قضات مجتمع قضایی عدالت درباره حجم زیاد پرونده‌های ورودی به القاصی‌مهر چه گفتند؟

تهران (پانا) - رئیس کل دادگستری استان تهران صبح امروز از مجتمع قضایی عدالت بازدید کرد.

کد مطلب: ۱۲۴۸۲۵۴
لینک کوتاه کپی شد
قضات مجتمع قضایی عدالت  درباره حجم زیاد پرونده‌های ورودی به القاصی‌مهر چه گفتند؟

به گزارش قوه قضاییه، علی القاصی‌مهر رئیس کل دادگستری تهران صبح امروز به همراه محمد کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه و یحیی جعفری رئیس کل محاکم استان تهران از مجتمع قضایی عدالت بازدید کرد.

به گفته پورعبدالله، سرپرست مجتمع قضایی عدالت، این مجتمع قضایی دارای ۱۸ شعبه حقوقی، ۶ شعبه کیفری، ۴ اجرای احکام و ۲ شعبه صلح و سازش شورای حل اختلاف است.

بیشترین پرونده‌های وارده به شعب کیفری مجتمع قضایی عدالت شامل پرونده‌های کلاهبرداری، توهین به اشخاص و سرقت مستوجب تعزیر است و بیشترین پرونده‌های ورودی به شعب حقوقی مربوط به پرونده‌های اعسار، مطالبه خسارت تایید تادیه و مطالبه وجه است. ماهیانه به صورت میانگین ۲۱۰ پرونده وارد هر شعبه حقوقی این مجتمع می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران نیز در این بازدید از شعب مختلف مجتمع قضایی عدالت سرکشی کرد و ضمن گفت و گو با قضات در جریان پرونده‌های شعب مجتمع قرار گرفت.

قضات مجتمع قضایی عدالت حجم زیاد پرونده‌های ورودی به مجتمع به نسبت تعداد کارمندان، ثبت بی‌دلیل اعسار از هزینه‌های دادرسی از سوی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و تاخیر در ارسال پاسخ به استعلام ها از سوی برخی دستگاه ها را از مشکلات موجود که موجب اطاله دادرسی می‌شود، اعلام کردند.

در جریان این بازدید، در یکی از شعب مجتمع قضایی عدالت تعدادی پرونده مربوط به سال ۹۷ وجود داشت که القاصی به قاضی شعبه دستور داد تا این پرونده ها در اولویت رسیدگی قرار بگیرد و کوتاه ترین وقت رسیدگی به آنها داده شود.

القاصی مهر همچنین در مورد راه‌اندازی سیستم نوبت‌دهی روزانه در این مجتمع قضایی برای افزیش سرعت رسیدگی به پرونده‌ها تاکید کرد.

رئیس کل دادگستری تهران در ادامه بازدید خود از مجتمع قضایی عدالت، با کارمندان اداری این مجتمع قضایی نیز گفت‌گو کرد.

القاصی مهر در ادامه ضمن تشکر از تلاش‌های قضات و کارمندان این مجتمع قضایی، با اشاره به مشکلات معیشتی کارکنان دستگاه قضا، گفت: رئیس قوه قضاییه نسبت به معیشت کارکنان بسیار دغدغه‌مند است و در این زمینه نیز صبحت‌هایی با دولت انجام شده تا از مسیرهای دیگری به توان به معیشت کارمندان کمک کرد.

در جریان این بازدید، کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری قوه قضاییه با اشاره گلایه‌های برخی از قضات در خصوص کندی سامانه‌های قضایی و دفاتر خدمات قضایی الکترونیک گفت: به روز رسانی سامانه‌ها و تجهیزات قوه قضاییه در دستور کار قرار داد و سعی داریم تا پایان سال کل تجهیزات را به روزرسانی کنیم.

کاظمی فرد بیان کرد: برای کاهش مشکلات مردم در دفاتر خدمات قضایی برنامه‌هایی تدوین شده است و مردم می‌توانند از طریق سامانه ۱۴۷۰ مرکز تماس خدمات الکترونیک قضایی مشکلات خود را مطرح کنند.

در جریان بازدید رئیس کل دادگستری تهران از مجتمع قضایی عدالت که تا عصر امروز به طول انجامید، القاصی مهر با مراجعه‌کنندگان به این مجتمع قضایی به گفت و گو نشست و دستورات لازم را برای رفع مشکلات آنها صادر کرد. تعدادی از مراجع کنندگان نیز درخواست‌های خود را به صورت مکتوب به رئیس کل دادگستری تهران ارائه کردند.

رئیس کل دادگستری تهران همچنین بر لزوم تسریع در رسیدگی‌های قضایی با هدف رفع مشکلات مردم تأکید کرد.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار