در گفت‌وگو با پانا

تئاتر کودک باید نقش انسان‌سازی داشته باشد

تهران (پانا) - کارگردان نمایش پیراهن مشکی می‌گوید تئاتر فرصت بسیار خوبی برای پرورش انسان است و این نمایش سعی دارد کودکان و نوجوانان را با مفاهیم دینی و مذهبی آشنا کند.

کد مطلب: ۱۴۶۲۲۸۷
لینک کوتاه کپی شد
تئاتر کودک باید نقش انسان‌سازی داشته باشد

رضا خروجیان با نمایش «پیراهن مشکی» به بخش کودک و نوجوان نخستین جشنواره ملی تئاتر شبستان کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور راه یافته است.

وی  متولد سال 1356 در استان آذربایجان غربی است. او از 9 سالگی مشغول به فعالیت در حوزه تئاتر و فیلم است و در این زمینه، هم بازیگری و هم کارگردانی کرده است.

خروجیان که در جشنواره‌های مختلف شرکت کرده و در حوزه کودک و نوجوان نیز فعالیت‌های بسیاری داشته است. مهمترین تئاترهای وی عبارتند از خاک بکر، سرباز گمشده، محرمانه و آرش کمانگیر که به جشنواره‌های فانوس، سنگر، ماه و لاله‌های سرخ راه یافتند و در برخی از آن جشنواره‌ها صاحب مقام نیز شدند.

خروجیان در گفت‌وگو با پانا درباره برگزاری جشنواره تئاتر شبستان  گفت: « زمانی که فراخوان این جشنواره منتشر شد، من جشنواره را با جشنواره بچه‌های مسجد که حدود چند سال است در آن فعالیت داریم، مقایسه کردم. خوشبختانه سطح جشنواره شبستان خیلی بالاست و حتی در حد جشنواره فجر است.»

کارگردان نمایش پیراهن مشکی عنوان کرد:« طراحی‌های بسیار خوبی برای برگزاری جشنواره صورت گرفته و به گونه‌ای این طراحی‌ها صورت گرفته است که جشنواره هم ملی قلمداد شود و هم اینکه در سطح جشنواره فجر دیده شود. بخش‌های مختلف این جشنواره به خوبی ساماندهی شده و نقاط ضعف جشنواره بچه‌های مسجد رفع شده است.»

وی در این رابطه به حمایت‌ها و پشتیبانی از گروه‌های تئاتر اشاره کرد و بیان داشت: «در این جشنواره حمایت‌های خوبی از گروه‌های تئاتر صورت گرفته و قوت قلبی برای آن‌هایی که در مساجد و محافل مذهبی به انجام کارهای فرهنگی و هنری می‌پردازند به وجود آمده است.».

خروجیان این نکته را هم متذکر شد که البته لازم است خدمات رفاهی و وضعیت اسکان این جشنواره ارتقا یابد و هم سطح سایر جشنواره‌های ملی شود؛ چراکه این جشنواره ملی است و استانی و منطقه‌ای نیست.

این کارگردان تئاتر این بخش از سخنانش را اینگونه جمع‌بندی کرد که اولین دوره برگزاری این جشنواره قابل تقدیر می‌باشد و امید است که در دوره‌های بعد ارتقا و بهبود یابد. بالاخره در دوره‌های نخست هر جشنواره مشکلات و نواقصی به وجود می‌آید. با شناختی که از مدیران این جشنواره داریم قطعا آن‌ها برای رفع این نواقص در دوره‌های بعد برنامه‌ریزی و تلاش خواهند کرد.

وی در ادامه بر ضرورت حمایت از مدیران جشنواره تاکید کرد و گفت: باید دست به دست هم بدهیم تا سطح جشنواره ارتقا یابد و دوره دوم این جشنواره با کیفیت و قدرت بیشتری برگزار شود.

خروجیان خاطرنشان کرد: تمرکز آثار نیز باید بر موضوع مساجد و موضوعات مرتبط با مساجد باشد. این جشنواره باید ویژگی خاص خودش را حفظ کند و اجازه ندهد که مزیت نسبی خود را از دست بدهد و با سایر جشنواره‌ها یکسان و شبیه شود. همچنین کسانی باید در تئاترهای جشنواره شبستان بازیگر و نقش‌آفرین باشند که خود با فضای مسجد آشنا و مانوس باشند.

کارگردان نمایش پیراهن مشکی گفت: جشنواره تئاتر شبستان فرصت بسیار خوبی برای پرورش بازیگران و عوامل تئاتری است که با مفاهیم دینی و مذهبی آشنا هستند و با فضای مسجد نیز انس دارند. این‌ها باید به قدری تربیت شوند و پرورش یابند که در سطح جشنواره فجر در مساجد تئاتر اجرا کنند.

خروجیان در بخش دیگری از این گفتگو درباره اثرش نیز عنوان کرد: نمایش «پیراهن مشکی» در بخش کودک و نوجوان ارائه شده است. این نمایش را در مدت زمان کوتاهی آماده کردیم و بازیگران به صورت فشرده به تمرین پرداختند. برای انتخاب بازیگران، تست‌های بسیاری گرفته شد و تلاش کردم تا بهترین‌ها را انتخاب کنم.

وی افزود: داستان نمایش نیز این است که نوجوانی که پیراهن مشکی نمی‌پوشد و پیراهن‌های رنگارنگ می‌پوشد و مدام مشغول بازی با تبلتش است، به خواب می‌رود و در خواب با خرمافروش، درخت و رودخانه مواجه می‌شود. تمامی این‌ها ماجرای کربلا را برای آن نوجوان روایت می‌کنند. تمام این اتفاقات موجب می‌شود تا آن نوجوان برای امام حسین (ع) و ایام عزاداریش، پیراهن مشکی به تن کند.

این کارگردان تئاتر خاطرنشان کرد: تئاتر به سمت سورئال گرایش پیدا کرده و داستان از زبان کودک روایت شده است تا مخاطبان که کودکان و نوجوانان هستند به خوبی با آن ارتباط برقرار کنند و در دنیای خودشان ماجرای کربلا را بفهمند.

خروجیان در خصوص مکان‌هایی که به تمرین نمایش پرداختند، گفت: در برخی نوبت‌ها در پایگاه‌های بسیج به تمرین پرداختیم و در برخی نوبت‌ها در منازل بازیگران و دست‌اندرکاران به این کار پرداختیم. بالاخره تا تئاتر است، زندگی باید کرد!

 

تئاتر پیراهن مشکی به نویسندگی سیدجواد رحیم‌زاده و کارگردانی رضا خروجیان و کاری از کانون فرهنگی هنری منتظرون و گروه

تئاتر خنده و گریه است. بازیگران آن نیز عبارتند از کسری نویدی‌کیا، یاسین اصغری، الشن ماهری، علی کریمی و امیررضا امامی. سرپرست گروه آرش قنبری، مسئول کانون زهرا منظوری، طراح گریم، صحنه و لباس امیرمهدی خروجیان و آفیش و بروشور ستایش رحمانی است. این تئاتر روز 14 اسفند در مسجد صاحب الزمان (عج) اجرا شده و در روزهای 15، 16 و 17 اسفند به ترتیب در مساجد قاسم بن الحسن، صنیع الدیوان و جامع ثارالله تهران اجرا خواهد شد.

گفتنی است؛ «نخستین جشنواره ملی تئاتر شبستان» به همت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور؛ از 13 الی 18 اسفندماه 1402 با شعار «مسجد، تئاتر، آگاهی» در سطح مساجد تهران برگزار می‌شود.

 

 

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار