امروز: چهارشنبه 26 خرداد 1400 - 06:23 تبلیغات

مردم پاسدار جمهوریت شوند

این پرسش که چرا در آستانه انتخابات مهم ریــاســت جمهـــوری، تردید برای مشارکت در انتخابات در بین برخی هموطنان وجود دارد، سؤالی بسیار سنگین و قابل تأمل است.

راهکار جلب مشارکت

تهران (پانا) - انتخابات مجرای اصلی تصمیم‌گیری سیاسی در یک جامعه است. اما سیاست همان امری است که از توجه مردم به آینده و خلق تصمیم برای سرنوشت خودشان شکل می‌گیرد.

سال همکاری‌های برقی

امسال صنعت برق کشور در یک شرایط حساس قرار دارد. از یک‌سو با افزایش بی‌سابقه نیاز مصرف و از سوی دیگر با کاهش شدید منابع آبی و افت تولید برق نیروگاه‌های برقآبی مواجه است. در این وضعیت، تراز تولید و مصرف برق بشدت منفی شده و عبور از اوج مصرف برق (پیک) امسال سخت است.

چرا شرکت در انتخابات یک کنش عقلانی است؟

42 سال است مردم ایران مردم‌سالاری را تجربه می‌کنند.  در این مدت، انتخابات ریاست جمهوری دستخوش نوساناتی در نرخ مشارکت بوده است: سال 1388 (با 85 درصد) بیشترین و سال 1372 (با 50,7 درصد) کمترین میزان مشارکت به ثبت رسیده؛ سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چه چیزی موجب این نوسانات شده است؟ بدون شک، یکی از عوامل اصلی آن، میزان نشاط و امید سیاسی مردم است که بخش عمده آن، به عملکرد حاکمیت بستگی دارد.

امنیت انرژی و سیاست خارجی فعال

یکی از مواردی که می‌تواند بر سیاست خارجی کشور تأثیر مثبت بگذارد، امنیت انرژی است. امنیت انرژی را باید در سه نقطه وارسی کرد.

کثیف و دردآور

تهران (پانا) - فضای سیاسی بی‌اخلاق، زمینه‌ساز ناامنی و دور شدن افراد سالم از این فضاها و در نتیجه، به میدان‌داری لمپنیزم سیاسی منجر خواهد شد. همه آنهایی که دل به انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران بسته‌اند باید به دنبال یک جنبش و نهضت عظیم اخلاقی باشند.

«سهراب سپهری» شاعر سیر و سلوک

من به آغاز زمین نزدیکم. تحولات ادبی جامعه ایرانی چه در نظم و چه در نثر از زمان امضای فرمان مشروطیت اتفاق افتاد. شعر این دوره با پویایی و تازگی محتوا و طرح مسائلی هم چون آزادی، وطن، قانون، کارگران و... توانست با جنبش مشروطیت هم گام شود.

‌مناظره یا محاکمه

ساختار نظام اطلاع‌رسانی ایران با وجود حاکمیت بلامنازع فضای مجازی دربست در اختیار دولت است. برابر اصل 44 قانون اساسی نظام اقتصادی جمهوری اسلامی بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی برنامه‌ریزی شده است؛

امکان‌پذیری افزایش یارانه نقدی

همان طور که حدس زده می‌شد یکی از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی افزایش یارانه نقدی است و باز چنان که حدس زده می‌شد امکان‌پذیری آن موضوع تعارض دیدگاه‌ها خواهد بود. بهتر است که در همین اول کار حرف آخر را بزنیم.

بی‌توقف در هفته­‌های آخر

یک ­هفته به انتخابات ریاســــت جمهـــوری 1400 مانده و ذهن‌ها متوجه نامزدهــا و سودای رقابت برای نشستن بر صندلی ریاســـــت جمهــوری است، اما در میانه این غوغا، صنعت آب و برق سخت‌ترین روزها را در یکی از خشک‌ترین سال‌های چند دهه اخیر از سر می‌گذراند.

هیچ‌کس به عقب برنمی‌گردد

تهران (پانا) - امــــروز در انتخابــات ریاســـت جمهـــوری 1400، رقبای روحانی همــــان شــــــعارهــــا و رویـکــــردهــــایی را مطرح می‌کنند که او در سال‌های 1392 و 1396 مطرح کرده بود.

توانمندی رئیس دولت

تهران (پانا) - یکی از بدیهیات تصدی منصب ریاست جمهوری آن است که رئیس دولت به‌عنوان بالاترین مقام اجرایی، تجربه و توانایی لازم برای اداره کشور بویژه در جنبه‌های اقتصادی را داشته باشد در غیر این صورت در صحنه اجرا، شکست می‌خورد و ناموفق خواهد بود.

اهداف سیاسی با بهانه‌های حقوقی

دیروز نمایندگان مجلس در راستای اجرای ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس با ارسال گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در‌خصـــوص اســــتنکاف رئیـــــس جمهوری از اجرای اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی در موضوع سند ۲۰۳۰ به قوه قضائیه موافقت کردند.

موج پنجم

بیش از یک سال و اندی از حضور  ناخوانده ویروس کووید 19 در دنیا می‌‌گذرد. ترس و وحشت، سرایت بیماری و مرگ  میلیون‌ها انسان در سراسر دنیا سوغات این  ویروس منحوس بوده است. در این بین نحوه مواجهه بسیاری از جوامع در برخورد با ویروس کرونا به عنوان ملاک و معیار مهم و قابل ارزیابی در تداوم و یا گسست مهار این بیماری شناخته شده است.

همه عناوین بخش یادداشت