حامد صبوری:

معلمان باید پیشتازان عرصه جهاد تبیین در کشور باشند

تهران (پانا) - مدیرکل امور مجلس وزارت آموزش و پرورش به مناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهرستان ورامین به ایراد سخن پرداخت.

کد مطلب: ۱۲۷۶۶۱۳
لینک کوتاه کپی شد
معلمان باید پیشتازان عرصه جهاد تبیین در کشور باشند

حامد صبوری ضمن تبریک این هفته به معلمان و خادمان عرصه تعلیم و تربیت، یاد و خاطره همه شهدا بویژه بیش از چهار هزار شهید معلم و سی و شش هزار شهید دانش آموز و استاد شهید مرتضی مطهری را گرامی داشت و گفت: شهید مطهری به عنوان یک معلم بصیر، آگاه، انقلابی و تبیین گر الگوی مبارزه با جریانات منحرف و متحجر است و به حق اسوه و الگویی تمام عیار برای معلم در تراز انقلاب اسلامی است، معلمی که همه عمر خویش را صرف آموختن علم و حکمت نمود و زکات آن را با تعلیم و تربیت شاگردان بسیار و نگارش کتب مختلف ادا کرد.

صبوری افزود: شهید مطهری شهید جهاد تبیین است" و شهادت در راه خدا و در مسیر متعالی انقلاب اسلامی ثمره مجاهدت و تلاش های بی وقفه او بود.

مدیرکل امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: در جامعه انسانی اساسی ترین عمل تعلیم و تربیت است و کسی که این رسالت را به دوش می کشد معلم است، وی افزود؛ اولین معلم و مربی انسان خالق و آفریدگار اوست و نقش معلمی در مرحله نخست از شئون خداوند سبحان است، پس از خداوند کسی که تعلیم و تربیت افراد را برعهده می‌گیرد باید خلیفه خدا و مظهر او در این صفت باشد، لذا معلمی را از وظایف و مشاغل انبیا الهی برشمرده‌اند به همین جهت در آیه دوم سوره جمعه پیامبر اسلام(ص) که رحمه للعالمین است، به عنوان شایسته ترین معلم برای بشریت از ناحیه خداوند برگزیده شده است.

صبوری سنجش اهمیت هر کاری را بر اساس نقش و ارزش آن کار برشمرد و گفت: اهمیت کار تعلیم و تربیت و معلمی به اندازه ای است که ساختن و هدایت یک فرد مساوی زنده کردن همه افراد جامعه است.

مدیرکل امور مجلس وزارت آموزش و پرورش افزود؛ معلمی که میخواهد شغل و وظیفه انبیا الهی را برعهده بگیرد و رسالت عظیم تعلیم و تربیت بشر و زمینه رشد و تعالی فرد و اجتماع را فراهم سازد می بایست قبل از آنکه به این مهم یعنی ساختن دیگران و جامعه مشغول شود به خودسازی بپردازد و خودسازی به هیچ وجه میسر نیست مگر با خودشناسی که زمینه خداشناسی است و به فرموده امیرالمومنین حضرت علی بن ابیطالب(ع): هرکس خویش را شناخت، خدایش را می شناسد.

وی گفت: در دنیای امروز رشد و گسترش وسیع علم و فناوری بعنوان عامل مهم و اساسی در فرآیند رشد و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع بشری به حساب می آید، لذا بر این اساس نقش و اهمیت نظام آموزش و پرورش جهت پیشرفت کشور و توسعه پایدار بیش از پیش مشخص می شود.

صبوری با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مبنی بر اینکه؛ "معلمان افسران سپاه پیشرفت کشور هستند" گفت: معلمان نقش عمود خیمه تعلیم و تربیت نسل آینده کشور را ایفا می کنند.

وی با اشاره به شعار سال یعنی "سال تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین" که ازسوی رهبری فرزانه انقلاب بیان گردیده است، گفت: نقش معلمان در تحقق این شعار به عنوان بستر ساز و پیشران جامعه دانش بنیان بی بدیل و بی نظیر است.

حامد صبوری گفت: آموزش و پرورش راهبردی ترین وزارتخانه جمهوری اسلامی ایران است و برای آنکه معلمان و خادمان تعلیم و تربیت در این وزارتخانه به عنوان معلم در تراز انقلاب اسلامی شناخته شده و پای ریز تمدن نوین اسلامی باشند، باید دارای شاخصه ها و ویژگی هایی همچون؛ خودسازی در پرتو معنویت دین مبین اسلام ناب محمدی(ص)، بصیرت داشتن و بصیرت افزایی، داشتن روحیه انقلابی، آرمان خواهی، داشتن روحیه تحلیل گری، استدلال و تبیین گری، تولید فکر، مقاومت فرهنگی در پرتو آگاهی، خودباوری، امیدآفرینی، مقابله با استحاله فرهنگی، پاسداری از آرمان‌های والای انقلاب اسلامی و مسیر متعالی شهدا، داشتن روحیه جهادی و ... باشند.

صبوری افزود: لذا می توان گفت: معلمان باید پیشتازان عرصه جهاد تبیین در کشور باشند.

وی تدوین سند تحول بنیادین وزارت آموزش و پرورش را پاسخ به ندای هوشمندانه و تاکیدات حکیمانه معلم حکیم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) مبنی بر ضرورت تحول بنیادین در آموزش و پرورش با تکیه بر فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی-ایرانی و تدوین الگوی اسلامی-ایرانی برای تحول و پرهیز از الگوهای وارداتی، کهنه و تقلیدی محض برشمرد و سند تحول بنیادین را چراغ راه برون رفت از چالش های نظام آموزش و پرورش کشور و نقشه نورانی دستیابی به نظام آموزش و پرورش در تراز انقلاب اسلامی خواند.

صبوری گفت: متاسفانه در سال‌های گذشته به اجرایی سازی این سند راهبردی آنگونه که باید و شاید توجه جدی و اساسی نشده است و حتی در گذشته در برخی موارد و جاها به دنبال اسناد ننگین و استعماری که هدفی جز انحراف مذهبی، فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی نداشت بودند، که خوشبختانه با درایت و رهنمودهای روشنگرانه رهبر معظم انقلاب و بصیرت دلسوزان، فرهنگیان و معلمان عزیزمان دشمن از دستیابی به اهداف خود ناکام ماند.

وی با اشاره به روی کار آمدن (دولت مردمی ایران قوی) گفت: امروز دغدغه اصلی مسئولین نظام تعلیم و تربیت کشور اجرای سند تحول بنیادین و توجه به تربیت تمام ساحتی دانش آموزان جهت رساندن آنان به مراتبی از حیات طیبه است که در سند تحول بنیادین به آن اشاره گردیده است.

مدیرکل امور مجلس آموزش و پرورش تشکیل قرارگاه اجرایی سازی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش جهت فعال کردن همه ظرفیت های درون و بیرون وزارت آموزش و پرورش برای اجرایی سازی و به ثمر نشستن اهداف سند تحول بنیادین را یکی از اقدامات اساسی و مهم در دولت سیزدهم نامید.

صبوری افزود: تشکیل قرارگاه جهادی عدالت آموزشی و تربیتی و نصیب آموزشی برابر با همکاری نهاد ها، خیرین، مراکز دانش بنیان و خلاق، معلمان و جهادگران برای رسیدگی ویژه به دانش آموزان مناطق کمتر برخوردار و شکوفا کردن استعدادهای آنان از دیگر اقدامات کلیدی وزارت آموزش و پرورش در ماههای اخیر است.

وی برنامه ریزی برای ارتقا فعالیت های پرورشی و تاثیر گذاری اقدامات در این حوزه را از دیگر موضوعاتی برشمرد که امروز به یکی از مسائل اساسی، مهم و اولویت دار وزارت آموزش و پرورش مبدل شده است که باید با کمک خانواده ها، مدارس، حوزه ها و مساجد کارهای عمیق و ریشه ای در این خصوص انجام شود.

مدیرکل امور مجلس آموزش و پرورش با اشاره به تصویب نظام رتبه بندی معلمان که با عنایت و توجه ویژه دولت سیزدهم و مجلس یازدهم محقق شد گفت: هدف نظام رتبه بندی معلمان افزایش کیفیت آموزشی و پرورشی در مدارس و ارتقا شان، جایگاه و منزلت معلمان است.

صبوری افزود: آئین نامه اجرایی نظام رتبه بندی معلمان در وزارت آموزش و پرورش با همکاری سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه کشور و با حضور دو عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی بعنوان ناظر تدوین و به دولت تقدیم شد که در روز دوشنبه هفته آینده در کمیسیون تخصصی دولت مورد بحث و بررسی و پس از آن جهت تصویب نهایی در هیات وزیران طرح خواهد شد.

صبوری گفت: دستور و تاکید ریاست محترم جمهوری تسریع در این کار و در اولویت قرار دادن بررسی این آئین نامه در هیات وزیران و پس از آن اجرای میدانی آن جهت بهره مندی معلمان عزیز از مزایای این قانون و افزایش کیفیت تعلیم و تربیت در مدارس است.

وی در پایان از زحمات همه معلمان و اعضا خانواده بزرگ تعلیم و تربیت کشور بویژه در خدمت رسانی و مجاهدت در راه تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم در دوران شیوع بیماری منحوس کرونا و همچنین از خانواده های دانش آموزان به جهت همراهی و مساعدت در بازگشایی حضوری مدارس تقدیر و تشکر کرد.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار