با بررسی لایحه متمم بودجه؛

بودجه ۱۴۰۲ شهرداری تهران به ۱۰۴ همت رسید

تهران (پانا) - براساس پیشنهاد مهدی چمران ۱۰۴ همت با درنظر گرفتن متمم برای بودجه شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ به تصویب رسید.

کد مطلب: ۱۴۴۲۱۹۴
لینک کوتاه کپی شد
بودجه ۱۴۰۲ شهرداری تهران به ۱۰۴ همت رسید

محمد آخوندی در دویست و دهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی متمم لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ شهرداری تهران با بیان اینکه بیش از یک ماه زمان برد و در جلسات با شهرداری استدلال ها مبنی بر اینکه مدل اصلاحیه ارائه شده به شورا قابل پذیرش نیست، مطرح شد، اظهار کرد: ما از جایگاه شورا حمایت کردیم که این اصلاحیه را نپذیرفتیم.

وی با بیان اینکه شهرداری در ردیف هایی تقاضای افزایش ۱۷ هزار میلیارد تومانی داشت، یادآور شد: چند جلسه در کمیسیون برگزار و مقرر شد مبلغ هفت همتی برای حقوق و دستمزد را اضافه کنند. در هفت روز مهلتی که داده شد شهرداری تهران تنها محل کاهش دو هزار میلیارد تومان از ردیف ها را اعلام کرد.

آخوندی با اعلام اینکه برای صیانت از رأی شورا این اصلاحیه پذیرفته نشد، تصریح کرد: در تبصره ۲۰ نزدیک به ۲۰ همت به شهرداری اجازه داده شد که در ردیف های مشخصی هزینه کند اما شهرداری در برخی ردیف ها با کمبود اعتبار مواجه شد و به همین دلیل به دنبال اصلاحیه بود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه برخی از ردیف ها با پیشنهاد شورا کاهش یافت، خاطرنشان کرد: در پایان آذرماه به این نتیجه رسیدیم که در مورد آتش نشانی و شرکت بهره برداری مترو و سازمان بازنشستگی، بودجه کافی نبوده است؛ لذا ارائه متمم ضروری بود.

وی با اشاره به افزایش ۳۱ هزار میلیارد تومان به بودجه مصوب سال ۱۴۰۲ شهرداری تهران، یادآور شد: ما اصرار داشتیم که شهرداری دلایل خود را مطرح و ثابت کند که می تواند این رقم را محقق کند.

آخوندی با بیان اینکه ۷۵ هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان بودجه مصوب است، تصریح کرد: شهرداری متممی ارائه داد تابودجه امسال ۱۰۷ همتی باشد و خواستار افزایش ۳۴ درصدی بودجه در بخش هزینه ها، ۱۲۹ درصد در بخش واگذاری دارایی سرمایه ای و ۱۲ درصد واگذاری دارایی مالی بود، اما با بررسی شورا این متمم به عدد ۱۰۱ هزار میلیارد تومان رسید. تا دیروز ۶۴ همت درآمد به دست آمده و این به جز ۱۵ همت واگذاری دارایی است و رقم درآمدها را به ۷۹ هزار میلیارد می رساند و این نشان می دهد که از بودجه مصوب عبور کرده ایم.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا با تأکید بر اینکه بحث اصلی ما در عوارض شهرسازی بود، گفت:۳۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان درآمد حوزه توسعه شهر مصوب شده بود که در ۹ ماه ۲۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان درآمد کسب شده و ۳۹ هزار میلیارد تومان تا پایان دیماه محقق شده که سه هزار میلیارد تومان غیرنقد و مابقی نقد بوده است.

وی گفت: اصرار شهرداری تهران این بود که ۱۰۷ همت بودجه قابل تحقق است اما نظر شورا بر این است که ۱۰۱ همت تصویب شود.

آخوندی با اعلام اینکه از این میزان متمم بودجه، ۸۲ هزار میلیارد تومان به درآمدها اختصاص دارد، گفت: عملکرد شهرداری بر اساس مصوبات در واگذاری املاک ۱۵ هزار میلیارد تومان است اما تاکنون ۱۲ هزار میلیارد تومان به ثبت رسیده است. در واگذاری دارایی مالی نیز ۶ هزار میلیارد تومان درآمد کسب شده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه به شهرداری اجازه داده شده ۱۰۰ میلیارد تومان برای برقی سازی موتورسیکلت ها در نظر بگیرد، خاطرنشان کرد: موارد مصوب در تبصره ۲۰ بین ردیف ها توزیع شد.

وی با بیان اینکه ۲۰ همت برای اوراق مشارکت سال بعد پیشنهاد داده بود که حذف شد، اظهار کرد: تغییر عناوین نیز مورد درخواست شهرداری بود که یکی از این موارد در مورد کمک به اجرای طرح شهید همدانی بود تا مناطق بتوانند بر اساس عناوین عملکرد بهتری داشته باشند.

در بخش حقوق و دستمزد کارکنان افزایش اعمال شود

تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا با بیان اینکه پیشنهاد بنده این است که اصل متمم بودجه مورد بررسی قرار نگیرد، اظهار کرد: باید اجازه بدهیم شهرداری به تعهدات سال ۱۴۰۲ عمل کند و اگر عمل کرد تبصره ۲۰ را اجرایی کند.

وی افزود: برخی پروژه ها جدید هستند و چون دو ماه تا پایان سال باقی مانده، می توان پروژه ها را به سال بعد موکول کرد. هرچند در برخی بخش ها همچون حقوق و دستمزد کارکنان نظر ما این است که افزایش اعمال شود.

میثم مظفر رئیس کمیته بودجه شورا هم با بیان اینکه در تملک دارایی های سرمایه ای که دغدغه شوراست که شهرداری اقدامات زیرساختی انجام دهد ۲۱.۵ همت از ۳۱ همت فقط برای تملک دارایی و سه همت برای تملک اراضی در محلات با کاربری های مختلف هزینه شده است، یادآور شد: ۶.۶ همت برای بزرگراه یادگار امام(ره) و تقاطع های غیرهمسطح و ۲.۸ همت برای اجرای آسفالت هزینه شده است. برای افزایش ایمنی ۱.۳ همت و برای توسعه و تجهیز زیرساخت ها و فضاهای فرهنگی نزدیک به یک همت محقق شده است.

وی با بیان اینکه سه همت نیز برای ترمیم حقوق کارکنان رسمی شهرداری پیش بینی شده است، تأکید کرد: در بخش درآمدها ۸۰ همت درآمد محقق شده و به نظر می رسد که ۱۰۱ همت که کمیسیون پیشنهاد داده واقع بینانه است.

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در خصوص تملک اراضی واقع در طرح ها، یادآور شد: سه همت برای این املاک گسترده در شهر تهران کافی نیست؛ مردم سالهاست رنج می برند و کاری نمی توانند انجام دهند و اگر بخواهند پروانه بگیرند تنها می توانند دو طبقه پروانه دریافت کنند و اگر این املاک تخریب هم شود، مردم پول آن را دریافت نمی کنند. باید مشکل مردم را در این زمینه حل کنیم.

در تمام بررسی‌ها اولویت کارهای انجام شده بود

در ادامه محمد آخوندی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه تمام تلاش ما این بود که مبانی مصوب حفظ شود، گفت: بودجه مصوب در جای خود باقی است و تنها مواردی که نیاز به بودجه داشت، در متمم مورد بررسی قرار گرفت. ما اجازه ندادیم شهرداری در بودجه مصوب تغییری اعمال کند.

وی با اعلام اینکه برای هفت همت بودجه حقوق و دستمزد تنها می توان از بخش تملک دارایی و سرمایه ای کاهش داد، خاطرنشان کرد: امروز بر اساس گزارش رسمی شهرداری درآمد تا ۳۰ دی ماه به ۶۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

آخوندی تأکید کرد: در تبدیل وضعیت ایثارگران، اعداد و ارقام تغییر یافته و شهرداری تهران اعداد را ارائه داده است. در تمام بررسی ها اولویت بر کارهای انجام شده بود.

۱۰۱ همت حداقل بودجه ای است که شهرداری به آن خواهد رسید

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه در منطقه ۹، ۱۰ و ۲۰ املاکی برای تملک در این دو ماه پیش بینی شده، خاطرنشان کرد: آن اقداماتی که پیش بینی می شد که تا پایان سال قابلیت اجرا دارند، در متمم لحاظ شده است. ۱۰۱ همت حداقل بودجه ای است که شهرداری به آن خواهد رسید.

پرویز سروری نایب رئیس شورا نیز با بیان اینکه باعث افتخار است که در ابتدای بهمن می گوییم بودجه چهار همت بیش از بودجه مصوب محقق شده است، گفت: تحقق ۸۰ همت بودجه نشان می دهد که در شهر اقدامات زیادی صورت گرفته و پروژه های عمرانی اجرا شده و اگر بتوانیم بودجه ای برای پرداخت به پیمانکاران در نظر بگیریم با شوق و رغبت بیشتری در شهر کار خواهند کرد.

وی ادامه داد: در این افزایش بودجه در متمم، زمینه سازندگی در شهر را فراهم می کنیم و از این مسیر باید بتوانیم بدهی پیمانکاران را پرداخت کنیم. ما می توانیم بودجه ۱۰۷ همتی شهرداری را بپذیریم و بخشی را برای اجرای طرح ها اختصاص دهیم.

سروری تأکید کرد: این خبر بسیار خوبی است که باید تنها سه همت برای آسفالت پرداخت کنیم و این نشان می دهد که در شهر اقداماتی صورت گرفته است و حالا باید بدهی ها پرداخت شود.

در ادامه مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به دو هزار میلیارد تومان برای املاک و یک هزار میلیارد تومان برای تسویه بدهی پیمانکاران جهت اضافه شدن به مبلغ متمم پیشنهادی شورا به میزان ۱۰۱ همت، اظهار کرد: پیشنهاد ما این است که در مجموع ۱۰۴ همت متمم بودجه به تصویب برسد.

سید جعفر تشکری هاشمی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا هم در این جلسه در جریان بررسی یکی از تبصره های متمم مبنی بر اختصاص اعتبار برای برقی سازی موتورسیکلت های شهرداری، اظهار کرد: با وجود شرکت خودروسرویس شهر لزومی ندارد هیچ خرید جدیدی صورت بگیرد.

وی در واکنش به پیشنهاد اضافه شدن بودجه نوسازی خودروهای فرسوده به برقی سازی موتورها در این تبصره در راستای کاهش آلودگی هوا، یادآور شد: شهرداری چند سال پیش سه تا چهار هزار خودرو خریداری کرده بود و لزومی ندارد که مجدداً خودرو بخریم. با خریدن خودرو برای شهرداری نمی توانیم مشکل آلودگی هوا را از بین ببریم.

گفتنی است بر اساس پیشنهاد مهدی چمران ۱۰۴ همت متمم لایحه بودجه شهرداری تهران در سال ۱۴۰۲ به تصویب رسید.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار