وزیر آموزش و پرورش:

نقطه شروع تحول آموزش‌و‌پرورش توجه به معلم و تربیت معلم است

توانمندسازی معلمان از طریق دانشگاه فرهنگیان در اولویت است/ هر استان باید یک برش از سند تحول برای خود بومی‌سازی کند

تهران (پانا) - وزیر آموزش و پرورش بر توجه ‌به معلم و تربیت معلم به‌عنوان نقطه شروع تحول آموزش و پرورش،‌ تاکید کرد.

کد مطلب: ۱۳۷۶۵۵۲
لینک کوتاه کپی شد
نقطه شروع تحول آموزش‌و‌پرورش توجه به معلم و تربیت معلم است

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش؛ رضامراد صحرایی در اولین سفر خود به مشهد مقدس در نشست شورای معاونان و روسای ادارات آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به این که آموزش و پرورش بزرگترین دستگاه کشور است، گفت: مهمترین نیاز ما این است که ارتباط اجزای این دستگاه عظیم را با هم هماهنگ کنیم؛ باید بررسی کنیم که چگونه اجزای آموزش و پرورش می‌توانند در کنار هم دقیق و درست کار کنند.

وی ادامه داد: روح و ذات فرآیند آموزش و پرورش، انضباط و ارتباط است. بزرگترین چالش آموزش و پرورش نیروی انسانی، بودجه و کمبود امکانات و تجهیزات نیست بلکه چالش به خود مشغول شدن آموزش و پرورش است.

صحرایی، مسیر قوی ساختن آموزش و پرورش را هماهنگی اجزای بدنه آموزش و پرورش با یکدیگر عنوان کرد و گفت: اگر در بخش‌هایی از آموزش و پرورش هماهنگ هستیم، هنر مدیران است اما باید این کار به طور سیستمی باشد لذا نباید با یک انتصاب، هماهنگی از بین برود.

عضو کابینه دولت مردمی ایران قوی با انتقاد از رویه آموزش و پرورش به دلیل نشان ندادن اقدامات خوب مجموعه اظهار کرد: در مدارس، کارهای بسیار خوبی انجام می‌شود اما فقط کاستی‌ها دیده و بیان می‌شود. آموزش و پرورش فقط در هنگام اتهام از خود دفاع می‌کند در صورتی که باید کنشگر باشیم.

وی با بیان مثالی از کنشگری آموزش و پرورش که در سال جدید اتفاق افتاد، گفت: در امتحانات نهایی سال‌های گذشته، زمانی که گفته می‌شد سوالات لو رفته، شروع به پاسخگویی می‌کردیم در حالی که این اتفاق نمی‌افتاد. امسال کنشگری را پیش از امتحانات نهایی آغاز کردیم و بعد از شروع امتحانات، سوالات را منتشر کردیم زیرا انتشار سوال بعد از شروع آزمون به معنی لو رفتن سوال نیست.

صحرایی تصریح کرد: امسال مسئولین می‌توانند از هر حوزه امتحانی که می‌خواهند بازدید کنند تا سلامت و امنیت برگزاری امتحانات آموزش و پرورش به آن‌ها اثبات شود.

عضو کابینه دولت مردمی ایران قوی، نکته سوم برای پیشرفت را تحول نامید و گفت: تحول ابتدا در ذهن و روح اتفاق می‌افتد. این که مانند دیگران فکر نکنیم. شهید آوینی می‌گفت؛ «اگر کسانی که ایجادکننده تحول هستند از زمان خود تبعیت کنند تحول اتفاق نخواهد افتاد.»

وی گفت: یک مطالعه از روندهای اداری نشان داده که با سیستمی و مکانیزه کردن کارها می‌توان نیروی انسانی را کاهش داد و از این روش در امور اداری خود استفاده نکرده‌ایم.

صحرایی با اشاره به سخنی از شهید رجایی که گفته است؛ «آموزش و پرورش یعنی وزارت تربیت و نگهداری معلمان؛ ساختمان چیزی نیست که نشود ساخت، ساختن معلم است که مشکل است» خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم آموزش و پرورش را به شکل انقلابی متحول کنیم، نقطه شروع آن از معلم و تربیت معلم است، وزارت آموزش و پرورش باید به معلمان به طور ویژه توجه کند زیرا انجام هر تربیتی بر روی دانش‌آموزان از طریق معلمان ممکن است. بر این اساس دانشگاه تربیت معلم یک سازمان جدا نیست و باید در بطن آموزش و پرورش باشد.

عضو کابینه دولت مردمی ایران قوی افزود: توانمندسازی معلمان از طریق دانشگاه فرهنگیان بویژه در تابستان در دستور کار قرار گرفته است لذا باید از فرصت تابستان برای این کار استفاده کرد.

وی تصریح کرد: هر استان باید یک برش از سند تحول برای خود بومی‌سازی کند.

وزیر آموزش و پرورش با تقدیر از اقدامات آموزش و پرورش خراسان رضوی و اداره نوسازی و توسعه و تجهیز استان گفت: ساخت استخرها، چمن‌های مصنوعی و این قبیل کارها، اقدامات ارزشمندی است و با این کارها می‌توان دانش‌آموزان را از فضای مجازی دور کرد.

وی رتبه‌بندی معلمان را مهمترین برنامه آموزش و پرورش عنوان کرد و افزود: در حال بررسی اعتبارات، اعتبارسنجی و صحت‌سنجی رتبه‌های قبلی هستیم. مقایسه کار یک معلم عشایر با معلم و استادی که در شهر با بهترین امکانات کتاب و مقاله می‌نویسد، اشتباه است.

صحرایی توجه به مسکن فرهنگیان، حضور صندوق ذخیره برای بهبود رفاه فرهنگیان و تکمیل ساختمان‌های نیمه کاره را از برنامه‌های پیش رو مطرح کرد.

وزیر آموزش و پرورش در پایان گفت: با وجود تمام مشکلات، امید به اصلاح خیلی زیاد است و این مهم با همراهی همه ارکان نظام تعلیم و تربیت اتفاق می‌افتد.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار