطه تغییر پیدا کرده است. بر اساس آخرین گزارش ۶۷ درصد دانش‌آموزان متوسطه به سمت رشته‌های فنی گرایش پیدا کرده‌اند.

وی یادآور شد: باید در جامعه نیازسنجی کرد و دید که چه آموزش‌هایی نیاز است و در این راستا باید از هوش مصنوعی و شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کرد.

مرتضوی ادامه داد: هدفگذاری کاهش 2 درصدی نرخ بیکاری، هدفگذاری خوبی است و امیدوارم عملیاتی شود. علاوه بر اینکه اشتغال ایجاد شده است، نرخ مستمری بگیران نیز کاهشی شده و این کار بسیار بزرگی است.

وی با بیان اینکه اقتصاد کشور تحت تاثیر اخم و لبخند قرار نمی‌گیرد، عنوان کرد: حقوق و دستمزد بر اساس مصلحت کشور و کارگران افزایش داده شده است. امیدواریم متوسط افزایش حقوق در ۱۴۰۳ از نرخ تورم سبقت بگیرد. نرخ تورم در فروردین و اردیبهشت کاهشی بوده است. هدفگذاری شده که به کانال ۲۰ درصد برسد و نرخ تورم ۲۸ تا ۳۰ درصد هدفگذاری شده و حتما محقق می‌شود.

مرتضوی گفت: یکی از ایرادهای نظام آموزش عالی از قدیم، تعریف دانشجو برای استاد است. ما می‌بینیم در چه رشته‌ای، استاد وجود دارد و یعنی برای دانشجو استاد استخدام نمی‌کنیم. وزارت علوم در حال ریل‌گذاری است و دانشگاه‌های فنی‌وحرفه‌ای نیز بسیار پررونق شده‌اند. 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های آیت‌الله رئیسی، منطقه اندیکا، ایذه، باغ‌ملک و مسجدسلیمان است و حتما باید به این مناطق توجه شود. استان استعدادهای بسیار زیادی دارد. از محل منابع ۱۴۰۲ تقریبا ۹۰ همت پول داریم و منابع وجود دارد.

محمود کریمی‌بیرانوند، معاون اشتغال و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در ادامه اظهار کرد: در دولت سیزدهم در حوزه بازار کار موفقیت بی‌نظیری داشتیم و در هیچ دولتی اقدامات اینگونه رخ نداده و آمار و ارقام نیز نشان‌دهنده این است. علت این مساله نیز همراهی قوا و تقسیم کار است. در حوزه بازار کار موفق بودیم چون استانداران همراه بودند.

وی ادامه داد: نرخ بیکاری استان کاهشی بوده اما به نقطه ایده‌آل نرسیده است. بازار کار، رو به صعود و در مسیر درست در حال حرکت است. اشتغال در این دولت لحظه‌به‌لحظه رصد می‌شود.

معاون اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: شهید رئیسی دستور ایجاد سامانه جست‌وجوی شغل را دادند. سامانه‌ای که کارفرما و کارجو را به هم متصل می‌کند. 

وی ادامه داد: سال گذشته رویداد مردمی اشتغال‌آفرین برگزار شد. شهید رئیسی سال گذشته تکلیف دادند که امسال اولویت کار، اشتغال بیکاران فارغ‌التحصیلان است و ۲۵ درصد از میانگین اشتغال به این قشر رسید. می‌توان این کار را با همکاری ممکن کرد و باید توجه ویژه به دانش‌آموختگان شود.

کریمی یادآور شد: مشاغل خانگی نسبت به قبل از دولت حداقل ۱۵ برابر شده است. مشاغل خانگی در دولت‌های گذشته اهمیتی نداشتند. با توجه به عملکرد خوب استان نسبت به سال گذشته ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش اعتبار در این بخش داشت.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار