جزییات میزان افزایش نرخ کرایه تاکسی برای سال 1402

تهران (پانا) - در نوبت دوم جلسه یکصد و سی وششم شورا، لایحه مربوط به تاکسیرانی از لوایح خدمات سال ۱۴۰۲ مورد بررسی قرار گرفت و میران افزایش نرخ کرایه تاکسی برای سال آینده مشخص شد.

کد مطلب: ۱۳۵۶۳۹۰
لینک کوتاه کپی شد
جزییات میزان افزایش نرخ کرایه تاکسی برای سال 1402

لوایح بهای خدمات در سال ۱۴۰۲ در بخش مربوط به تاکسیرانی در یکصد و سی و ششمین جلسه شورا مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدا سید جعفر تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه متوسط افزایش نرخ کرایه تاکسی برای سال آینده ۴۵ درصد است، اظهار کرد: از ۵۰۰ خط تاکسیرانی کمتر از ۱۰ درصد از خطوط، افزایش رقمی بیش از این دارند که به حداکثر ۷۵ درصد می‌رسد و برخی خطوط نیز کمتر از ۴۵ درصد است.

تشکری گفت: نرخ کرایه تاکسی‌های فرودگاه مهرآباد ۳۵ هزار تومان، تاکسی‌های راه آهن، ویژه و تاکسی تلفنی هریک ۲۵ هزار تومان و مبلغ هزار و ۴۵۸ تومان در تمام این بخش‌ها به ازای هر کیلومتر پیمایش لحاظ خواهد شد، اگر خط تاکسیرانی در خطوط با شیب تند باشد، تا سقف حداکثر ۲۰ درصد قابل افزایش خواهد بود و با توجه به اینکه در ساعات اوج ترافیک، رانندگان میلی به تردد ندارند که بنا بر نظر کارشناسی سازمان تاکسیرانی، این رقم تا ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی در ادامه با بیان اینکه از ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح نیز ۲۰ درصد به نرخ کرایه افزوده خواهد شد، تاکید کرد: در روزهای یخبندان و بارندگی شدید نیز حداکثر ۴۰ درصد افزایش پیش بینی شده است؛ نرخ کرایه ون‌ها نیز تا سقف ۸۰ درصد تاکسی‌ها خواهد بود، لذا شهرداری تهران موظف است ظرف ۶ ماه ظرفیت پرداخت الکترونیک در تاکسی‌ها را فراهم و همچنین تاکسی برخط را از طریق جذب سرمایه گذاری و پلتفرم‌های موجود ظرف مدت ۹ ماه برقرار کند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورا با اعلام اینکه قیمت‌های جدید از اردیبهشت ماه سال آینده اعمال خواهد شد، گفت: شهرداری تهران مجاز است افزایش ۸۰ درصدی قیمت را در خودروهای لوکس در نظر بگیرد و مرجع تشخیص آن سازمان تاکسیرانی است.

تشکری هاشمی با بیان اینکه شهرداری تهران در سال آینده باید لایحه سرویس مدارس را برای سال تحصیلی ۱۴۰۲- ۱۴۰۳ ارائه کند، خاطر نشان کرد: سازمان تاکسیرانی مجاز است برای صدور مجوز بهره برداری شرکت‌های تاکسیرانی، مبالغ را بر اساس رتبه دریافت کند و مدت پروانه‌ها نیز سه ساله خواهد بود، ارقام برای شرکت‌های رتبه یک ۲۰ میلیون تومان، رتبه دو ۱۷ میلیون تومان، رتبه سه ۱۳ میلیون تومان، رتبه چهار ۱۰ میلیون تومان و رتبه پنج ۶ میلیون تومان است که البته تمام شرکت‌ها در رتبه پنج قرار دارند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در صورت تغییر نرخ حامل‌های انرژی، شهرداری تهران مکلف است اصلاحیه را تهیه کرده و به شورا ارائه دهد، تصریح کرد: شهرداری مکلف است لایحه تعیین نرخ بلیت در سال ۱۴۰۳ را حداکثر تا پایان دی ماه سال آینده به شورا ارائه دهد.

مهدی چمران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه پیشنهاد داد برای حل مسئله مدیریت شرکت‌های تاکسیرانی با وزارت صمت، به شهرداری فرصتی ۶ ماهه داده شود و مشخص شود این شرکت‌ها زیرمجموعه شهرداری یا وزارت صمت هستند.

در جریان بررسی این لایحه، مهدی وحدت کار، مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران هم از نهایی شدن تفاهمنامه‌ای با سازمان ورزش و توافق با شرکت شهر سالم برای خدمات رسانی به تاکسیرانان خبر داد.

وحدت کار تاکید کرد: شرکت‌های تاکسیرانی باید مسئولیت حمل و نقلی داشته باشند اما در حال حاضر اقدامات دفتری انجام می‌دهند و این به نوعی اشکال به شمار می‌رود و باید تغییراتی ایجاد شود که در حال ایجاد این تغییرات در آئین نامه‌ها هستیم، موضوع تامین مسکن رانندگان تاکسی نیز در دست پیگیری است.

در ادامه مهدی اقراریان، رئیس کمیته نظارت شورا در خصوص لحاظ تخفیفاتی برای رانندگان تاکسی عنوان کرد: هرگونه ارائه تخفیفات نیازمند به مصوبه شورا است لذا پیشنهاد می‌شود در هرکجا شهرداری در خصوص تاکسیرانی نیاز به اعمال تخفیفاتی احساس کرد، آن را در قالب لایحه به صحن شورا ارائه دهد تا مجموعه شورا برای کمک به قشر زحمتکش رانندگان تاکسی اقداماتی انجام دهد، ما نباید اجازه دهیم هویت تاکسیرانی دچار خطر شود.

وی افزود: در شهرهای بزرگ دنیا مانند لندن خود موضوع تاکسیرانی یک مسئله و الگوی مشخصی است و بخشی از هویت شهر محسوب می‌شود، در اینجا نیز شرکت تعاونی مسکن در این حوزه بسیار فعال بوده است، علیرغم اینکه این قشر خدمات بسیار ارزنده‌ای را به مردم شهر ارائه می‌دهند اما ما نتوانسته‌ایم این زحمات را به گونه‌ای جبران کنیم، بنابراین پشنهاد می‌شود در حال حاضر که شهرداری تهران بحث قرارگاه جهادی مسکن را دنبال می‌کند، تاکسیرانی را نیز به عنوان یکی از این بخش‌ها در نظر گرفته و معرفی کند.

اقراریان تصریح کرد: اگر قرار است که کمکی برای ساخت مسکن و استطاعت رانندگان در این زمینه انجام شود، اعضای شورا آمادگی دارند که در موضوعات مربوط به رانندگان تاکسی کمک کند و امیدواریم در این دوره بتوانیم گامی موثر از حرف به عمل برای رانندگان تاکسی برداریم.

گفتنی است بر اساس پیشنهادات، مقرر شد ساعات اوج بر اساس ساعت اعلامی از سوی شرکت کنترل ترافیک مشخص شود؛ همچنین خودروهای تیبا و پراید و خودروهای همانند نمی‌توانند بیش از چهار مسافر جابجا کرده و در خطوط خطی فعال باشند.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار