آموزش مهارت های زندگی با زبانی کودکانه در «پاشو پاشو کوچولو»

تهران (پانا) - مدیر شبکه کودک برنامه «پاشو پاشوکوچولو» را جزو برنامه هایی می داند که به جنبه های تعلیم و تربیت که در نظام آموزشی به آن کمتر پرداخته می شود، می پردازد.

کد مطلب: ۱۰۲۰۹۸۴
لینک کوتاه کپی شد
آموزش مهارت های زندگی با زبانی کودکانه در «پاشو پاشو کوچولو»

به گزارش روابط عمومی معاونت سیما، محمد سرشار مدیر شبکه کودک با اشاره به ضرورت پرداختن به مساله تعلیم و تربیت گفت: برنامه «پاشو پاشو کوچولو» که کامل ترین برنامه در حوزه خردسالان است به نوعی جبران کاستی های نظام آموزشی است.

این برنامه در 200 قسمت به تهیه کنندگی یوسف سرشار و کارگردانی مهدی نیک‌روش برای شبکه پویا تهیه و تولید شده و جامعه هدف این برنامه کودکان زیر 6 سال هستند و هدف آن هم موضوعات آموزشی و تربیتی است.

دو عروسک در برنامه با نام «نانا» و «پوپو» در برنامه هستند که هر روز ورزش و بازی می‌کنند؛ کاردستی درست می‌کنند و شعر می‌خوانند. این برنامه از ساعت 10 صبح روزهای شنبه تا چهارشنبه به مدت 90 دقیقه روی آنتن می رود.

محمدسرشار مدیر شبکه کودک در حاشیه بازدید از پشت صحنه این برنامه گفت: از مدت ها پیش نیاز به ساخت یک برنامه ویژه خردسالان در رسانه ملی احساس می شد از همین رو تصمیم گرفتیم برای این گروه سنی که از لحاظ تعلیم و تربیت از اهمیت بسیاری برخوردارند، برنامه سازی شود.

سرشار افزود: شبکه پویا در سال 98 دو ویژه برنامه جدید در دستور کار خود قرار داده که یکی از آن ها با عنوان «پاشو پاشو کوچولو» ویژه خردسالان است و یک برنامه هم ویژه کودکان است.

وی درباره ساختار این برنامه گفت: موضوع «پاشو پاشو کوچولو» به نوعی به سبک زندگی ارتباط دارد و هدف آن این است که به خردسالان کارهایی که از زمان بیدار شدن باید انجام دهند از جمله عادت صبحانه خوردن، ورزش کردن، کمک به مادر در کارهای خانه و... را آموزش دهد.

مدیر شبکه کودک همچنین یادگیری برخی مهارت هایی که در دوران خردسالی می توان فرا گرفت از جمله کاردستی، نقاشی و آموزش برای مشارکت های اجتماعی به زبانی ساده و قابل فهم برای خردسالان را از دیگر مواردی عنوان کرد که در این برنامه به آن پرداخته می شود.

وی تصریح کرد: کاری که این برنامه قرار است انجام دهد پرداختن به جنبه های تعلیم و تربیت است که در نظام آموزشی کمتر به آن پرداخته می شود و در واقع جبران کاستی های نظام رسمی آموزشی است و کامل ترین برنامه در حوزه خردسالان است و از برنامه های قبلی شبکه همچون «آفتاب گردان»، «مهد پویا» و «نقاشی نقاشی» کامل تر است و سعی کردیم کاستی های این برنامه را برطرف کنیم و نقاط قوت آن ها را در «پاشو پاشو» کوچولو بگنجانیم.

سرشار درباره شخصیت های داستان گفت: این مجموعه عروسکی دارای سه شخصیت اصلی و دو شخصیت عروسکی است. یک گزارشگر هم دارد که از محیط بیرون گزارش تهیه می کند و تکمیل کننده مباحث آموزشی برنامه است و می توان گفت آیتم های برنامه محدود به استودیو نمی شود.

مدیر شبکه کودک با اشاره به اینکه شخصیت اصلی این مجموعه به عهده سارا روستاپور از مجریان باسابقه حوزه خردسال است و با نام «خانم بهار» در برنامه حضور دارند و می توان گفت یکی از بهترین های حوزه برنامه سازی کودک چه در کار اجرا و چه در کار نویسندگی و تهیه کنندگی هستند.

سرشار با اشاره به حمایت های ریاست محترم سازمان در این گونه برنامه های تخصصی ابراز امیدواری کرد این برنامه بتواند به هدف خود در بحث تعلیم و آموزش و یک برند در حوزه خردسالان تبدیل شود.

کار برای بچه ها یکی از دغدغه های مجری «پاشوپاشو کوچولو» است

سارا روستاپور کارشناسی ارشد کارگردانی نمایش عروسکی از دانشگاه تهران دارد و سال ها است که در حوزه کودک فعالیت می کند. به گفته خودش برنامه سازی کودک را از سال 81 آغاز کرده اما نخستین اجرایش در برنامه «از مدرسه تا مدرسه» در سال 78 بوده است.

روستاپور، برنامه سازی برای کودکان و خردسالان را از دغدغه های خود عنوان کرد و گفت: همیشه دوست داشتم برای بچه ها و درباره بچه ها کار کنم. معتقدم از آنجایی سن خردسالی و کودکی از لحاظ آموزشی و تاثیر پذیری بسیار مهم است علاقه مندم در این حوزه فعالیت کنم و برای کودکان سرزمینم مفید باشم.

وی این برنامه را یکی از کامل ترین برنامه های خردسال توصیف کرد که هر آن چه لازمه آموزش بچه هاست در اختیار آن ها قرار می دهد. با توجه به آمار سازمان بهزیستی که حدود 7 تا 8 میلیون کودک زیر 6 سال داریم، از این تعداد فقط حدود 700 هزار تا یک میلیون نفر به مهدکودک می روند و بخش بزرگی از خردسالان ما که در خانه حضور دارند که تشنه آموزش هستند.

وی درباره شخصیت های این برنامه گفت: یک شخصتی به نام آقای «او» داریم که نمی تواند صحبت کند اما توانایی های زیادی دارد و با حرکات بدنش می تواند خواسته های خود را عنوان کند و این می تواند برای کودکانی که دارای ناتوانی های مشابه هستند، الگو باشد.

آقای «شما» هم از دیگر شخصیت های این برنامه است که در نقش های مختلفی در برنامه حضور دارد و بچه ها به خوبی آن را پذیرفتند و سعی کردیم در این برنامه بخشی از یک جامعه کوچک را ترسیم کنیم.

خانم بهار توجه بیشتر به حوزه کودک و خردسال را مساله ای مهم و حیاتی برای تربیت نسل های جوان آینده می داند که سال ها مهجور مانده و لازم است اهمیت این حوزه مورد تاکید قرار گیرد.

لزوم توجه به برنامه سازی برای کودکان

مهدی نیک روش فارغ التحصیل رشته تولید سیما از دانشگاه صداو سیما با سابقه 20 ساله به صورت تخصصی در حوزه کودک کار می کند.

نیک روش گفت: نگاه جامعه به کودک و خردسال در ایران خیلی جدی نیست و این مساله در آینده تبعات خواهد داشت.

وی که چهار سال است تخصصی برای خردسال کار می کند گفت: تا پیش از این در رسانه چیزی به نام خردسال وجود نداشت و تنها گروه گودک و نوجوان داشتیم اما در دنیا این گروه سنی به درستی تفکیک شده است .

کارگردان برنامه «پاشوپاشو کوچولو» با ابراز خرسندی از اختصاص شبکه ای تخصصی به خردسالان گفت: با راه اندازی شبکه پویا، بستر برنامه سازی برای خردسالان و کودکان به تفکیک فراهم شد و هم اکنون از 8 صبح تا 2 بعدازظهر برای خردسالانی که هنوز به مدرسه نمی روند برنامه داریم.

وی درباره برنامه «پاشو پاشو کوچولو» هم گفت: تمام برنامه های پیشین را به صورت بخش های متنوع در این برنامه گنجانده ایم و بخش آموزشی این برنامه قوی تر است و بخش سرگرمی این برنامه هم از جذابیت های بیشتری برخوردار است.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار