پرداخت بدهی دولت به تأمین اجتماعی از محل واگذاری سهام

واگذاری سهام کشتیرانی و پالایشگاه‌ها در اولویت کار دولت قرار گرفت

تهران (پانا) - معاون اول رئیس جمهوری مصوبه هیأت وزیران مربوط به پرداخت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی از طریق واگذاری بخشی از سهام دولت در تعدادی از شرکت‌ها را به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ کرد.

کد مطلب: ۱۴۰۸۵۶۰
لینک کوتاه کپی شد
پرداخت بدهی دولت به تأمین اجتماعی از محل واگذاری سهام

محمد مخبر مصوبه هیأت وزیران در راستای اجرای جزء یک بند «د» تبصره ۱۹ ماده واحده قانون بودجه ۱۴۰۲ را به دستگاه های مربوطه شامل وزارت خانه های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، راه و شهرسازی، نیرو و نفت و همچنین سازمان‌های تأمین اجتماعی، برنامه و بودجه و خصوصی سازی ابلاغ کرد.

طبق این تبصره از قانون بودجه امسال دولت موظف است به منظور تأدیه بدهی قطعی حسابرسی شده خود به سازمان تأمین اجتماعی حداقل ۷۰ هزار میلیارد تومان از روشهای تهاتر یا واگذاری سهام، واگذاری نفت خام و میعانات گازی و یا تضمین اصل و سود اوراق مالی اسلامی منتشرشده سازمان مذکور با سررسید تا ۵ سال اقدام کند.

لذا بر اساس مصوبه هیأت وزیران ابلاغی به دستگاه های ذی ربط، باقی مانده سهام متعلق به دولت در شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (حدود ۱۷ درصد) به سازمان تأمین اجتماعی واگذار می شود. در صورت عدم تکافوی ارزش سهام مذکور بخشی از سهام متعلق به دولت در شرکتهای پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند و پالایش نفت کرمانشاه پس از تصویب هیئت واگذاری برای موضوع تخصیص می یابد.

در بند ۲ مصوبه هیأت وزیران آمده: «قیمت نهایی سهام و تعیین تکلیف بدهی‌ها و دارایی‌های شرکت‌های موضوع این تصویب‌نامه مطابق آیین‌نامه اجرایی شیوه‌های قیمت‌گذاری بنگاه‌ها و نحوه اعمال شیوه‌های مذکور در همین چهارچوب مصوب ۱۳۸۷ شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی با تصویب هیأت واگذاری تعیین می‌شود. سازمان خصوصی‌سازی موظف است پس از ابلاغ این تصویب‌نامه قیمت سهام شرکت‌های یاد شده را مطابق آیین‌نامه مذکور برای تصویب به هیأت واگذاری ارائه کند.»

همچنین طبق بند ۳ این تصویب‌نامه، سازمان خصوصی‌سازی مجاز است مفاد تبصره ۳ ماده ۲۰ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم (۴۴) قانون اساسی را برای بند یک این تصویب‌نامه اجرا کند.

بر این اساس از تاریخ انعقاد قرارداد قطعی، واگذاری حقوق مالکانه سهام شرکت های یادشده به سازمان تأمین اجتماعی تعلق می گیرد و سازمان خصوصی سازی و سازمان تأمین اجتماعی مکلفند بلافاصله اقدامات مربوط به نقل و انتقال سهام به نام سازمان تأمین اجتماعی را انجام دهند تا زمان انعقاد قرارداد حقوق یاد شده متعلق به دولت است.

مطابق قسمت اخیر بند «د» تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور دستگاه دریافت کننده سهام مکلف است پس از دریافت سهام و فروش آن وجوه حاصله را به خزانه داری کل کشور واریز و به مصارف مندرج در بند مذکور برساند. همچنین نقل و انتقال سهام موضوع این تصویب نامه از مالیات نقل و انتقال سهام معاف است. سایر هزینه‌های مترتب بر واگذاری بر عهده انتقال گیرنده است.

بدهی‌های مرتبط با احداث پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند به مبلغ ۸۷۸ میلیون یورو همزمان با واگذاری و متناسب با میزان واگذاری به انتقال گیرنده منتقل می‌شود و جابه‌جایی تضامین صورت می پذیرد.

در صورت واگذاری سهام شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت (شرکت مادرتخصصی ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران) سازمان تأمین اجتماعی مکلف به رعایت نظامات و مقررات نهادهای بالادستی مزبور است.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار