دستیار ویژه رییس‌جمهور در اجلاس مدیران پرستاری:

لایحه حقوق مادی و معنوی پرستاران به دستور رییس‌جمهور در دست تدوین است

تهران (پانا) - دستیار ویژه رئیس‌جمهور در هشتاد‌و‌دومین اجلاس مدیران پرستاری کشور، بر اهمیت جایگاه پرستاران در نظام سلامت و لزوم توجه به حقوق آن‌ها تاکید کرد و از تدوین لایحه حقوق مادی و معنوی پرستاران با دستور رئیس‌جمهور خبر داد.

کد مطلب: ۱۴۷۱۷۸۱
لینک کوتاه کپی شد
لایحه حقوق مادی و معنوی پرستاران به دستور رییس‌جمهور در دست تدوین است

‌به گزارش وبدا، سکینه سادات پاد با اظهار امیدواری نسبت به تصویب این لایحه و احقاق حقوق پرستاران، گفت: ماموریت بنده این است که به سراغ طیف‌ها و مشاغل مختلف بروم و نسبت وزارتخانه‌ها و مشاغل با حقوق مردم را بررسی کنم و برای استیفای حقوق مخاطبان وزارتخانه‌ها تلاش کنم.

وی افزود: به همین دلیل در برنامه سفرهای استانی به بیمارستان‌ها نیز مراجعه و وضعیت آن‌ها را بررسی می کنم و ارتباطم با پرستاران در این سفرها، من را ترغیب کرد که بررسی بیشتری درخصوص وضعیت پرستاران داشته باشم.

پاد با بیان اینکه پرستاران نقش کلیدی در نظام سلامت دارند، ادامه داد: وسیع ترین وپرحجم‌ترین شغل را پرستاران دارند اما احساس می‌شود به نسبت این میزان اثرگذاری زیاد، ناترازی‌هایی وجود دارد. پرستاران حلقه میانی پزشکان با بیمار و بیمار با خانواده‌اش هستند اما این نقش اساسی آن طور که باید مورد توجه قرار نگرفته است‌.

دستیار ویژه رییس جمهور با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم وجود پیوست عدالت در همه آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها، گفت: به نظر می‌رسد در برخی حوزه‌های پرستاری پیوست عدالت وجود ندارد و در جلسه ای که با وزیر بهداشت داشتیم به این جمع بندی رسیدیم که باید به سراغ تدوین یک لایحه کامل برای حقوق مادی و معنوی پرستاران برویم که این لایحه تدوین و تقدیم ریاست جمهوری شد.

وی اضافه کرد: رئیس جمهور بلافاصله دستور دادند که باید تا زمان احقاق حقوق جامعه پرستاری این پیگیری‌ها ادامه یابد. در همین راستا نیز وزیر بهداشت در زمان بسیار کوتاهی دستورات مربوطه را صادر کردند و دکتر عبادی نیز بسیار مسئولانه به پیگیری و همکاری پرداختند.‌ 

وی با اشاره به نقش مهم پرستاران در تامین سلامت مردم، خاطرنشان کرد: شغل پرستاری انسان ها را منظم و مسئولیت پذیرتر می‌کند و پرستاران گوهر نظام سلامت، الگوی مهربانی، دلسوزی، ایثارگری و صبوری هستند و به همین دلیل افتخار می‌کنم که بتوانم قدم کوچکی برای استیفای حقوق پرستاران بردارم.

پاد با بیان اینکه فقدان توانایی انجام کار تیمی گاهی باعث می شود اهداف حاصل نشوند، یادآور شد: کارتیمی پرستاران بسیار ارزشمند است. در تعریفی که سازمان جهانی بهداشت از پرستار دارد او را در عین داشتن شخصیت مستقل، همکار پزشکان نیز معرفی می‌کند. حقوق بسیاری از مردم در پرتوی این که شخصیت مستقل پرستار محقق شود، تامین می‌شود. 

وی افزود: اگر به این نکات توجه نشود تا سال ۲۰۳۵ رقم کمبود پرستار در دنیا به ۹ میلیون نفر می‌رسد و اگر گام های خود را سریعتر نکنیم با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد.

دستیار رئیس جمهور در پایان با اشاره به مجاهدت‌های پرستاران در ایام همه گیری کرونا بیان کرد: اولین شهدا در همه گیری کرونا از جامعه پرستاری بودند. در این همه گیری بیش از ۳۲۴ شهید پرستار داشته‌ایم و این موضوع ما را مصمم می‌کند که به احقاق حقوق پرستاران توجه بیشتری داشته باشیم.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار