معاون وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد؛

احیای معاونت پرورشی باید مورد توجه مدیران مدارس غیردولتی باشد

تهران (پانا) - معاون وزیر آموزش و پرورش گفت باید به موضوعات پرورشی و تربیتی در مدارس غیردولتی نگاه ویژه‌ای شود و باید بتوانیم در حوزه‌های پرورشی و تربیتی برنامه‌های متنوع و اثرگذاری را تعریف و اجرا کنیم.

کد مطلب: ۱۴۷۴۴۱۰
لینک کوتاه کپی شد
احیای معاونت پرورشی باید مورد توجه مدیران مدارس غیردولتی باشد

احمد محمودزاده در نشست مشترک با شورای نظارت و مدیران مناطق ۱۹گانه شهر تهران با اشاره به تعیین الگوی شهریه مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی ۱۴۰۳- ۱۴۰۲ اظهار داشت: طبق آسیب‌شناسی انجام شده در سال تحصیلی گذشته مقرر شد مشکلاتی که در این زمینه مانع از اجرای درست قوانین می‌شود، برطرف شود از این رو نسبت به سیاست‌های افزایشی حداقل و حداکثر شهریه مدارس ورود جدی خواهیم داشت تا کاهش شهریه یک مدرسه سبب افت کیفیت آموزش و تضییع حقوق معلم و دانش آموز در مدرسه نشود.

وی با تاکید بر اینکه شهریه مدارس باید متناسب با الگوهای تعیین شده و آمایش منطقه‌ای انجام شود، ادامه داد: بر اساس ماده ۱۵ قانون مدارس غیردولتی، هفت مورد در شهریه دیده شده است و طبق ماده ۱۶ قانون، تعیین شهریه در مناطق برعهده مدیران منطقه است. مدیران باید به ازای هر مدرسه یک صورت جلسه با حضور ومشارکت مدیران، اعضای موسس مدرسه و انجمن اولیا داشته باشند و بر اساس آن طی یک صورت جلسه شهریه مدرسه موردنظر تعیین شود.

محمودزاده با بیان اینکه این برنامه سبب می‌شود تا کیفیت آموزشی در مدارس سراسر کشور ارتقا یابد، افزود: رویکرد جدید در آموزش و پرورش بازگشت به مدرسه، محتوای درسی با مرجعیت کتاب است. معتقدیم نقش مدیران در افزایش کیفیت‌بخشی در مدارس با استفاده از ظرفیت معلمان و اولیای دانش‌آموزانی است که در این زمینه باید تدابیر مناسبی گرفته شود و شهر تهران باید در این موضوع پیشتاز باشند تا به عنوان الگویی برتر در کشور مورد استفاده قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به نقش کنش‌گری دانش‌آموزان در مدارس بیان کرد: براساس برنامه فراگیر آموزش و پرورش و تاکیدات مقام معظم رهبری باید به موضوعات پرورشی و تربیتی در مدارس غیردولتی نگاه ویژه‌ای شود و باید بتوانیم در حوزه‌های پرورشی و تربیتی برنامه‌های متنوع و اثرگذاری را تعریف و اجرا کنیم.

محمودزاده با اشاره به سه رویکرد سازمان مدارس و مرکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی اضافه کرد: موسسان و مدیران مدارس باید تلاش کنند تا برنامه‌های تمهیدی، ترویجی و تعمیقی مورد نظر بر اساس بخشنامه‌های صادر شده به خوبی به سرانجام برسد.

معاون وزیر آموزش و پرورش در ادامه به همکاری‌های مشترک از جمله فعالیت‌های تربیت بدنی و پرورشی انجام شده اشاره کرد و افزود: بر اساس توافق‌های صورت گرفته باید موضوع سلامت، بهداشت و پرورشی به صورت جدی در مدارس غیردولتی دنبال شود تا همه دستورالعمل‌های صادر شده در این زمینه عملیاتی شوند.

محمودزاده با اشاره به اینکه احیای معاونت پرورشی در مدارس غیردولتی و کنشگری به منظور تربیت و پرورش دانش‌آموزان مورد توجه مدیران باشد، گفت: احیای معاونت پرورشی و جذب مربی با این موضوع باید در اولویت مدارس غیردولتی باشد تا بدین وسیله بخشنامه‌ها و برنامه‌های تربیتی و پرورشی به سرانجام برسد. انتظار می‌رود نظارت بر تشکیل منظم تعیین شهریه انجام و همه مولفه‌ها در نظر گرفته شوند و از همه جلسات مستندسازی انجام شود.

معاون وزیر در ادامه خواستار سرعت و دقت عمل در پایش مدارس غیردولتی شد و بیان کرد: رصد دقیق آمار دانش‌آموزان، انجام دقیق الزامات قانونی، شناسایی موسسان دوتابعیتی، رصد انجام برنامه‌های پرورشی موارد قابل انتظار از مدیران است.

وی در ادامه به اصلاح قوانین مدارس غیردولتی اشاره کرد و گفت: طبق این اصلاحیه ساعات کار معلمان مدارس غیردولتی ۳۰ ساعت است و مشکلات بیمه‌ای آنان نیز رفع شده است بنابراین برابر ابلاغیه صورت گرفته انتظار می‌رود مدیران نسبت به این مهم توجه ویژه داشته باشند تا حق و حقوق معلمان ادا شود.

محمودزاده به هماهنگی با دولت برای بیمه همه معلمان در مدارس زیر ۱۰۰ نفر دانش‌آموز خبر داد و اظهار داشت: حدود ۹۰ هزار مدرسه با جمعیت زیر ۱۰۰ دانش‌آموز در کشور وجود دارد و در تلاش هستیم تا همه معلمان در مدارس زیر ۱۰۰ نفر از بیمه کامل برخوردار شوند.

معاون وزیر آموزش و پرورش درباره نظارت بر عملکرد مدارس و مراکز غیردولتی و اهتمام در این زمینه خاطرنشان کرد: از آنجا که در برخی موارد تذکرات اثربخشی لازم را نداشته طبق تصمیم شورای استان مدارس متخلف که بیش از توافق صورت گرفته شهریه دریافت کنند؛ جریمه نقدی شوند و این جریمه از حساب مدرسه کسر می‌شود و به دانش‌آموز عودت خواهد شد. این جریمه از بخشی تا ۱۰۰درصد قابل انجام است.

رئیس سازمان مدارس غیردولتی با اشاره به شعار دولت مبنی بر شفافیت بیان کرد: هیچ مدیر شاغلی حق ندارد مدرسه‌ای در جریان داشته باشد زیرا این امر تعارض منافع محسوب و مطابق قانون تخلف است و با متخلفان برخورد قاطع خواهد شد.

محمودزاده در ادامه به مبحث نیروی انسانی اشاره کرد و افزود: موضوع نیروی انسانی درباره انجام گزینش و توانمندسازی آنها یکی از مهمترین دغدغه‌های من در این معاونت به شمار می‌رود.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار