تجارت خارجی کشور به ۱۲۶ میلیارد دلار رسید

تهران(پانا)- رئیس کل گمرک ایران از ۱۷ میلیارد دلار مازاد تجارت خارجی ایران در ۱۰ ماهه سال جاری خبر داد و اعلام کرد: حجم تجارت خارجی کشور در تا پایان دی ماه امسال با احتساب صادرات نفت، خدمات فنی و مهندسی و برق به ۱۲۶ میلیارد دلار رسید

کد مطلب: ۱۴۴۴۳۳۷
لینک کوتاه کپی شد
تجارت خارجی کشور به ۱۲۶ میلیارد دلار رسید

به گزارش گمرک محمد رضوانی‌فر اظهار کرد: حجم تجارت خارجی کشور (مجموع صادرات‌ و واردات) در ۱۰ ماهه سال جاری با احتساب صادرات نفت خام، خدمات فنی و مهندسی و برق به ۱۲۶ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲.۴۱ درصد افزایش داشته است.

وی افزود: در ۱۰ ماهه سال جاری با احتساب صادرات نفت خام، خدمات فنی مهندسی و برق شاهد بیش از ۱۷ میلیارد دلار مازاد تجارت خارجی بوده‌ایم.

معاون وزیر اقتصاد در خصوص آمار صادرات غیرنفتی به استثنای صادرات برق، نفت و خدمات فنی مهندسی گفت: در ۱۰ ماهه سال جاری ۱۱۳ میلیون تن کالا به ارزش ۴۰ میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شد.

رضوانی‌فر ادامه داد: در ۱۰ ماهه سال جاری ۲۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار نفت، ۷۸۰ میلیون دلار خدمات فنی مهندسی و ۳۰۰ میلیون دلار برق صادر شده است. که بدین ترتیب مجموع صادرات کشور در این مدت به رقم ۷۱ میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار رسیده است.

به گفته وی، این میزان کالاهای صادراتی بدون احتساب صادرات برق، نفت و خدمات فنی مهندسی و صادرات از محل تجارت چمدانی به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹.۳۹ درصد افزایش و از حیث ارزش ۱۱.۴۴ کاهش داشته است.

رئیس کل گمرک با اشاره به افزایش واردات به لحاظ وزنی و ارزشی، بیان کرد: در ۱۰ ماهه سال جاری ۳۲ میلیون و ۶۸۳ هزار تن کالا به ارزش ۵۴ میلیارد و ۳۶۰ میلیون دلار وارد کشور شده است که این میزان به لحاظ وزنی ۵.۸۵ درصد و از حیث ارزش ۱۱.۵۹ درصد افزایش داشته است.

رضوانی‌فر در خصوص سه قلم عمده کالاهای صادراتی گفت: در این مدت گاز طبیعی مایع شده با ۳ میلیارد دلار، پروپان مایع شده با ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و متانول با ۲ میلیارد دلار سه قلم عمده کالای صادراتی بودند.

وی افزود: در بین ۱۰ قلم عمده کالاهای صادراتی، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده با ۵۲.۶۹ درصد، محصولات نیمه تمام از آهن یا از فولادهای غیر ممزوج با ۳۱.۸۷ درصد از بیشترین رشد به لحاظ ارزشی در بین ۱۰ قلم عمده کالای صادراتی برخوردار بوده اند.

معاون وزیر اقتصاد اعلام کرد: گاز طبیعی مایع شده با ۵۷.۹۲ درصد، پروپان مایع شده با ۲۵.۶۵ درصد و بوتان مایع شده با ۱۱.۲۱درصد به لحاظ ارزشی در ۱۰ ماهه سال جاری بیشترین کاهش در ارزش را در بین ۱۰ قلم عمده کالای صادراتی به خود اختصاص دادند.
متوسط ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی در این مدت با ۱۹ درصد کاهش به ۳۵۸ دلار رسید.

رضوانی‌فر در خصوص ۵ کشور اول مقصد صادراتی کشورمان افزود: در این مدت ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کالا به چین، ۷ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار به عراق، ۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به امارات متحده عربی، ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به ترکیه و یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به هند صادر شد. بدین ترتیب ۷۵ درصد از وزن و ۷۴ درصد از ارزش کل صادرات کشور در ۱۰ ماهه سال جاری به ۵ کشور فوق الذکر صادر شد.

وی در خصوص سه قلم عمده کالاهای وارداتی در ده ماهه سال جاری اظهار داشت: در این مدت ذرت دامی با ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، گوشی تلفن همراه با ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار و دانه سویا با یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار سه قلم عمده کالای وارداتی بودند.

رئیس کل گمرک ایران بیان کرد در این مدت واردات طلا به اشکال خام، قطعات منفصله اتومبیل‌های سواری و گوشی تلفن همراه در بین ۱۰ قلم عمده کالای وارداتی از بیشترین افزایش به لحاظ ارزش و برنج، گندم و جو به استثنای بذر از بیشترین کاهش برخوردار بودند.

رضوانی‌فر گفت: امارات متحده عربی با ۱۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار، چین با ۱۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۶ میلیارد دلار، آلمان با یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و هند با یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ۵ کشور عمده طرف معامله واردات در ۱۰ ماهه سال جاری بودند

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار