با تاکید بر اجرای برجام؛

مکرون : پایبندی به برجام دفاع از حق حاکمیت فرانسه است

تهران (پانا) - « امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه با تاکید بر اینکه برجام باید اجرا شود، امضای توافق نامه هسته ای ایران را انتخاب پاریس و پایبندی به برجام را دفاع از حق حاکمیت فرانسه دانست

کد مطلب: ۸۲۴۵۵۳
لینک کوتاه کپی شد
مکرون : پایبندی به برجام دفاع از حق حاکمیت فرانسه است

به گزارش ایرنا، رئیس جمهوری فرانسه روز جمعه در اجلاس عمومی همایش اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ که با شرکت رئیس جمهوری روسیه، نخست وزیر ژاپن و چند مقام ارشد دیگر از جمله چین برگزار شد، با تاکید بر لزوم اجرای موافقت نامه های بین المللی اظهار داشت: می خواهم که به یکدیگر احترام بگذاریم و به هیچ وجه در امور داخلی کشورهای هم مداخله نکنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر موافقت نامه ای را امضا می کنیم صرف نظر از اینکه چه کشوری از آن خارج می شود باید در آن بمانیم. آنچه که امضا شده باید اجرا شود.

مکرون تصریح کرد: به حق حاکمیت فرانسه و انتخابی که در امضای توافق هسته ای با ایران کردیم پایبند هستم. این انتخاب ما بود.

برجام حتی با خروج آمریکا باید اجرا شود

رئیس جمهوری فرانسه گفت:برجام به رغم خروج آمریکا از آن حفظ خواهد شد و ایران به آن عمل می کند.

وی افزود: امروز باید در جهان رویکرد چندجانبه ای در حل مسائل بین المللی بکار گرفته شود. این رویکرد حق حاکمیت کشورها را هم شامل می شود.

مکرون خاطرنشان کرد: اگر برای خود احترام قائل نیستیم نمی توانیم به یکدیگر اعتماد کنیم و معتقدم در این شرایط باید برای رعایت حق حاکمیت کشورها مبارزه کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه در پاسخ به سوالی درخصوص ادامه حضور شرکت های بزرگ فرانسوی ازجمله شرکت ایرباس و توتال در ایران در صورت اعمال تحریم های آمریکا گفت: از تدابیر کمیسیون اروپا برای دفاع از شرکت ها در برابر تحریم ها که استقلال تجاری ما را تامین می کند، حمایت می کنیم.

وی افزود: فقط تحریم شرکت هایی که در ایران فعالیت می کنند مطرح نیست بلکه شرکت هایی که در آمریکا فعالیت می کنند نیز در معرض ریسک قرار می گیرند.

مکرون تصریح کرد: در سال های گذشته در اثر تحریم ها خسارت دیدیم. اما من نمی توانم از شرکت های فرانسوی که به عنوان مثال در نیویورک فعالیت می کنند، حمایت کنم و این وضعیت بطور جمعی برای همه ما بد است.

رئیس جمهوری فرانسه گفت: مصرف پول مالیات دهندگان فرانسوی برای حمایت از این شرکت ها در صورت تحریم آنها درست نیست.

وی افزود: آنها خود باید تصمیم بگیرند و باید ریسک بازار ایران را ارزیابی کنند. باید با شرکت های دیگر همکاری و به صورتی اقدام کنند که زیر تحریم ها قرار نگیرند.

مکرون تاکید کرد: باید با ایران گفت وگو کنیم و آمریکا را نیز برای حل و فصل وضعیت کنونی متقاعد کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه روز گذشته نیز اعلام کرد که شرکت های اروپایی به رغم امکان تحریم های آمریکا، علاقمند به حفظ همکاری با ایران هستند و باید تضمین های لازم را در مورد اجرای برجام به تهران بدهیم.

مکرون در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در حاشیه همایش اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ گفت: کشورهای اروپایی در روزهای اخیر اعلام کرده اند در برجام می مانند.

وی با اشاره به اینکه سه کشور اروپایی از امضاکنندگان برجام هستند، اظهار داشت که مفاد برجام از سوی این کشورها اجرا می شود.

رئیس جمهوری فرانسه خاطرنشان کرد: در اجلاس هفته گذشته صوفیه اعلام کردیم که ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کند تا شرکت های ما بتوانند با شرکای خود راه حل مناسب بیابند و موقعیت خود را به رغم تحریم های آمریکایی حفظ کنند و در ایران بمانند.

مکرون تصریح کرد: ایران به تعهدات خود عمل می کند و اطلاعاتی که از آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافت کردیم، مثبت است، بنابرین می خواهیم برجام حفظ شود.

وی با بیان اینکه برجام توافق خوبی است، اضافه کرد: این توافق را باید حفظ کرد. باید اعتماد ایران را جلب کنیم و در آن صورت شرایط را برای پایبندی این کشور به برجام تامین می کنیم.

ترامپ 18 اردیبهشت ماه گذشته خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته ای تاکید کرد و انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند.

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران نیز در واکنش به اقدام ترامپ، اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با پنج کشور باقیمانده در توافق هسته ای ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، نظام تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار