پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

تهران(پانا) - به منظور تحقق اهدافی از جمله تبیین و ترویج مبانی نظری قانون اساسی و نظام قانون‌گذاری و حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران و همچنین ارائه، بسط و تعمیق مطلوب حکمرانی اسلامی و نظریه مردم‌سالاری دینی در مجامع بین المللی، به ویژه جهان اسلام، تفاهمنامه‌ همکاری بین پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه‌المصطفی(ص) العالمیه امضا شد.

کد مطلب: ۱۴۴۳۱۰۱
لینک کوتاه کپی شد
پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه المصطفی(ص) العالمیه تفاهمنامه‌ همکاری امضا کردند

در نشستی که با حضور عباسعلی کدخدایی، عضو حقوقدان و رییس پژوهشکده‌ شورای نگهبان و عباسی، رییس جامعه‌المصطفی(ص) العالمیه در محل پژوهشکده شورای نگهبان برگزار شد، درباره چگونگی همکاری این دو مجموعه علمی تبادل نظر شد و تفاهمنامه‌ همکاری بین این دو مجموعه امضا شد.

براساس این گزارش در این جلسه ابتدا کدخدایی، عضو حقوقدان و رییس پژوهشکده‌ شورای نگهبان اعیاد ماه پرفضیلت رجب را به حاضران تبریک گفت و با ارائه توضیحاتی درباره فرایند تاسیس پژوهشکده شورای نگهبان و اقدامات صورت گرفته در آن، گفت: در پژوهشکده با تکیه بر جوانان علاقه‌مند، متعهد و متخصص، در حوزه ارائه نظرات کارشناسی به اعضای شورای نگهبان، تدوین و انتشار مبانی نظری و استدلالی نظرات شورای نگهبان و نیز تبیین مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران فعالیت می‌شود که بحمدالله نتایج خوبی دربرداشته است.

رییس پژوهشکده‌ شورای نگهبان در ادامه گفت در حوزه ارائه نظرات کارشناسی مشورتی به اعضای شورای نگهبان الان به نقطه‌ای رسیده‌ایم که تا وقتی که نظر پژوهشکده درباره مصوبه‌ای به اعضای شورای نگهبان ارائه نشود آن مصوبه در دستور جلسه شورای نگهبان قرار نمی‌گیرد. لازم به اشاره است که مجمع مشورت فقهی شورای نگهبان که با حضور فضلای برجسته حوزه‌های علمیه به ریاست آیت الله شب‌زنده‌دار در شهر قم تشکیل می شود نیز در زمینه ارائه نظرات مشورتی فقهی به اعضای شورای نگهبان فعال است و نهایتا این دو مجموعه تاثیر قابل توجهی در ارتقا و پیشرفت کار شورای نگهبان داشته‌اند.

کدخدایی سپس با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی صورت گرفته در پژوهشکده‌ شورای نگهبان در زمینه تبیین مبانی نظری قانون اساسی، نظام قانون‌گذاری و حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران گفت: اخیرا فعالیت‌هایی در زمینه ترویج مبانی نظری قانون اساسی برای مخاطبان عام داشته‌ایم و همکاری‌هایی را با نهادهای مختلف فعال در این عرصه آغاز کرده‌ایم و همکاری با جامعه‌المصطفی(ص) العالمیه نیز می‌تواند منجر به نتایج ارزشمندی در جهت ارائه، بسط و تعمیق مطلوب حکمرانی اسلامی و نظریه مردم سالاری دینی در مجامع بین المللی به ویژه جهان اسلام و گفتمان‌سازی و ایجاد فضای آموزشی در این زمینه برای نخبگان علمی، اساتید و دانشجویان کشورهای مختلف شود.

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام و المسلمین عباسی، رییس جامعه المصطفی(ص) العالمیه ضمن تبریک اعیاد ماه رجب و آرزوی بهره‌مندی از برکات این ماه شریف، به تاریخچه و چگونگی شکل‌گیری جامعه‌المصطفی(ص) العالمیه پرداخت و گفت: این مجموعه عضو چندین اتحادیه‌ جهانی و همچنین تعدادی از اتحادیه‌های محلی و منطقه‌ای دانشگاهی است و حدود ۵۳ هزار نفر از حدود ۱۳۰ ملیت به صورت حضوری و غیر حضوری در آن مشغول به تحصیل هستند که کمتر دانشگاهی در جهان از این گستره ملیتی در بین دانشجویانش برخوردار است.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر عباسی سپس با اشاره به این که رشته‌هایی که در جامعه المصطفی(ص) العالمیه تدریس می‌شوند در سه حوزه علوم اسلامی، علوم انسانی و زبان‌های مختلف دسته‌بندی می‌شوند افزود: با توجه به اینکه آموزش در این مجموعه به زبان فارسی انجام می شود، حدود ۳۰۰ هزار نفر که شامل دانشجویان و نیز خانواده آنها می‌شود به دلیل تحصیل و نیز ارتباط دائم با این دانشگاه زبان فارسی را فراگرفته‌اند.

رییس جامعه المصطفی(ص) العالمیه در ادامه خاطر نشان کرد جامعه المصطفی(ص) العالمیه با بیش از ۳۰۰ مرکز علمی و فرهنگی در داخل و خارج از کشور در راستای انجام وظایف خود همکاری می‌کند و امیدواریم همکاری با پژوهشکده شورای نگهبان دستاوردهای خوبی برای نظام جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

پس از سخنان حجت‌الاسلام و المسلمین عباسی، تفاهمنامه همکاری پژوهشکده شورای نگهبان و جامعه‌المصطفی العالمیه به امضای رییس پژوهشکده‌ شورای نگهبان و رییس جامعه المصطفی(ص) العالمیه رسید. آموزش، پژوهش و همکاری‌های ارتباطی و بین‌المللی از جمله حوزه‌های این تفاهمنامه همکاری هستند و تحقق اهداف چشم انداز نقشه جامع روابط علمی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران و همچنین ارائه، بسط و تعمیق مطلوب حکمرانی اسلامی و نظریه مردم سالاری دینی در مجامع بین المللی به ویژه جهان اسلام و گفتمان‌سازی و ایجاد فضای آموزشی در این زمینه برای نخبگان علمی، اساتید و دانشجویان کشورهای مختلف از اهداف ذکر شده در این تفاهمنامه است.

گفتنی است در پایان این نشست، رییس جامعه المصطفی(ص) العالمیه و معاونین وی از نمایشگاه دائمی آثار و محصولات پژوهشکده شورای نگهبان بازدید کردند.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار