امروز: یکشنبه 30 اردیبهشت 1397 - 22:25 تبلیغات

درگفت‌وگو با پانا

یوسفی‌، کارشناس اقتصادی: برای حفظ برجام باید منتظر سیاست‌های تشویقی اروپا برای ادامه فعالیت شرکت‌ها در ایران ماند

یوسفی‌، کارشناس اقتصادی: برای حفظ برجام باید منتظر سیاست‌های تشویقی اروپا برای ادامه فعالیت شرکت‌ها در ایران ماند

5/18/2018 9:28:00 AM
اقتصاد ایران

تهران (پانا) – محمدقلی یوسفی، کارشناس اقتصادی، با تاکید براینکه باید از فرصت به وجود آمده با کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای باقی‌ماندن در برجام استفاده کرد، می‌گوید ادامه مذاکرات می‌تواند راهکارهایی اجرایی پیش روی بازماندگان برجام قرار دهد.

یوسفی درگفت‌وگو با خبرنگار پانا اظهار کرد:‌ در دوران دولت‌های نهم ودهم مشکلات اقتصادی متعددی وجود داشت و چالش‌های بسیاری در روابط خارجی با کشورها به وجود آمد که هنوز بخشی از مشکلات گذشته برطرف نشده و مشکلاتی را برای مردم به وجود می‌آورد.

وی افزود: مشکلات در واردات، محدودیت در امکان نقل و انتقال پول، مشکل صادرات نفت موجب شد تا مشکلات ناشی از تحریم‌ها وارد زندگی مردم شود و طبیعی است که باید راهکارهای متعددی برای تقلیل آثار ناشی از تحریم در اقتصاد اندیشیده شود.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد:‌ اتحادیه اروپا اعلام کرده است که در برجام باقی خواهد ماند اما اعضای این اتحادیه وابستگی شدید اقتصادی به آمریکا دارند. دولت‌ها با شرکت‌ها متفاوت هستند و باید دید اعضای اتحادیه اروپا که مصر به ماندن در برجام هستند با چه سیاست‌های تشویقی موجب می‌شوند تا شرکت‌ها فعالیت اقتصادی خود را با ایران ادامه دهند.

وی افزود: به عبارت دیگر برای حفظ برجام باید منتظر تاثیرگذاری سیاست‌های تشویقی اروپا برای ادامه فعالیت شرکت‌های اروپایی در ایران ماند. در این باره ادامه مذاکرات می‌تواند راهکارهایی اجرایی پیش روی بازماندگان برجام قرار دهد.

یوسفی خاطرنشان کرد:‌ ممکن است منافع برخی کشورها از جمله کشورهای همسایه در درگیری در خاورمیانه باشد اما باید تلاش شود تا از ناآرامی‌ها پرهیز شود و موضوعات از طریق مذاکره حل شود.

این کارشناس اقتصادی درباره سیاست ارزی دولت نیز گفت: در شرایط خاصی که در ایران وجود دارد اجرای سیاست جدید ارزی دولت راهگشاست و راه حل کلی‌تر آن است که اصلاحاتی در نظام تصمیم‌گیری کشور اعمال شود.

وی اضافه کرد:‌ باید نظام تصمیم‌سازی در کشور شفاف شود تا قدرت‌های موازی نفوذ کمتری داشته باشند. دولت باید بتواند هزینه‌های خود را کاهش دهد و مسئولان بتوانند پاسخگوی مسئولیت‌های خود باشند.

یوسفی اظهار کرد: باید تلاش شود تا اقتصاد کشور قوی شود و لازمه آن این است که بخش‌خصوصی حضور پررنگی در اقتصاد داشته باشند.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد:‌ حل مشکلات تحریم به سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود و باید از فرصت به وجود آمده با کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای باقی‌ماندن در برجام استفاده کرد. ‌

اخبار مرتبط
نظرات
1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.