شروع وزش بادهای ۱۲۰ روزه در سیستان و بلوچستان

تهران (پانا) - در حالی که وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال سیستان و بلوچستان آغاز شده، در شبانه روز گذشته بیشینه سرعت وزش باد در هیرمند به ۹۰کیلومتر بر ساعت رسید.

کد مطلب: ۱۳۷۴۳۳۱
لینک کوتاه کپی شد
شروع وزش بادهای ۱۲۰ روزه در سیستان و بلوچستان

به گزارش سازمان هواشناسی، بیشینه سرعت وزش باد در هامون از دیگر شهرستان های شمالی سیستان و بلوچستان نیز در ۲۴ ساعت گذشته به ۱۹ متر برثانیه معادل ۶۸ کیلومتر بر ساعت رسید. همچنین بیشینه باد در زابل نیز به حدود ۵۸ کیلومتر بر ساعت رسید.

داده های بلند مدت هواشناسی نشان می دهد که بادهای ۱۲۰ روزه از اواخر اردیبهشت ماه هر سال تا اواخر تابستان و گاهی نیمه های مهر ماه در شرق کشور به ویژه شمال سیستان و بلوچستان جریان دارد.

گاهی بیشینه سرعت وزش این بادها به بیش از ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت نیز می رسد کما اینکه بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان سال گذشته بیشینه وزش باد در زابل در ۳۱ اردیبهشت با ۱۲۶ کیلومتر بر ساعت رسید.

خشکسالی‌های اخیر به ویژه خشک شدن تالاب های هامون سبب شده سطح غبار خیزی در منطقه افزایش یابد و وزش این بادها خیزش گردوخاک را تشدید کند.

حداقل پنج شهرستان شمال سیستان و بلوچستان به صورت مستقیم با چالش گردوخاک ناشی از خشک شدن تالاب های هامون و مناطق غبار خیز در شرق کشور مواجهه هستند. گاهی گردوخاک این مناطق به دریای عمان نیز نفود می کند و علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن اکثر شهرستان های این استان، به عمق خاک کشورهای همسایه افغانستان و پاکستان نیز کشیده می‌شود.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار