مخبر در نشست با استانداران تاکید کرد؛

ضرورت استفاده از مکانیزم‌های جدید تامین مالی برای سرمایه‌گذاری در استان‌ها

تمرکز استانداران بر موضوعاتی باشد که در رفع نیازها و مشکلات مردم بیشترین اثرگذاری را دارد

تهران (پانا) - معاون اول رئیس جمهوری پیش از ظهر امر‌وز (دوشنبه) نشستی را با استانداران سراسر کشور با موضوع مهار تورم و رشد تولید برگزار و ضمن تبیین اولویت‌ها و برنامه‌های اصلی دولت برای کنترل تورم در ماه‌های پایانی سال، گزارش اقدامات استانداران در خصوص جلسه گذشته را دریافت کرد.

کد مطلب: ۱۴۳۳۳۶۶
لینک کوتاه کپی شد
ضرورت استفاده از مکانیزم‌های جدید تامین مالی برای سرمایه‌گذاری در استان‌ها

محمد مخبر در این نشست که در وزارت کشور برگزار شد، ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س) با یادآوری اینکه بخش مهمی از بار سنگین اداره کشور بر دوش استانداران است، از زحمات و تلاش های صورت گرفته در استانها قدردانی و استانداران سراسر کشور را مامور کرد تمرکز اصلی خود را بر طرح ها و پروژه‌هایی معطوف کنند که در رفع مشکلات مردم و پاسخ به مطالبات و نیازهای جامعه بیشترین اثرگذاری را دارد.

وی با اشاره به اینکه هریک از استانها از مزیت های خاص و منحصربفردی برخوردار هستند، تصریح کرد: استانداران باید مزیت ها و موضوعاتی را در اولویت قرار دهند که در ‌رشد تولید، مهار تورم، پیشبرد ماموریت های دولت و رفع مشکلات مردم بیشترین نقش و تاثیر را دارد.

وی از استانداران خواست ضمن پیگیری مجدانه سیاستها و برنامه های دولت برای رشد تولید و مهار تورم، هر یک بر اساس نقشه راه جامع استان خود برای رشد تولید و مهار تورم حرکت کرده و گزارش عملکرد آن را به دولت ارائه دهند.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به پروژه های نیمه تمام و مطالبه مردم برای سرعت بخشیدن به تکمیل این پروژه ها افزود: مردم چشم‌انتظار افتتاح این پروژه ها هستند که لازم است طرح های با پیشرفت فیزیکی بالاتر که با اقدامات کوتاه مدت قابل افتتاح هستند شناسایی شده و در اولویت قرار گیرند تا با بهره برداری از آنها شاهد رضایتمندی مردم باشیم.

مخبر همچنین بر استمرار برنامه احیاء واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه فعال تاکید کرد و گفت: احیاء واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی از اولویت های جدی دولت است و علاوه بر آن باید با گره گشایی و کمک به واحدهای تولیدی فعال، ظرفیت تولید و میزان اشتغال آنها را افزایش دهیم.

وی از رونق تولید بعنوان یکی از راهکارهای اصلی مقابله با گرانی و تورم نام برد و استانداران را به ارتباط نزدیک با نخبگان و دانشگاه ها برای بالا بردن ظرفیت تولید فراخواند و افزود: استانداران باید از ظرفیت دانشگاهها و شرکت‌های دانش بنیان برای رونق بخش تولید و افزایش بهره وری حداکثر استفاده را انجام دهند.

معاون اول رییس جمهوری همچنین بر لزوم مردمی سازی اقتصاد و جلب مشارکت مردم برای سرمایه گذاری در طرح های تولیدی تاکید و خاطرنشان کرد: روش ها و مکانیزم های تامین مالی متعددی برای سرمایه گذاری وجود دارد که استانداران با همفکری دانشگاه‌ها می توانند در بکارگیری و اجرای روش های جدید تامین مالی نقش موثری ایفا کنند.

مخبر بر ضرورت هماهنگی هرچه بیشتر میان استانداران و دولت تاکید کرد و گفت: لازم است کارگروهی با تاکید بر موضوعات رشد تولید و مهار تورم در حوزه معاونت اول تشکیل شود تا استانداران بتوانند مسائل و مشکلات خود را با فوریت و بدون معطلی در این کارگروه مطرح و به دولت منتقل کنند.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جنایات رژیم صهیونیستی در غزه گفت: این فجایع و جنایات در طول تاریخ کم سابقه است و‌ متاسفانه مجامع بین المللی و کسانی که می‌توانند برای جلوگیری از این اتفاقات کاری انجام دهند هیچ اهتمامی ندارند.

وی همچنین در ابتدای سخنان خود بر اهمیت انتخابات پیش‌رو تاکید کرد و افزود: مشارکت در انتخابات از مولفه های مهم در اقتدار ملی است و باید تلاش کنیم انتخابات هرچه پرشورتر و با شکوهتر برگزار شود.

در این نشست معاون اقتصادی معاون اول رییس جمهور گزارشی از برنامه های در دست اقدام دولت در خصوص فرایند رصد و مهار تورم و رشد تولید ارائه کرد و به تشریح راهکارها و سیاست ها برای افزایش رشد اقتصادی در استانهای سراسر کشور پرداخت.
در این جلسه گزارشی از عملکرد استان ها در حوزه رشد تولید و مهار تورم ارایه شد. در آبان سال جاری گزارش مرکز آمار ایران درباره تورم نشان داد که تورم در ۲۱ استان کشور بالاتر از میانگین نرخ تورم کشور بوده و اختلاف تورم سالیانه استان ها بین بیشترین و کمترین میزان تورم حدود ۱۵,۹ واحد درصد است.

در این جلسه استانداران سراسر کشور نیز هر یک در سخنانی گزارشی از اقدامات صورت گرفته در راستای تکالیف مرتبط با نشست قبلی ارائه و توضیحاتی در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه های مختلف نظیر مولدسازی، سرمایه گذاری داخلی و خارجی، تامین مالی پروژه ها، استفاده از ظرفیت کشورهای همسایه، رفع نقاط حادثه خیز، الگوی زنجیره ارزش و سایر موضوعات مطرح کردند.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار