معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری:

انجمن خبرنگاران علم و فناوری تشکیل می‌شود

تهران (پانا) - معاون علمی و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با بیان اینکه ایده تأسیس انجمن خبرنگاران علم و فناوری با جدیت از سوی معاونت علمی دنبال می‌شود گفت تلاش می‌شود زمینه‌ای فراهم شود که علاوه بر خبرنگاران این حوزه افراد علاقمند در حوزه تولید محتوا هم آموزش دیده و ترغیب شوند تا تولید محتوای غنی و ارزشمند در حوزه علم و فناوری داشته باشند.

کد مطلب: ۱۳۹۳۸۹۹
لینک کوتاه کپی شد
انجمن خبرنگاران علم و فناوری تشکیل می‌شود

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، همزمان با فرارسیدن 17مردادماه سالگرد شهادت محمود صارمی، خبرنگار ایرنا و دیپلمات‌های ایرانی در حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف و روز گرامیداشت مقام خبرنگار، روح الله دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری و جمعی از اصحاب رسانه دیدار و گفت‌وگویی صمیمی داشتند.

روح الله دهقانی طی سخنانی در جمع خبرنگاران حوزه علم و فناوری با اشاره به نقش کلیدی و راهبردی رسانه‌ها در شکل‌گیری باورها اظهار داشت: حوزه خبر با روح و ذهن افراد ارتباط دارد؛ لذا اگر بیش تر از حوزه سلامت اهمیت نداشته باشد به همان اندازه اهمیت دارد. مسایل علوم و فناوری های شناختی به یکی از دغدغه های صاحبان قدرت تبدیل شده و فهمیده اند آن چه که می توانند با آن تغییر ایجاد کنند چیزی جز باور و شناخت نیست.

وی افزود: در حوزه ای فعالیت می کنیم که تقدس و جدیت دارد و از نقش تمامی فعالان این عرصه قدردانی می کنم که کاری دشوار و بدون مزایای خاص را با عشق و جدیت دنبال میکنند. معتقدم رسانه در حوزه علم و فناوری، پیشرو و نوک پیکان است و آن چه که پیش قراول ترویج و توسعه فناوری است، رسانه است.

دهقانی با بیان اینکه ایده تأسیس انجمن خبرنگاران علم و فناوری با جدیت از سوی معاونت علمی دنبال می‌شود اظهار داشت: در تلاشیم زمینه ای را فراهم کنیم تا علاوه بر خبرنگاران این حوزه افراد علاقمند در حوزه تولید محتوا هم آموزش دیده و ترغیب شوند تا تولید محتوای غنی و ارزشمند در حوزه علم و فناوری داشته باشند.

وی با بیان این که مردم نسبت به اخبار هوشمندانه برخورد می‌کنند و دستاوردهای واقعی را از تبلیغات و شعارها تشخیص می دهند تصریح کرد: پیشنهاد من این است که یک پلتفرم اشتراک محتوا توسط روابط عمومی معاونت ایجاد شود تا خبرنگاران بتوانند در صورت تمایل از انواع محتوای خام که در اختیار آنها قرار می گیرد در تولید محتوا استفاده کنند. همچنین در سفرهای استانی معاون علمی و معاونان و مدیران معاونت هم هر بار تعدادی از خبرنگاران حضور داشته باشند تا ضمن آشنایی با فضای سفرها، تولیدات خبری داشته باشند.

وی با بیان این که انتقاد رسانه ها به ویژه در حوزه علم و فناوری به معنای سازندگی است، اظهار داشت: بیان انتقادات و مطالبات مردم از سوی رسانه ها به بهبود امور منجر می‌شود و معتقدم نقدی که خبرنگار در حوزه علم و فناوری دارد باید مورد توجه جدی قرار بگیرد.

دهقانی افزود: با توجه به اقتضائات خاص حوزه علم و فناوری طبعا انتظار نمی رود که اخبار این حوزه به اندازه برخی حوزه های دیگر مخاطب بسیار عمومی و گستره داشته باشد. انتظار از رسانه‌های حوزه علم و فناوری، انتقال و انتشار کیفی و دقیق مفاهیم و واقعیات این حوزه است و اگر اخبار با محتوای مناسب به دست مخاطب هدفش برسد و او بهره لازم را ببرد، رسانه رسالت خود را به خوبی انجام داده است. مثلا اگر جزئیات و چند و چون نظام جدید ارزیابی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان توسط رسانه‌ها به خوبی تبیین شود به طوری که شرکت دانش بنیان بداند چه حمایت‌هایی شامل حالش می‌‌شود و چه کارهایی باید انجام دهد، رسانه به نقش خود در توسعه زیست‌بوم اقتصاد دانش‌بنیان عمل کرده است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری، حوزه علم و فناوری را عرصه‌ای مظلوم و آماج حملات برخی از جریان‌های آسیب‌رسان دانست و افزود: حوزه علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان عرصه‌ای به معنای واقعی کلمه مظلوم است و جریان‌هایی که به این حوزه‌ علاقه ندارند و با پیشرفت کشور در این عرصه مخالفند، به شکل‌های گوناگون با استفاده از انواع و اقسام فضاسازی‌ها و اتهام ها به دنبال این هستند که به مسیر پیشرفت آسیب زده و این جریان سالم را به آلودگی هایی دچار کنند. مثلا درباره حجم معافیتهای مالیاتی و حمایتهای مالی از شرکتهای دانش بنیان بزرگنمایی می شود در حالی که کل معافیت مالی که شرکتهای دانش بنیان دریافت کرده اند یک درصد معافیتهای مالیاتی که به عناوین مختلف در کشور اعمال می شود نیست. این جا است که جریان هم‌دل و هم افزای رسانه‌ای علم و فناوری با دانش، تجربه و توانمندی خود در مقابل این جریان هوشمندانه می‌ایستد و واقعیات عرصه علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان کشور را به آگاهی مردم می‌رساند.

وی افزود: در راستای انتشار خبر دقیق و صحیح و کمک به فعالان رسانه‌ای انگیزه‌مند و پرتلاش، وظیفه خود و معاونانم می دانم که از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم و آن‌چه را که لازم است از اطلاعات و محتوای دقیق تا حمایت و همراهی با جریان رسانه‌ای علم و فناوری در اختیار فعالان این عرصه قرار دهیم. نباید فراموش کنیم که امروز، صیانت و حفظ حریم علم و فناوری کشور یک ضرورت است که البته این امر به معنای پوشاندن خطاها و کاستی ها نیست اما نباید صرفاً برای ایجاد فضا و داغ کردن یک موضوع، یک جریان انگیزه‌مند و آینده‌ساز را دلسرد کنیم.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار