خبرنگاران پانا روایت می‌کنند؛

پُل مارنان پلی دیدنی در شهر اصفهان

اصفهان (پانا) - پُل مارنان نام پلی در شهر اصفهان بین پل فلزی و پل وحید واقع شده‌ است. این پل در دوره ساسانیان و به دنبال آن در طول مدت ۱۵ قرن تاریخ اسلامی ایران پیوسته با همین نام شناخته شده‌ است.

کد مطلب: ۱۳۵۹۰۵۸
لینک کوتاه کپی شد
پُل مارنان پلی دیدنی  در شهر اصفهان

پُل مارنان نام پلی در شهر اصفهان بین پل فلزی و پل وحید واقع شده‌است. این پل در دوره ساسانیان و به دنبال آن در طول مدت ۱۵ قرن تاریخ اسلامی ایران پیوسته با همین نام شناخته شده‌است و قدمت ساختمان این پل که از زمانهای بسیار دور همچنان که پل جی یا پل شهرستان واسطه اتصال شمالی‌ترین ساحل شهری زاینده‌رود به جنوبی‌ترین ساحل مقابل بوده‌است، پل مارنان نیز وجود داشته و واسطه اتصال دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه در غربی‌ترین قسمت شهر اصفهان بوده‌ است و روستاهای ماربین از طریق به روستاهای مقابل آن در ساحل جنوبی رودخانه متصل شده‌ است.

شکل امروزی پل مارنان با نمای ساختمانی آن در عصر صفویه تغییری نکرده ولی تعمیرات مکرر داشته‌ است. چهار فرسنگ مانده به شهر اصفهان رودخانه زاینده رود به شکل مارپیچی راست خم شده و وارد اصفهان می شود به همین دلیل گفته‌اند قریه مارنان راماریانان گفته‌اند و در همین محل پل مارنان را ساخته‌اند و جلفا را به قریه مارنان متصل می‌کند. پل مزبور اکنون دارای هفده دهانه است ولی در گذشته بیش از این دهانه داشته‌ که اکنون بسته شده است،در ضمن این پل در کنار یکی از محله های قدیمی اصفهان که محله مارنان است، قرار دارد.

دانش آموز خبرنگاران: ستایش وستاره کیقبادی

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار