نامه ایران به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل درباره مواضع تهدیدآمیز یک مقام آمریکایی

تهران (پانا) - سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل در مورد اظهارات تهدیدآمیز جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا هشدار داد.

کد مطلب: ۱۳۷۰۶۶۴
لینک کوتاه کپی شد
نامه ایران به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل درباره مواضع تهدیدآمیز یک مقام آمریکایی

سعبد ایروانی در بخشی از این نامه توجه شورای امنیت را به نقض دیگری از مقررات حقوق بین‌الملل توسط ایالات متحده آمریکا علیه ایران جلب کرد و گفت: جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا در اظهارات اخیر خود در مؤسسه واشنگتن در تاریخ 4 می 2023، تلویحاً جمهوری اسلامی ایران را به استفاده از زور علیه تأسیسات صلح‌آمیز هسته‌ای آن از طریق حمایت آمریکا از به اصطلاح به رسمیت شناختن آزادی عمل رژیم اسرائیل تهدید کرده است.

بدون شک، این اظهارات غیرمسئولانه، تحریک‌آمیز و جنگ‌طلبانه، قوانین بین‌المللی و منشور ملل متحد، به ویژه بند 4 ماده 2 را نقض می‌کند.

وی ادامه داد: علاوه بر این، چنین اظهاراتی نه تنها دلالت بر همدستی ایالات متحده در هر گونه اقدامات تروریستی یا تجاوزکارانه رژیم اسرائیل علیه جمهوری اسلامی ایران، از جمله علیه تأسیسات هسته‌ای صلح‌آمیز آن دارد، بلکه پذیرش مسئولیت از سوی آمریکا به دلیل نقش آن در کمک، تسهیل و حمایت از عملیات تروریستی و خرابکارانه اسرائیل علیه مقامات، دانشمندان، مردم و تأسیسات صلح آمیز هسته‌ای ایران می باشد. بنابراین، مطابق حقوق بین‌الملل، آمریکا مسئول عواقب چنین اقدامات خلاف بین‌المللی می‌باشد.

ایروانی گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره تاکید کرده است که دستیابی به فناوری هسته‌ای منحصراً برای اهداف صلح‌آمیز است و هرگز به دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نبوده و نخواهد بود. این ادعا که آمریکا اجازه نخواهد داد که ایران به سلاح هسته ای دسترسی پیدا کند، تحریف واقعیت و تلاش مذبوحانه‌ دیگری از سوی آمریکا برای پیشبرد منافع سیاسی این کشور است. آمریکا باید تبلیغ ادعاهای نادرست و اطلاعات دروغ در مورد برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران را متوقف کند.

نماینده ایران در این نامه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن هشدار به هرگونه اشتباه محاسباتی یا اقدامات ماجراجویانه احتمالی علیه برنامه صلح آمیز هسته ای خود ، حق ذاتی و مشروع خود را طبق حقوق بین‌الملل برای اتخاذ کلیه اقدامات لازم برای حفاظت و دفاع از شهروندان، منافع، تاسیسات و حاکمیت خود در برابر هرگونه تجاوز، از جمله هر گونه اقدامات تروریستی، نظامی یا خرابکارانه محفوظ می دارد.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار