امروز: سه شنبه 4 آذر 1399 - 13:37 تبلیغات

حاج آقا خداحافظ!

تهران (پانا) - مصطفی رحماندوست شاعر، نویسنده و مترجم کودک و نوجوان در یادداشتی درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین محمدحسن راستگو را تسلیت گفت.

مجلس چگونه به رفع تحریم‌ها کمک کند

تهران (پانا) - هر کشوری برای تأمین منافع ملی خود باید از فرصت‌های پیش‌رو، چـــه در عرصــه‌های داخلی و چه در زمینه‌های فراملی بهترین بهره را ببرد. در این هنگامه مبادا از مجلس پیام متفاوت به دنیا مخابره شود. نباید دولت آینده امریکا که هنوز روی کار نیامده با مطالبی که هم از نظر سیاسی و هم از منظر منطقی با ادبیات مسئولان کشور ما سازگاری ندارد، مورد خطاب قرار گیرد.

آرامش داخلی و بیرونی ضامن تحقق بودجه

جدای از تبصره‌ها و ردیف‌هایی که بودجه سال 1400 را تشکیل می‌دهد، تجربه دهه‌های گذشته نشان می‌دهد که مهم‌ترین عاملی که به تحقق پیش‌بینی‌های بودجه کمک و زمینه‌های آن را فراهم می‌کند، وجود یک جو آرام و به دور از تنش در فضای بیرونی و داخلی است.

شهروندی جهانی باشیم برای حفظ جان انسان‌ها

این روزها خبر اول اکثر شبکه‌های خبری جهانی درباره افزایش شدید میزان مبتلایان به کرونا است. از هند و مکزیک و امریـــــکا و کشورهای اروپایی گرفتار آن هستند تا کشوری مثل ژاپن که تصور می‌رفت کووید 19 را به کنترل درآورده و حتی سوئد که تاکنون در مقابل محدودیت‌ها بشدت مقاومت می‌کرد.

تقوا و خیانت در سیاست خارجی

اگر با ملاک تقوا به موضـوع ســـــیاســت خارجی بنگریم برای دســـتیابــــی به یــک سیاست خارجی کارآمد در نظام پیچیده جهانی در بدو امر، نیازمند عالمان متخصص و حرفه‌ای هستیم. در واقع، کامیابی در سیاست خارجی مستلزم بهره‌گیری از دانش روابط بین‌الملل است.

ایران سپید فراتر از یک رسانه گامی مشخص در ایجاد عدالت و فرصت‌های برابر اجتماعی

پاییز اگر چه در ادبیات رایج با برداشت از تأثیر آن بر طبیعت، خزان درختان سبز و برگ‌ریزان و به تعبیری غالب که البته با آن موافق نیستم فصل غم است و مقدمه‌ای‌است بر به خواب رفتن سبزینه‌ها در زمستان تا دوباره بهار را با رستن شکوفایی آذین ببندند اما در تقویم فعالیت‌های جامعه نابینایان و کم بینایان کشور فصل پاییز در خود بهار فرصت‌های جدید را در باغ اندیشه شهروندانی که به تمامی یا قسمتی از فروغ چشم بی‌بهره‌اند در دل نهان داشته است.

مدیریت بحران مسائل و ضرورت‌های تازه

ســــرانجام دغــدغه «جان» در تند شدن خیز سوم کرونا در ایران بر نگرانی از «نان» پیشی گرفت و«طــــــرح جامـــــــع مدیریت هوشمند محـــــدودیـــت‌ها» از اول آذرماه اجرایی شد.

ایران و امریکا مسأله‌ای دو سویه

این روزها و با مشخص شـــــدن تقــــــــریبی وضعیت آتی حاکم بر کاخ سفید در امریکا دو دیدگاه در محافل سیاسی داخلی رایج اســــــت.

برندگان شکست تحریم

رئیـــــس مؤســـــــسه بیــــماری‌ها عفونــی امریکا مـــــی‌گوید او درک می‌کند که مردم امریکا از وضعیت کرونایی کشـــــــورش خسته شـــده‌اند اما باید کمی بیشتر صبر کرده و به مبارزه با کرونا ادامه دهند تا واکسن آماده توزیع شود.

منتقد باش اما مسئولیت‌پذیر

حکومت و دولت وظایف بسیاری - از فراهم کردن امکانات بهداشتی و درمانی تا تأمین مالی و سیاست‌گذاری اقتصادی درست برای افزایش تاب‌آوری مردم در برابر پیامدهای اقتصادی کرونا - برای حفاظت شهروندان در برابر بیماری کرونا و مدیریت آن برعهده دارند.

راهکارهای خاص در شرایط بحرانی

هرچند بحران کرونا درتمام کشورهای جهان مشاهده می‌شود، ولی دربرخی از کشورها مانند ایران شرایط دشوارتر است. هم اکنون مردم ایران در شدیدترین تحریم‌ها و محدودیت‌ها به سر می‌برند و اقتصاد ایران نیز با انبوهی از مشکلات ساختاری مواجه است.

فقدان مهندس مشاور در ساخت‌وسازهای شهری

«مهندس مشاور» طبق یک تعریف عمومی شخصی است حقیقی یا حقوقی که وظیفه مطالعه، طراحی و نظارت بر اجرای یک پروژه یا یک طرح عمرانی را از طرف کارفرما بر اساس قرارداد و به ازای دریافت حق‌الزحمه بر عهده دارد.

همه عناوین بخش یادداشت