سیدحسن نصرالله:

همه کشورهای اسلامی باید سفرای سوئد را اخراج کنند

موساد عامل فتنه آتش زدن قرآن کریم است

تهران (پانا) - دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه موساد در پس فتنه سوزاندن قرآن کریم قرار دارد، گفت که همه کشورهای اسلامی باید سفرای سوئد را اخراج کنند.

کد مطلب: ۱۳۸۸۸۱۹
لینک کوتاه کپی شد
همه کشورهای اسلامی باید سفرای سوئد را اخراج کنند

سید حسن نصرالله شامگاه پنجشنبه جنایت شنیع آتش زدن قرآن کریم در سوئد را که با حمایت پلیس این کشور صورت گرفت، محکوم کرد.

شبکه خبری المنار به نقل از نصرالله گزارش داد ملتهای مسلمان باید از دولتهای خود بخواهند که سفرای سوئد در این کشورها را اخراج کرده و خودشان نیز پس از نماز جمعه، تحصن کنند؛ لذا دولت لبنان باید سفیر سوئد را در اعتراض به هتک حرمت به مقدسات مسلمانان اخراج کند.

امروز (پنجشنبه، ۲۹ تیر)، برای دومین بار طی چند هفته اخیر، عاملان قرآن‌سوزی در سوئد، با چراغ سبز پلیس این کشور و پس از دریافت مجوز برای تجمع ضد اسلامی در استکهلم، به قرآن کریم و پرچم عراق اهانت کردند.

پلیس سوئد روز چهارشنبه (۲۸ تیر) اعلام کرد که برای برگزاری یک تجمع اعتراضی در بیرون سفارت عراق در استکهلم مجوز صادر کرده است. در همین حال، برخی رسانه‌ها گزارش دادند: سازمان‌دهندگان این تجمع اعتراضی قصد سوزاندن مجدد کتاب مقدس مسلمانان را دارند.

دبیر کل حزب الله لبنان ضمن درخواست از دولت لبنان برای خارج کردن سفیر خود از سوئد، خاطر نشان کرد: فردا دنیا خواهد دید که ما از این قرآن، با قلب، خون و جگر گوشه‌های خود دفاع خواهیم کرد و چگونه کسانی را که حرمت آن را شکسته‌اند، رسوا خواهیم کرد.

نصرالله با اشاره به اینکه هر مسلمانی باید به مسئولیت خود در قبال امت اسلامی عمل کند، خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد که موساد در پس این فتنه قرار دارد. اگر کشورهای اسلامی، سوئد را تحریم کنند، مسئله اهانت به قرآن کریم و مقدسات اسلامی هم حل خواهد شد.

احمد الصحاف سخنگوی وزارت امور خارجه عراق هم شامگاه امروز پنجشنبه خبر داد که این نهاد، در تلاش است تا سفارت خود را در استکهلم ببندد. وی گفت که اقدامات دیپلماتیک به صورت فوری آغاز شده است تا سفارت عراق در استکهلم بسته شود و پس از آن، سفیر سوئد نیز از بغداد اخراج گردد.

سخنگوی وزارت خارجه عراق خبر داد که عراق خواستار برگزاری نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی است تا مسئله تکرار اهانت به قرآن کریم را بررسی کنند. سید مقتدی الصدر رهبر جریان صدر عراق هم امروز تأکید کرد که اتحادیه عرب باید برای بررسی این اقدام موهن، جلسه تشکیل دهد.

در واکنش به این اقدام موهن، باسم العوادی سخنگوی دولت عراق گفت: از تکرار حادثه آتش زدن قرآن کریم و پرچم عراق در برابر سفارت خود در سوئد غافلگیر شدیم. ما به مسئولان سوئد اعلام کردیم که اگر قرآن کریم آتش زده شود، سفیر این کشور را اخراج خواهیم کرد.

العوادی با بیان اینکه دولت عراق، برای حمایت از همه هیأتهای دیپلماتیک، راهبرد جدید تدوین کرده است، تصریح کرد: نباید به این بهانه که فردی این کتاب مقدس را دوست ندارد، آن را آتش بزند. آتش زدن قرآن و پرچم عراق، بر وضعیت امنیتی عراق تأثیر می‌گذارد..

دفتر نخست‌وزیری عراق، پیشتر به استکهلم هشدار داده بود که در صورت اهانت مجدد به قرآن کریم در تجمع ضد اسلامی امروز، روابطش با سوئد را قطع می‌کند که امروز اعلام کرد این اقدام را عملی کرده و روابط خود را با این کشور قطع کرده است.

پارلمان عراق نیز در واکنش به این جنایت، تشکیل جلسه داد و تأکید کرد که به صورت قاطع از این اقدام دولت این کشور حمایت می‌کند. محمد الحلبوسی رئیس پارلمان عراق گفت: خشم و مخالفت قاطع خود را با حمایت و مجوز دولت سوئد برای اهانت به مقدسات مسلمانان و تعدی به حرمت قرآن کریم اعلام می‌کنیم».

الحلبوسی تأکید کرد: «تصمیم دولت عراق برای قطع روابط دیپلماتیک با سوئد را تأیید می‌کنیم. همچنین در قبال هر کشوری که به مقدسات مسلمانان احترام نگذارد یا از هر اهانتی به مقدسات سایر ادیان حمایت کند، از انجام چنین اقدامی (قطع روابط) حمایت خواهیم کرد».

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار