با امضای آیت الله رئیسی؛

لایحه ساماندهی پهپادهای غیرنظامی به مجلس ارسال شد

تهران (پانا) - رئیس‌جمهوری لایحه ساماندهی پهپادهای غیر نظامی را برای بررسی و تصویب در مجلس شورای اسلامی به صورت عادی به رئیس مجلس ارسال کرد.

کد مطلب: ۱۴۴۶۰۳۱
لینک کوتاه کپی شد
لایحه ساماندهی پهپادهای غیرنظامی به مجلس ارسال شد

آیت الله سید ابراهیم رئیسی طی نامه‌ای به محمد باقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی لایحه ساماندهی پرنده‌های هدایت پذیر از دور (پهپاد) غیر نظامی را در ۲۷ ماده که در جلسه ۲۲ آذر امسال هیأت وزیران به پیشنهاد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروی‌های مسلح به تصویب رسیده بود را برای بررسی و تصویب در مجلس به صورت عادی ارسال کرد.

در مقدمه توجیهی این لایحه لزوم ساماندهی پهپادهای غیر نظامی با توجه به نیاز روزافزون آنها در صنعت، کشاورزی، خدمات و علم و فناوری با توجه به امکان استفاده دو گانه از این وسایل پرنده گوشزد شده است.

برخی مواد این لایحه به این شرح است:

- پهپادهای غیر نظامی در مواردی چون تصویربرداری، امداد و نجات، راه و شهرسازی، محیط زیست، پست و ارتباطات، اکتشاف معادن، کنترل خطوط آب، گاز، برق و راه آهن، مدیریت بحران و بلایای طبیعی و … استفاده می‌شود.

حداکثر ارتفاع پهپادهای غیر نظامی ۵۰۰ متر از سطح زمین است.

- پهپادهای ورزشی و تفریحی نیز تا ارتفاع حداکثر ۱۰۰ متر و شعاع گردش یک کیلومتری و پهپادهای اسباب بازی با وزن ۲۰۰ گرم، شعاع گردشی ۱۰۰ و ارتفاع ۵۰ متری و رزولوشن ۴۸۰ مگاپیکسل دوربین‌های نصب شده روی آنها نیز وسیله پرنده محسوب می‌شوند ولی پهپادهای اسباب بازی مشمول این قانون نخواهند بود.

- مسئولیت دبیرخانه صدور مجوز فعالیت، تولید یا واردات پهپادهای غیر نظامی با سازمان هواپیمایی کشوری است. کارگروه مربوطه نیز شامل وزارت خانه‌های راه، صمت، دفاع، کشور، اطلاعات و نیز قرارگاه پدافند هوایی خاتم، اطلاعات سپاه، فراجا، ستاد کل نیروهای مسلح و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خواهد شد.

- واردات پهپاد غیر نظامی و قطعات آن ممنوع است مگر در مواردی که مشابه داخلی نداشته و با هماهنگی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری برای انتقال فناوری انواع خارجی این وسیله پرنده باشد.

- واردات و صادرات پهپاد و قطعات آن بدون اخذ مجوزهای مربوطه، قاچاق کالا محسوب می‌شود و مرتکبان آن مشمول جرایم مندرج در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌شوند. خرید و فروش پهپاد های غیر نظامی که اسناد مالکیت نداشته باشند، مشمول جرایم مندرج در قانون تعزیرات می‌شوند.

- پرواز پهپادهای غیر نظامی بدون اخذ مجوزهای مربوطه ممنوع بوده و علاوه بر توقیف وسیله پروازی با مالک آن نیز برخورد می‌شود. در صورتی که پرواز بر فراز مناطق ممنوعه دارای رده حفاظتی شود، مرتکب این تخلف به اتهام جاسوسی متهم خواهد شد و مالک پهپاد بالفاصله به مراجع قضائی تحویل داده می‌شود.

- بیمه مسئولیت مدنی شخص ثالث پهپادها از سوی مالکان آنها الزامی است.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار