افزایش ۸۰هزار تومانی یارانه سه دهک از امروز

تهران (پانا) -  مرحله جدید طرح ملی کالابرگ الکترونیک با افزایش ۲۰ درصدی مبلغ یارانه با هدف حمایت دولت مردمی از اقشار کم‌درآمد از امروز (۱۳ خرداد) برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی(ره) و سازمان بهزیستی اجرایی می‌شود.

کد مطلب: ۱۳۷۶۸۴۹
لینک کوتاه کپی شد
افزایش ۸۰هزار تومانی یارانه سه دهک از امروز

بر اساس اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مرحله جدید طرح ملی کالابرگ الکترونیک از امروز (شنبه ۱۳ خرداد ماه) برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی در دهک‌های اول تا سوم اجرایی خواهد شد که یارانه و اعتبار ۲۰ درصدی امروز واریز می‌شود.

طرح کلی کالابرگ الکترونیک سال گذشته در چهار استان به صورت آزمایشی اجرایی شد و از امروز در همه استان‌ها اجرایی می‌شود که مرحله اول این طرح ملی برای خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی در دهک‌های اول تا سوم اجرا خواهد شد

«سیدصولت مرتضوی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز گذشته (جمعه)، با تشریح اهداف اجرای مرحله جدید طرح کالابرگ الکترونیک، گفت: اجرای طرح ملی کالابرگ الکترونیک مصوبه مجلس و در راستای سیاست‌های عدالت‌بخش نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: از سال گذشته و با تکمیل سامانه شبکه ملی اعتبار در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به صورت آزمایشی طرح کالابرگ الکترونیک آغاز و در اسفندماه ۱۴۰۱ نیز به صورت سراسری به مرحله اجرا درآمد.

وزیر کار بیان کرد: به دنبال تأکیدات رئیس جمهوری و به منظور تأمین سبد تغذیه خانوارهای کم‌درآمد، تأمین منابع مالی افزایش ٢٠ درصدی اعتبار یارانه کالابرگ در دستور کار دولت قرار گرفت.

مرتضوی اظهار داشت: در مرحله نخست و به منظور حمایت از خانوارهای تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام‌ خمینی(ره) افزایش ۲۰ درصدی اعتبار یارانه از ۱۳ خردادماه (امروز) برای آنها اعمال می‌شود.

وی با بیان اینکه دولت در ادامه برای کل خانوارهای دهک‌های اول تا سوم این افزایش را اعمال می‌کند و تلاش دارد برای سایر دهک‌ها نیز این طرح را عملیاتی کند، افزود: دولت برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای تنظیم بازار، رشد تولید و مهار تورم داشته و اجرای طرح کالابرگ در همین راستا است.

جزئیات افزایش ۲۰ درصدی یارانه سه دهک و اجرای کالابرگ الکترونیک

بر این اساس یارانه اعتباری خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی،۲۰ درصد افزایش می‌یابد که شرط استفاده از این افزایش اعتبار، خرید بیش از ۷۰ درصد یارانه معادل ۳۲۰ هزار تومان به ازای هر نفر است؛ همچنین خانوارها می‌توانند یک ماه زودتر از واریز یارانه از اعتبار خود استفاده کنند که استفاده از این طرح برای همه مشمولان، اختیاری است.

مددجویان کارگروه امداد امام خمینی (ره) و خانوارهای تحت پوشش سازمان بهزیستی در صورت هزینه‌کرد ۳۲۰ هزار تومان از یارانه ۴۰۰ هزارتومانی خود با کالابرگ الکترونیک، می‌توانند از این افزایش بهره‌مند شوند.

یارانه این افراد یک ماه زودتر از موعد مقرر واریز می‌شود و سرپرستان این خانوارها می‌توانند با خرید ۱۱ قلم کالای اساسی تعیین شده در این طرح از ۸۰ هزار تومان افزایش یارانه برخوردار شوند.

در این طرح کارت جدیدی صادر نمی‌شود و همه کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار قابل استفاده است.

شیر کم‌چرب بطری، پنیر، تخم مرغ، گوشت مرغ، روغن مایع، ماکارونی، برنج ایرانی، لبنیات (ماست پرچرب پگاه) قند و شکر، حبوبات و گوشت منجمد گوساله، ۱۱ قلم کالای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیکی است.

۶ فروشگاه زنجیره‌ای بزرگ در این طرح مشارکت دارند و در شهرها و روستاهای کوچک نیز برای فروشندگان بارکدخوان نصب می‌شود تا دسترسی مردم و امکان بهره‌مندی عمومی از کالابرگ الکترونیکی فراهم شود.

همه خانوارهای مشمول طرح می‌توانند با نصب برنامه شبکه ملی اعتبار «شما» و یا شماره گیری #۱۴۶۳*۵۰۰* از باقی مانده اعتبار خود مطلع شوند.

سایر خانوارهای دهک‌های اول تا سوم در مرحله بعدی اجرای طرح، تحت پوشش قرار خواهند گرفت که زمان اجرای مراحل بعدی، اطلاع رسانی خواهد شد.

امکان افزایش مبلغ و پوشش دهک‌های دیگر در آینده

«علیرضا عسگریان» معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشریح جزئیات مرحله جدید اجرای طرح کالابرگ الکترونیک، اظهار داشت: در این مرحله و به منظور حمایت از دهک‌های اول تا سوم، یارانه خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام‌خمینی‌(ره) و سازمان بهزیستی ۲۰ درصد افزایش می‌یابد و همه مشمولین طرح می‌توانند به‌صورت اختیاری از کالابرگ الکترونیکی استفاده کنند.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کارت جدیدی برای‌ کالابرگ الکترونیکی صادر نمی‌شود، تاکید کرد: همه کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار در طرح کالابرگ الکترونیک قابل استفاده است.

عسگریان افزود: امکان افزایش این مبلغ و پوشش دهک‌های دیگر در آینده نیز با توجه به سیاست‌های عدالت‌بخش دولت مردمی وجود دارد.

وی اعلام کرد: در این طرح قیمت پایه کالاهای اساسی محاسبه شده و نشان تجاری خاصی مدنظر نیست.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار