مدیر کل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات خبر داد؛

شناسایی ۳ هزار پرونده زمین‌خواری در پنجره واحد مدیریت زمین

تهران (پانا) - مدیرکل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات از شناسایی و ارجاع حدود ۳ هزار پرونده زمین‌خواری از طریق زیرسامانه پایش اراضی کشور خبر داد و گفت تفاهمنامه‌ای با سازمان فضایی ایران منعقد شده تا با هدف پایش هر چه بیشتر اراضی کشور، تامین بخشی از عکس‌های هوایی سامانه زمین توسط ماهواره خیام صورت ‌گیرد.

کد مطلب: ۱۳۷۵۵۸۲
لینک کوتاه کپی شد
شناسایی ۳ هزار پرونده زمین‌خواری در پنجره واحد مدیریت زمین

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت؛ مازیار مباشری در سومین جلسه کارگروه پایش و حفاظت اراضی کشور با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای و هوایی با اشاره به این که حدود 3 هزار پرونده زمین‌خواری از طریق زیرسامانه پایش اراضی کشور شناسایی و ارجاع شده است، گفت: به منظور افزایش کیفیت و دقت تصاویر ماهواره‌ای احصا شده در این سامانه، تفاهمنامه ای با سازمان فضایی ایران منعقد شده تا با هدف پایش هر چه بیشتر اراضی کشور، تامین بخشی از عکس‌های هوایی سامانه زمین، توسط ماهواره خیام صورت ‌گیرد.

وی افزود: از آن جایی که پارامترهایی نظیر کیفیت تصاویر، زمان‌بندی مناسب و دقت بالا در ارتقای بهره وری هسته پردازشگر تصاویر ماهواره‌ای سامانه زمین، بویژه فناوری هوش مصنوعی دارای اهمیت است، اخذ و تامین تصاویر ماهواره‌ای توسط بخش خصوصی و سایر دستگاه‌هایی که امکان احصای تصاویر ماهواره‌ای از اراضی کشور را دارند نیز مدنظر قرار دارد که البته پیش‌نیاز این موضوع اولویت‌بندی اراضی کشور از منظر میزان حساسیت و آسیب‌پذیری در مقابل پدیده زمین‌خواری است.

مباشری با اشاره به فعالیت برخی از دستگاه ها در ایجاد سامانه های موازی، خواستار اتصال آنها به پنجره واحد مدیریت زمین و اتخاذ رویکرد تشریک مساعی و هم افزایی باهدف تجمیع منابع جهت بهبود کارایی و اثربخشی در کشور در حل چالش های حفاظت از اراضی شد.

مدیرکل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه تاکنون ۵ دستگاه اجرایی به سامانه پایش اراضی کشور متصل شده و از خروجی‌های این سامانه بهره‌برداری می‌ کنند، تصریح کرد: برای نیل به نتیجه مطلوب و ایجاد یکپارچه‌سازی اطلاعات مرتبط با تخلفات زمین‌خواری، خواستار اتصال خروجی سایر سامانه‌های دستگاه‌های متولی حوزه اراضی در کشور هستیم که تاکنون به سامانه زمین متصل نشده‌اند.

وی افزود: یکی از مصادیق آن لزوم ارائه گزارش‌های مردمی و یگان‌های حفاظت ثبت شده در سامانه‌های ۱۳۱ و ۱۳۹ (متعلق به یگان حفاظت سازمان حفاظت امور اراضی کشور و سازمان منابع طبیعی کشور) به زیرسامانه پایش اراضی کشور است.

مباشری خاطرنشان کرد: با توجه به درجه‌بندی متفاوت ارزش تغییر کاربری اراضی در نقاط مختلف کشور گفت: اولویت‌بندی اراضی کشور به دسته‌های بحرانی، حساسیت بالا، حساس و مستعد با شاخص‌های متفاوتی در رابطه با اراضی کشاورزی، برای اولین بار در کشور صورت گرفته است. اما پنجره واحد مدیریت زمین با توجه به نیازمندی‌های سامانه، نیازمند تدوین نقشه‌ای جامع و یکپارچه در تقسیم‌بندی اراضی کشور است که در صورت دستیابی به آن، موفق به دریافت خروجی‌های موفق‌تری از این سامانه خواهیم بود.

در این نشست که به میزبانی سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد، نمایندگانی از سازمان‌های سازمان فضایی ایران، امور اراضی کشور، منابع طبیعی و آبخیزداری، نقشه برداری کشور، پژوهشگاه فضایی ایران و دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی حضور داشتند.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار