سرلشکر سلامی:

دفاع مقدس طولانی‌ترین جنگ قرن بیستم و نابرابرترین جنگ جهانی بود

در تمام نبردها دشمن را شکست دادیم

تهران (پانا)- فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: دفاع مقدس طولانی ترین جنگ قرن بیستم و نابرابرترین جنگ جهانی بود.

کد مطلب: ۱۴۰۵۸۶۶
لینک کوتاه کپی شد
دفاع مقدس طولانی‌ترین جنگ قرن بیستم و نابرابرترین جنگ جهانی بود

سرلشکر حسین سلامی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه امروز تهران گفت: امروز ۳۱ شهریور سالروز آغاز پرافتخارترین قطعات تاریخ اسلام و ایران عزیز است. سرآغاز یک حماسه عظیم در امتداد عاشورای ۶۱ هجری است.

وی ادامه داد معمولا بعضی از حوادث تاریخی برای امت ها نقشی حیاتی و سرنوشت ساز و ابدی ایفا می کنند، بعضی از وقایع تاریخ خط اثری ابدی در سرنوشت ملت ها دارند. همانطور که عاشورا قله درخشان عالم و نقطه بقا و استمرار حیات اسلام، قلب ها را تحت تاثیر خود قرار داد و تا ابد فرهنگ‌ظلم ستیزی کنار امام مومنان و فداکاری و ایثار عظمت ایمان را به نمایش گذاشته شد؛ دفاع مقدس ایران هم تکراری از ان واقعه عظیم در دوره معاصر بود و پدیده ای شگفت انگیز در تاریخ جنگهای بشر بود.

وی افزود: دفاع مقدس طولانی ترین جنگ قرن بیستم و نابرابرترین جنگ جهانی بود. دفاع مقدس واکنش سرسختانه قدرت های استکباری آن روز و متحدان آنها در مقابل یک پدیده نوین سیاسی در آن دهه های پایانی قرن بیستم بود و انقلاب اسلامی توانسته بود از مشرق ایران زمین زلزله سیاسی شدیدی در نظم ساخته قدرت های آن روز وارد کند.

سلامی ادامه داد: انقلابی در منطقه ای که تکیه گاه امریکا بود، صورت گرفت، تا آن زمان ثروت های مادی و هویت معنوی و ارزش های فرهنگی این ملت، همه توسط قدرت های بزرگی مثل امریکا به یغما رفته بود.

وی افزود: جنگ در شرایطی رخ داد که همه قدرت های شیطانی آن روز خصومت خود را در مواجهه با انقلاب کنار گذاشتند و همه دشمنان ما در برابر انقلاب عزیز اسلامی با هم متحد شدند و شاهد اتحاد امریکا و شوروی علیه انقلاب اسلامی بودیم. این جنگ استثنایی ترین جنگ تاریخ بود که در آن یک ملت تازه به استقلال رسیده با بزرگترین اتحاد نظامی، سیاسی ، اطلاعاتی و اقتصادی جهان مواجه شود. این جنگ برای پشیمان کردن ملت ایران از انقلابش بود.

سلامی ادامه داد: می خواستند نشان دهند که الگوی انقلاب اسلامی قابل دوام نیست. می خواستند ثابت کنند اسلام نمی تواند نظم سیاسی جهان را تحت تاثیر قرار دهد، اما امام(ره) در قلب این جنگ جهانی ایستاد.

وی افزود: دفاع مقدس بهترین فرصت بود تا در میدان حجم واقعی امپراتوری ها را بسنجیم و بهترین میدان بود برای اینکه ملت ایران تحت ولی فقیه قدرتی بسازد که از آن پس به عنوان یکی از اضلاع قدرت بحساب آید و جنگ تحمیلی عقبه جهانی داشت. امریکای جهانخوار هم مدیریت سیاسی آن را انجام می‌داد و هم از لحاظ اطلاعاتی پیشرفته ترین تجهیزات آن را برای کشف نیروهای مسلح انقلاب در اختیار صدام می گذاشت.

وی ادامه داد:جنگ تحمیلی، جنگی نابرابر بود و ملت ایران حتی از واردات سیم خاردار محروم بود و در محاصره جهانی قرارداشتیم. در جنگ‌نفتکش ها کشتی ها را می زدند و موشک های دوربرد به صدام می دادند.

وی افزود: بچه های ما باید از گورهای عظیم می‌گذشتند و باید کارون و اروند و سخره های سخت را طی می کردند و در ارتفاعات و دشت ها و باتلاق ها و ... می جنگیدند. جوانان عزیز و آنها که شهید شدند ضامن بقای ما هستند و اگر آنها نبودند شهرها اشغال و کشور تجزیه و مردم آواره می شدند، اما این شهیدان برومند باعث شدند که این کشور چنین‌جنگ‌بزرگی را اداره و اراده خود را در پایان جنگ به دشمن تحمیل کند و ما توانستیم آخرین گلوله را شلیک کنیم و راه را بر دشمن ببندیم . تعبیر رهبری که شهدا مظهر قدرت ایران هستند، یک حقیقت عالی است و ما به قوت شهادت جنگیدیم و بر سلاح ها تکیه نکردیم و قلب ها وایمان ها جنگیدند.

وی همچنین گفت: استواری، شکوه، صبر ، قدرت امید و ایمان بود که باعث شد ما در صحنه سخت بر دشمن غلبه کنیم و خداوند بود که ملت ایران را در شرایط سخت تحریم نجات داد. جنگ پایان یافت و خاطرات باشکوه آن در حافظه ایران می ماند و دین شهدا بر ما خواهد ماند و امنیت و اقتدار و پیشرفت ما مدیون خون های پاک ریخته شده است. امروز عظمت ایران را در همه جا می بینید. می‌بینید رییس جمهور ما با مواضع انقلابی و دقیق چطور استکبار را به چالش می کشاند. ما در تمام نبردها دشمن را شکست دادیم و ملت ایران شجاعانه و آگاهانه و با بصیرت در تمام صحنه ها دشمن را با ناکامی بدرقه کردند.

وی در پایان یادآور شد: امسال مردم عزیز ما حتی به فراخوان دشمن لبیک نگفت و نشان داد که در ایران گوش هیچ کس شنوای گفته های بیگانگان نیست.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار